• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Autostrada A4/A26 - Włochy

  Przeczytaj także...
  Piemont (wł. Piemonte) – kraina historyczna i region administracyjny w północno-zachodnich Włoszech. Od zachodu graniczy z Francją, od północy ze Szwajcarią i regionem Dolina Aosty, od wschodu z Lombardią i Emilią-Romanią, a od południa z Ligurią.Autostrada — droga o ograniczonej dostępności, zaprojektowana i zbudowana w celu zapewnienia bezpiecznego, szybkiego, płynnego ruchu pojazdów.
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Autostrada A26/A4 (wł. Diramazione Stroppiana-Santhià) – łącznik autostradowy w północnych Włoszech, w regionie Piemont.

  Trasa łączy Santhià z Stroppianą. Arteria jest długa 31 km. Autostradą zarządza spółka "Autostrade per l'Italia S.p.A.".

  Łączy najważniejszą arterię północnych WłochAutostradę A4 z biegnącą do Genui Autostradą A26. Na całej długości jest częścią trasy europejskiej E25. Jej przedłużenie w kierunku północnym dociera do Autostrady A5 w Dolinie Aosty i wspólnie znacznie skracają drogę z Francji do portów nad Morzem Liguryjskim oraz do centrum kraju.

  Genua (wł. Genova, lig. Zena) – miasto w północno-zachodniej części Włoch nad Morzem Liguryjskim, nad Zatoką Genueńską, u stóp Apeninu Liguryjskiego; jest stolicą prowincji o takiej samej nazwie i regionu Ligurii. Antyczna etymologia nazwy tego miasta (Jenua, czy też Janua) wskazuje na pochodzenie celtyckie, gdzie wyraz podobny miał oznaczać "wejście".Morze Liguryjskie (wł. Mar Ligure) – część Morza Śródziemnego. Rozciąga się od Wybrzeża Liguryjskiego na północy (Włoska Riwiera, Liguria) i Wybrzeża Toskańskiego na wschodzie po francuską wyspę Korsyka i włoską Elbę. Zatoka Genueńska stanowi jego północną część. Na południowym wschodzie Wyspy Toskańskie łączą Morze Liguryjskie z Morzem Tyrreńskim. Morze jest zlewiskiem dla wielu rzek północno-zachodnich Włoch m.in. rzeki Arno. Zasolenie wynosi ok 38 promili.

  Przypisy

  1. Punti della strada D36: Diramaz. A26-A4 Stroppiana Santhià. teonline.autostrade.it. [dostęp 2015-07-21].
  2. Autostrada A4/A26 Diramazione Stroppiana – Santhià. www.trail.unioncamere.it. [dostęp 2015-07-21].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Autostrada A26, Autostrada Tunelowa (wł. Autostrada dei Trafori) – autostrada we Włoszech łącząca Genuę z miastem Gravellona Toce. Przydomek "autostrada tunelowa" droga A26 zawdzięcza licznym tunelom na swej trasie.
  Autostrada A4 (Serenissima) – autostrada we Włoszech łącząca Turyn z miastem Triest. A4 częściowo przebiega przez obwodnicę Mediolanu (autostradę A52).

  Reklama