• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Autostrada A952 - Niemcy

  Przeczytaj także...
  Niemieckie autostrady (niem. Bundesautobahn, l.mn. Bundesautobahnen lub BAB) są oznaczane literą A wraz z liczbą. Autostrady w Niemczech o numerach nieparzystych biegną zwykle w kierunku południe-północ. Autostrady o numerach parzystych mają przebieg wschód-zachód (tak jak w Polsce drogi krajowe). Główne trasy (także o znaczeniu międzynarodowych) mają numery od 1 do 9 (np. A 1). Autostrady o numerach dwucyfrowych mają głównie znaczenie regionalne, a trzycyfrowe – regionalne lub lokalne (np. obwodnice miast). Autostrady o oznaczeniach dwu- lub trzycyfrowych są pogrupowane w ten sposób, że pierwsza cyfra oznaczenia wskazuje przybliżone położenie drogi. Np. A 10 – A 19 – okolice Berlina, A 20 – Meklemburgia-Pomorze Przednie, północ kraju, A 241 – okolice Schwerina (również Meklemburgia-Pomorze Przednie). W 2011 roku łączna długość autostrad wynosiła w Niemczech 12 800 km. Większość niemieckich autostrad nie ma ograniczeń prędkości, jednak zalecana prędkość wynosi 130 kilometrów na godzinę.Droga krajowa 2 (Bundesstraße 2, B 2) – niemiecka droga krajowa przebiegająca z północnego wschodu na południe, od granicy Polskiej w Rosówku przez Schwedt/Oder, Berlin, Poczdam, Wittenberga, Lipsk, Gerę, Hof, Bayreuth, Norymbergę, Treuchtlingen, Donauwörth, Augsburg, Monachium do granicy z Austrią w Scharnitz.
  Autostrada A95 (niem. Bundesautobahn 95) - autostrada w południowych Niemczech w Bawarii. Trasa, stanowiąca część szlaku E533 łączy Monachium z Garmisch-Partenkirchen. W ciągu arterii w rejonie miejscowości Ohlstadt w roku 1972 otwarto długi na 1315 metrów most Loisachbrücke Ohlstadt nad rzeką Loisach. Arteria posiada dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, a na początkowym odcinku: od Monachium do węzła "Starnberg" po trzy pasy w obu kierunkach.

  Autostrada A952 (niem. Bundesautobahn 952 (BAB 952) także Autobahn 952 (A952) ) – autostrada w Niemczech przebiegająca ze wschodu na zachód, łącząca autostradę A95 z drogą B2 i Starnbergiem w Bawarii.

  Starnberg – miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Bawaria, w regionie Monachium, siedziba powiatu Starnberg. Leży około 25 km na południowy zachód od centrum Monachium, nad północnym wybrzeżem jeziora Starnberger See, przy autostradzie A952, drodze B2 i linii kolejowej Monachium – Garmisch-Partenkirchen - Innsbruck. Jes jedynym miastem w powiecie.Wolne Państwo Bawaria (niem. Freistaat Bayern) – największy pod względem powierzchni i najlepiej rozwinięty gospodarczo kraj związkowy Republiki Federalnej Niemiec.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • lista autostrad w Niemczech
 • lista dróg krajowych w Niemczech
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.