Autostrada A4 (Holandia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .infobox.droga-A .naglowek{color:white;background:red}.mw-parser-output .infobox.droga-S .naglowek{color:white;background:dodgerblue}.mw-parser-output .infobox.droga-GP .naglowek{color:white;background:brown}.mw-parser-output .infobox.droga-E .naglowek{color:white;background:green}.mw-parser-output .infobox.droga-AH .naglowek{color:white;background:#252E79}.mw-parser-output .infobox.droga-default .naglowek{color:white;background:#8898BF}
A4

Autostrada A4 (nl. Rijksweg 4) - autostrada w Holandii, składa się z dwóch odcinków. Ciągnie się od Amsterdamu do granicy belgijskiej, gdzie łączy się z Belgijską autostradą A12.

Język niderlandzki (nid. Nederlandse taal, Nederlands, niekiedy również określany jako język holenderski, język flamandzki) – język indoeuropejski z grupy języków germańskich zaliczany do języków dolnoniemieckich. Językiem niderlandzkim posługuje się ok. 27 milionów ludzi. Dla 23 milionów jest językiem ojczystym (pierwszym) lub językiem kultury i literatury, a dla kolejnych 4 milionów drugim językiem. Większość użytkowników tego języka mieszka na zachodzie Europy. Niderlandzki jest oficjalnym językiem urzędowym w Holandii i Belgii (Flandria), a poza Europą w Surinamie i dawnych Antylach Holenderskich, czyli Bonaire, Curaçao, Sabie, Sint Eustatius, Sint Maarten i Arubie. Niderlandzki jest blisko spokrewniony z językiem niemieckim i wykazuje podobieństwo do angielskiego i duńskiego. Języki o mniejszym zasięgu, które są blisko spokrewnione z niderlandzkim to afrikaans (do 1925 uważany za lokalną odmianę niderlandzkiego) i fryzyjski (w mniejszym stopniu, gdyż nie należy do języków dolnofrankońskich).Rotterdam – miasto w zachodniej Holandii, w prowincji Holandia Południowa. W 2012 roku liczyło ok. 617 tys. mieszkańców. Miasto stanowi południową część Randstadu, szóstego największego obszaru metropolitalnego w Europie, który zamieszkuje ok. 6,7 miliona ludzi.

Trasy europejskie[ | edytuj kod]

Śladem A4 na różnych odcinkach biegną 3 trasy europejskie:

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Sieć autostrad w Holandii (holenderski autosnelweg) należy do najgęstszych w Europie i na świecie, wynosi 57,5 km/1000 km². Ich łączna długość szacowana jest na 2360 km.
Autostrada A12 (niderl. Autosnelweg A12) – autostrada w Belgii o długości około 55 km. Łączy Brukselę poprzez Antwerpię z Holandią. Składa się z dwóch odcinków rozdzielonych fragmentem obwodnicy Antwerpii (R1).
Autostrada A29 (nl. Rijksweg 29) - jest to jedna z autostrad w Holandii zaczynająca się od węzła z autostradą A15. Do węzła z drogami N259 w kierunku Dinteloord i N268 w kierunku Oud Gastel.

Reklama