• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Autostrada D1 - Słowacja

  Przeczytaj także...
  Język słowacki (słow. slovenský jazyk, też slovenčina) należy do zachodniosłowiańskiej grupy językowej. Językiem tym posługuje się ponad 6 mln osób – przede wszystkim na Słowacji i w należącej do Serbii Wojwodinie, gdzie jest jednym z języków urzędowych. Używają go także Słowacy mieszkający w Polsce, Rumunii, na Węgrzech, w USA i Kanadzie. W Polsce język słowacki mógł być zdawany na maturze jako jeden z języków nowożytnych.Michalovce (niem. Großmichel, węg. Nagymihály, cyg. Mihaľa, jidysz Michajlovec lub Mychajlovyc) – miasto powiatowe we wschodniej Słowacji, w kraju koszyckim, w historycznym regionie Zemplín.
  Brno (niem. Brünn, łac. Bruna, dawna nazwa polska Berno) – miasto statutarne na Morawach w Czechach, położone w południowo-wschodniej części kraju u zbiegu rzek Svratki i Svitavy. Drugie co do wielkości miasto Czech, największe miasto Moraw, stolica kraju południowomorawskiego i okręgu terytorialnego kraj południowomorawski.
  D1

  Autostrada D1 (słow. diaľnica D1) – autostrada na Słowacji.

  Żylina (słow. Žilina, węg. Zsolna, niem. Sillein) - miasto w północnej Słowacji, siedziba władz kraju żylińskiego i powiatu Žilina. Główny ośrodek regionu Doliny Wagu.Praga (czes. i słow. Praha, niem. Prag) – stolica i największe miasto Czech, położone w środkowej części kraju, nad Wełtawą. Jest miastem wydzielonym na prawach kraju, będąc jednocześnie stolicą kraju środkowoczeskiego.

  Historia[]

  W pierwotnych projektach, z czasów Czechosłowacji, oznaczenie D1 miała nosić autostrada łącząca Pragę z Koszycami przez Brno i Trenczyn. W okresie socjalistycznej Czechosłowacji wybudowano 127 kilometrów oraz 7 kilometrów w półprofilu. Według obecnych planów słowackich autostrada D1 ma łączyć zachodnią i wschodnią część kraju, stanowiąc jego najważniejszą równoleżnikową (wschód-zachód) oś komunikacyjną. W szczególności ma łączyć dwa największe miasta kraju: Bratysławę i Koszyce. Autostrada D1 ma zastąpić dotychczasowe drogi krajowe: nr 61 (z Bratysławy do Bytčy), nr 18 (z Bytčy do Preszowa), nr 68 (z Preszowa do Koszyc) i nr 19 (z Koszyc do Użhorodu). Mają nią biec trasy europejskie E75 (na odcinku Bratysława – Żylina) i E50 (na odcinku Trenczyn – Użhorod).

  Autostrada — droga o ograniczonej dostępności, zaprojektowana i zbudowana w celu zapewnienia bezpiecznego, szybkiego, płynnego ruchu pojazdów.E75 – oznaczenie trasy europejskiej bezpośredniej północ-południe, biegnącej z Vardø w Norwegii przez Finlandię, Polskę, Czechy, Słowację, Węgry, Serbię, Macedonię do miejscowości Sitía na Krecie w Grecji.

  Przebieg[]

  Autostrada D1 zaczyna się na skrzyżowaniu z autostradą D2 nieopodal dawnego słowacko-austriackiego przejścia granicznego Bratislava-Petržalka – Berg. Autostrada biegnie dalej doliną Wagu na północny wschód, łącząc największe miasta Słowacji: Bratysławę, Trnavę, Trenczyn, Považską Bystricę i Żylinę. W okolicy Senca jest planowane skrzyżowanie D1 z autostradową obwodnicą Bratysławy D4. W węźle Hričovské Podhradie na południe od Żyliny (Dolný Hričov) D1 łączy się z autostradą D3. Dalej D1 ma biec na wschód przez Martin, Poprad i Preszów, a następnie na południowy wschód przez Koszyce i Michalovce. Na projektowanym przejściu granicznym na Ukrainę w miejscowości Záhor (w powiecie Sobrance), praktycznie na przedmieściach Użhorodu, autostrada D1 ma się łączyć z ukraińską drogą krajową M06.

  Droga krajowa nr 18 (słow. cesta I. triedy 18, I/18) – droga krajowa I kategorii na Słowacji biegnąca od przejścia granicznego z Czechami w Makovie przez Żylinę, Martin, Poprad i Preszów do skrzyżowania z drogą krajową nr 50 w Michalovcach. Ma 353,837 km długości dzięki czemu jest drugą najdłuższą drogą krajową na Słowacji. Przechodzi przez trzy kraje: żyliński, preszowski i koszycki. Odcinek między Bytčą a Preszowem ma być docelowo alternatywną drogą do autostrady D1. Na większej długości jest to droga międzynarodowa. Ma wspólny bieg z pięcioma trasami europejskimi: od granicy do Bytčy jest fragmentem trasy europejskiej E442, od Żyliny do Preszowa E50 (na zmianę z autostradą D1). Ponadto w Żylinie na długości 3 km biegnie nią E75, a w Rużomberku na dwukrotnie krótszym odcinku E77. Natomiast od Preszowa do wsi Lipniky ma wspólny bieg z E371. Trasa biegnie głównie terenem górzystym. Największymi masywami górskimi, które przecina są Jaworniki i Branisko. Tam też droga jest najbardziej kręta i stroma. Od Bytčy do Kráľovej Lehoty wzdłuż trasy płynie rzeka Wag (w przeciwną stronę).Senec (węg. Szenc) – miasto położone w kraju bratysławskim w południowo-zachodniej Słowacji. Miasto jest znane jako centrum turystyki i rozrywki.

  Odcinki[]

  Planowana długość autostrady D1 ma wynieść 517 km. Dotychczas (wrzesień 2009) są gotowe odcinki:

  W budowie znajdują się następujące odcinki:

  W 2009 roku poszerzono autostradę do trzech pasów w każdym kierunku na odcinku Bratislava-Vajnory – Trnava o długości 36 km. Poszerzenie odbyło się kosztem pasa awaryjnego co stwarza ryzyko wypadku w przypadku awarii pojazdu. To rozwiązanie jest tymczasowe i w razie problemów możliwe jest przywrócenie ruchu 2x2.

  Sobrance (węg. Szobránc, niem. Sobranz) - miasto powiatowe we wschodniej Słowacji, w kraju koszyckim, w regionie Zemplín. Partnerskie miasto Lubaczowa (Polska) od 2009 roku.Czechosłowacja (czes. Československo, słow. Česko-Slovensko lub Československo) – państwo w Europie Środkowej istniejące w latach 1918-1938 i 1945-1992. 1 stycznia 1993 w miejscu Czechosłowacji powstały dwa nowe państwa – Czechy i Słowacja. Kraj graniczył z Niemcami (1949-90: NRD i RFN), Polską, ZSRR (1991: Ukrainą), Rumunią (do 1939), Węgrami i Austrią. Stolicą Czechosłowacji była Praga.

  Planowana jest po 2015 roku przebudowa tego odcinka do pełnego standardu (po 3 pasy ruchu i pas awaryjny, w obu kierunkach).

  Przewiduje się, iż całość autostrady od Bratysławy do Koszyc będzie gotowa do roku 2020, odcinek od Koszyc do granicą z Ukrainą – po 2020.

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Szczegółowe informacje o D1
 • Autostrady Słowacji
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Poprad (węg. Poprád, niem. Deutschendorf) – miasto na Słowacji, w kraju preszowskim, w historycznym regionie Spisz. Największe miasto tego regionu.Droga krajowa 61 (słow. Cesta I/61) – droga krajowa I kategorii na Słowacji. Arteria zaczyna się na dawnym przejściu granicznym z Austrią na peryferiach Bratysławy. Później trasa prowadzi śladem autostrady D1, z której zbacza po przekroczeniu Dunaju i kieruje się obrzeżami centrum stolicy Słowacji. Na odcinku Bratysława - Senec jest elementem tras europejskich E58 i E571. Później arteria biegnie do Tranvy i dalej na północ równolegle do autostrady D1 i koryta Wagu. W rejonie miast Považská Bystrica i Bytča zastępuje niewybudowaną jeszcze trasę D1. Jest tutaj fragmentem szlaków E50 oraz E75. W Bytčy droga nr 61 krzyżuje się z biegnącą przez północną Słowację krajową 18.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Węzeł autostradowy – połączenie autostrady z inną drogą zrealizowane poprzez węzeł drogowy typu WA (z autostradą, drogą ekspresową lub z drogą gorszej klasy) lub typu WB (z drogami klasy GP lub niższej).
  Trenczyn (słow. Trenčín, węg. Trencsén, niem. Trentschin, łac. Laugaricio, gr. Leukaristos) – miasto w zachodniej Słowacji nad rzeką Wag. Stolica kraju trenczyńskiego. Trenczyn słynie ze średniowiecznego zamku, położonego na górze nad miastem.
  Dolný Hričov – wieś (obec) na Słowacji położona w kraju żylińskim, w okręgu Żylina. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z roku 1208.
  Słowacja, Republika Słowacka (słow. Slovensko, Slovenská republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Graniczy z Austrią (127 km), Polską (597 km), Czechami (240 km), Ukrainą (98 km) oraz Węgrami (678 km). Łączna długość granicy lądowej wynosi 1740 km. Do 1993 wchodziła w skład Czechosłowacji. Od 1 maja 2004 kraj należy do Unii Europejskiej, oraz NATO, a od 1 stycznia 2009 – do strefy euro. Stolicą państwa jest Bratysława, położona nad Dunajem przy granicy z Austrią i Węgrami.
  Równoleżnik - okrąg powstały wskutek przecięcia powierzchni kuli ziemskiej płaszczyzną prostopadłą do jej osi. Najdłuższym równoleżnikiem jest równik, który ma 40 075 km długości. Równik dzieli kulę ziemską na dwie półkule - północną i południową. Podstawowe równoleżniki to: równik, zwrotnik Raka i zwrotnik Koziorożca a także koło podbiegunowe północne i południowe. Równoleżniki mają różne długości, w zależności od szerokości geograficznej.
  Użhorod (ukr. Ужгород (Użhorod), ros. Ужгород (Użgorod), węg. Ungvár, niem. Ungwar, na starych mapach Galicji również Wuhmar; jidysz אונגװיר, Ungwir) – miasto w zachodniej części Ukrainy, nad Użem, przy granicy ze Słowacją. 111 tys. mieszkańców (2004). Stolica obwodu zakarpackiego, a także historyczna stolica Rusi Podkarpackiej.
  Wag (słow. Váh, węg. Vág, niem. Waag) – rzeka w zachodniej Słowacji, w dorzeczu Dunaju. Długość – 403 km, powierzchnia zlewni – 10 640 km², średni roczny przepływ u ujścia – 196 m³/s. Do dorzecza Wagu należy także polska część Orawy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.056 sek.