• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Autostrada A5 - Niemcy  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Bonn, Bundesstadt Bonn – miasto federalne, miasto na prawach powiatu w zachodnich Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, po obu stronach rzeki Ren. Bonn leży ok. 30 km na południe od Kolonii. Liczy 324 899 mieszkańców (2010). W połowie drogi do Kolonii leży port lotniczy Köln/Bonn. Historia miasta liczy ponad 2 000 lat i sięga do czasów germańskich i rzymskich osad. Od 1597 do 1794 Bonn było rezydencją książąt kolońskich, a w 1770 r. przyszedł tu na świat Ludwig van Beethoven.Droga krajowa – jedna z kategorii dróg publicznych, umożliwiających krajową i międzynarodową komunikację kołową pomiędzy dużymi miastami oraz ogólnodostępnymi przejściami granicznymi, która jest rekomendowana do ruchu długodystansowego i tranzytowego.

  Autostrada A5 (niem. Bundesautobahn 5 (BAB 5) także Autobahn 5 (A5) ) – autostrada w Niemczech przebiegająca od Hattenbacher Dreieck w Hesji na południe do szwajcarskiej granicy w Bazylei, gdzie łączy się z siecią autostrad i przechodzi w szwajcarską A2.

  Most – rodzaj przeprawy w postaci budowli inżynierskiej, której konstrukcja pozwala na pokonanie przeszkody wodnej (rzeki, jeziora, zatoki, morskiej cieśniny itp.)Wypadki komunikacyjne – zdarzenia w ruchu lądowym, morskim lub powietrznym, w których uczestniczą pojazdy oraz są ranni lub zabici. Gdy nie ma ofiar w ludziach, a straty są tylko materialne, mamy do czynienia z kolizją.

  Geograficznie A5 jest jednym z najważniejszych szlaków drogowych Europy, wiodących z północy (Oslo i Sztokholm) na południe (Sycylia bądź Hiszpania). W punkcie Frankfurter Kreuz A5 krzyżuje się z autostradą A3, biegnącą od holenderskiej granicy, wzdłuż dolnego Renu i dalej w kierunku południowo-wschodnim do austriackiej granicy w Passau. Omawiane skrzyżowanie autostrad czyni A5 w tym miejscu jednym z najważniejszym węzłów drogowych w Niemczech. Na południe od miasta Fryburg – w Breisgau – A5 odgałęzia się i łączy z francuską siecią autostrad, przez którą biegnie główne połączenie do Hiszpanii.

  Sycylia (wł., łac. Sicilia, w starożytności Trinacria) – największa wyspa na Morzu Śródziemnym (25 710 km²), leżąca na południowy zachód od Półwyspu Apenińskiego, od którego oddziela ją wąska Cieśnina Mesyńska. Zamieszkuje ją około 5 milionów mieszkańców.Rekord – w jednym ze znaczeń to ekstremalny wynik, najtrudniejszy do osiągnięcia, potwierdzony pomiarem. Zwykle jest to najlepszy wynik osiągnięty w jakiejś dziedzinie (na przykład przebiegnięcie określonego dystansu w najkrótszym, a nie w najdłuższym czasie).

  Długość całkowita A5 wynosi 445 km, z czego 115 km w Hesji i około 330 km w Badenii-Wirtembergii. Kilometraż przejmuje A5 od autostrady A7 i dlatego na północy A5 rozpoczyna się na słupku nr 372 (Hattenbacher Dreieck) a kończy na kilometrze 814 (granica w Bazylei). Odcinki między Westkreuz-Frankfurt a Frankfurter Kreuz, jak i między Frankfurter Kreuz a Darmstädter Kreuz należą do niewielu odcinków posiadających po 4 pasy ruchu w każdym kierunku. Odcinek Frankfurter Kreuz do Zeppelinheim/Dreieich ze 150.700 samochodami na dzień należy do najbardziej zatłoczonych tras w Niemczech (miejsce 9., stan na 2005).

  Niemieckie autostrady (niem. Bundesautobahn, l.mn. Bundesautobahnen lub BAB) są oznaczane literą A wraz z liczbą. Autostrady w Niemczech o numerach nieparzystych biegną zwykle w kierunku południe-północ. Autostrady o numerach parzystych mają przebieg wschód-zachód (tak jak w Polsce drogi krajowe). Główne trasy (także o znaczeniu międzynarodowych) mają numery od 1 do 9 (np. A 1). Autostrady o numerach dwucyfrowych mają głównie znaczenie regionalne, a trzycyfrowe – regionalne lub lokalne (np. obwodnice miast). Autostrady o oznaczeniach dwu- lub trzycyfrowych są pogrupowane w ten sposób, że pierwsza cyfra oznaczenia wskazuje przybliżone położenie drogi. Np. A 10 – A 19 – okolice Berlina, A 20 – Meklemburgia-Pomorze Przednie, północ kraju, A 241 – okolice Schwerina (również Meklemburgia-Pomorze Przednie). W 2011 roku łączna długość autostrad wynosiła w Niemczech 12 800 km. Większość niemieckich autostrad nie ma ograniczeń prędkości, jednak zalecana prędkość wynosi 130 kilometrów na godzinę.Znak drogowy – znak obowiązujący w ruchu drogowym, którego znaczenie i zakres obowiązywania określone jest w przepisach prawa – na terytorium Polski znaki drogowe normowane są zapisami rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych.

  Historia[ | edytuj kod]

  23 września 1933 roku Adolf Hitler dokonał uroczystego rozpoczęcia budowy odcinka Frankfurt am MainDarmstadt, który stanowić miał część autostrady leżącej na osi północpołudnie. Odcinek ten został otwarty 19 maja 1935 roku. Mimo to A5 nie jest najstarszą autostradą, lecz „jedynie” pierwszą autostradą Rzeszy Niemieckiej, a właściwie III Rzeszy. Autostrada lokalna z Kolonii do Bonn (dzisiejsza A555) została oddana do ruchu już w 1932 roku. O miano najstarszej autostrady ubiega się również berliński AVUS (oddany do ruchu w 1921 roku).

  Autostrada — droga o ograniczonej dostępności, zaprojektowana i zbudowana w celu zapewnienia bezpiecznego, szybkiego, płynnego ruchu pojazdów.Bockenheim, Frankfurt-Bockenheim – 12. dzielnica (Stadtteil) miasta Frankfurt nad Menem, w Niemczech, w kraju związkowym Hesja. Należy do okręgu administracyjnego Innenstadt II.

  Autostrada A5 planowana była pierwotnie jako jednolity odcinek o nazwie HaFraBa, biegnący od Hamburga przez Frankfurt nad Menem do Bazylei (stąd nazwa „Ha”mburg-„Fra”nkfurt-„Ba”sel). W następstwie przenumerowania autostrad, północny odcinek od Hattenbacher Dreieck stał się autostradą A7, która biegnie dziś od duńskiej granicy we Flensburgu do austriackiej granicy w Kempten (Allgäu).

  Bazylea (niem. Basel, fr. Bâle, wł. /retorom. Basilea, łac. Basilia) – miasto szwajcarskie u styku granic trzech państw: Szwajcarii, Niemiec i Francji, nad rzeką Ren, u ujścia rzek Birs i Wiese. Miasto Bazylea tworzy razem z gminami Riehen i Bettingen kanton Bazylea-Miasto. Miasto dzieli się na Małą Bazyleę (Kleinbasel) na prawym i Wielką Bazyleę (Grossbasel) ze Wzgórzem Katedralnym na lewym brzegu Renu. Do miasta wcielono dawną osadę rybacką Kleinhüningen.Pasawa (niem. Passau, łac. Castra Batavia, czes. Pasov) – miasto na prawach powiatu w południowo wschodnich Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Dolna Bawaria, w regionie Donau-Wald, siedziba powiatu Pasawa. Leży bezpośrednio przy granicy z Austrią. Liczy 50 548 mieszkańców (31 grudnia 2011) i jest ważnym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym, administracyjnym i turystycznym, węzłem komunikacyjnym oraz siedzibą uniwersytetu.

  Dalsze plany zakładały poprowadzenie A5 na północ przez: Gießen, Löhne i Bremen. Plany te jednak zarzucono. Jedyny wybudowany fragment A5 na północ od Gießen to krótki odcinek krajowej B61, kończący się węzłem Dreieck Löhne. B61 została wybudowana tutaj na wzór autostrady (posiada również niebieskie autostradowe znaki drogowe). Ten krótki odcinek trasy szybkiego ruchu kończy się, przechodząc w autostradę A30.

  III Rzesza Niemiecka (niem. Das Dritte Reich) – nieoficjalna nazwa państwa niemieckiego pod rządami NSDAP w latach 1933–1945. Oficjalnie państwo nosiło nazwę Rzesza Niemiecka (Deutsches Reich), od 1938 (po Anschlussie Austrii) używano także nazwy Rzesza Wielkoniemiecka (Großdeutsches Reich).Löhne – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Detmold, w powiecie Herford. Löhne jest ośrodkiem przemysłu meblarskiego, stalowego i maszynowego, budowlanego, spożywczego i tworzyw sztucznych. Prawa miejskie uzyskało w 1968 r.

  Odcinek między Hattenbacher a Reiskirchener Dreieck był przez wiele lat oznaczany jako A48, ponieważ według planów miał być włączony do Dernbacher Dreieck autostrady A48 a przedłużenie A5 miało przebiegać inną trasą. Jednak wszystkie te plany zarzucono a przedłużenie samej A48 jest do dziś więcej niż niepewne. Po jakimś czasie A5 przejęła numerację od A48, jednak nie miało to wpływu na numerację przyłączy, gdyż została ona wprowadzona później.

  Hamburg (łac. Hammonia; dolnoniem. Hamborg [ˈhaˑmbɔːχ]), właściwie Wolne i Hanzeatyckie Miasto Hamburg (niem. Freie und Hansestadt Hamburg) – miasto w północnych Niemczech na prawach kraju związkowego niedaleko ujścia Łaby do Morza Północnego. Wolne miasto i zarazem związkowy kraj niemiecki (pow. 755 km², ludność 1,74 mln – drugie po Berlinie). Największy port morski kraju (75 mln ton przeładunku), wielki ośrodek przemysłowy (statki, elektrotechnika, przetwórstwo ropy, przemysł spożywczy) i finansowy. W 2011 roku miasto to otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Czystości.Rzesza (niem. Reich) – historyczne określenie państwa niemieckiego. Stosowane dla podkreślenia jedności autonomicznych niemieckich regionów lub państw regionalnych.

  W latach 30. XX wieku na autostradzie A5 (na południe od dzisiejszego Frankfurter Kreuz) wielokrotnie przeprowadzano próby bicia rekordu prędkości. Tutaj też uległ śmiertelnemu wypadkowi słynny wówczas kierowca wyścigowy Bernd Rosemeyer, który wcześniej pobił rekord 400km/h. Kamień upamiętniający tego kierowcę stoi na pierwszym parkingu za wyjazdem Langen/Mörfelden (w kierunku południowym).

  A8 (skrót od Autobahn 8, inaczej BAB 8 = Bundesautobahn 8)– niemiecka autostrada nr 8, prowadząca na swoim pierwszym odcinku od granicy Niemiec z Luksemburgiem w Perl przez Merzig, Saarlouis, Neunkirchen, Zweibrücken do Pirmasens.Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.

  Nadmienić należy również, że części autostrady A5 i A8 wykorzystywane były między 1946 a 1951 rokiem do wyścigów „Karlsruher Dreiecksrennen”, w których udział brali tacy wybitni zawodnicy jak Karl Kling czy Hans Stuck.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Powiat Rastatt (niem. Landkreis Rastatt) - powiat w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Karlsruhe, w regionie Mittlerer Oberrhein. Stolicą powiatu jest miasto Rastatt.
  Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.
  Północ (symbol N, ang. north; polski skrót płn.) – jedna z czterech stron świata, odnosi się do kierunku, w którym znajduje się północny biegun geograficzny Ziemi.
  Niemiecka autostrada A7 (niem. Bundesautobahn 7, BAB 7, Autobahn 7) jest najdłuższą autostradą w Niemczech (długość 963 km). Przebiega przez cały kraj na osi północ-południe, od granicy z Danią do granicy z Austrią.
  Budapeszt (węg. Budapest; przymiotnik: budapeszteński) – stolica i największe miasto Węgier, położone w północnej części kraju, nad Dunajem. Formalnie stworzony został w latach 1872-73 z trzech połączonych ze sobą miast: Budy i Óbudy na prawym brzegu Dunaju (geograficznie – Średniogórze Zadunajskie) oraz Pesztu – na lewym (geograficznie – Średniogórze Północnowęgierskie i Wielka Nizina Węgierska).
  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.
  Blokada Berlina (Zachodniego) – jeden z pierwszych poważnych kryzysów zimnej wojny, mający miejsce w latach 1948-1949.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.