• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Autostrada A3 - Niemcy  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Niemiecka autostrada A93 przecinająca państwo na osi północ - południe. Cała autostrada ma 276 km. Stanowi alternatywę dla autostrady A9. W 2001 roku zakończono budowę ostatniego północnego odcinka do skrzyżowania Dreieck Hochfranken z autostradą A72. Autostrada rozpoczyna swój przebieg w Hof. Dalej przecina Ratyzbonę i za pośrednictwem autostrady A9 Monachium. Fragment ten zwany jest również Ostbayernautobahn. Autostrada rozpoczyna ponownie swój bieg na skrzyżowaniu z A8 koło Rosenheimu skąd kieruje się na południe, do granicy z Austrią. Ten fragment zwany jest Inntalautobahn.Most – rodzaj przeprawy w postaci budowli inżynierskiej, której konstrukcja pozwala na pokonanie przeszkody wodnej (rzeki, jeziora, zatoki, morskiej cieśniny itp.)
  Historia[]

  Od 1936 do 1940 roku powstał odcinek autostrady A3 od Oberhausen (w połączeniu z A2) przez Kolonię do Wiesbaden. Połączenie od Oberhausen do Holandii („trasa holenderska”), budowane było w latach 1939 do 1942 i od 1958 do 1965. W latach 50. XX wieku powstał też odcinek od Wiesbaden do obszaru Würzburga. Dopiero w 1984 roku ukończono odcinek biegnący przez Bawarię do austriackiej granicy.

  Spessart – pasmo górskie w południowo-zachodniej części Niemiec. Położone one jest w kraju związkowym Hesja oraz Bawaria (Dolna Frankonia). Najwyższy jego szczyt – Geiersberg wznosi się na wysokość 585 metrów nad poziomem morza. Inne nazwy tego regionu to: „Las Dzięciołów” oraz „Górzysty Las”.Region Frankfurt/Ren-Men (Frankfurt/Rhein-Main), w skrócie nazywany po prostu "Ren-Men" (Rhein-Main) jest aglomeracją w południowej Hesji, jak i w graniczących krajach związkowych Nadrenii-Palatynacie i Bawarii.

  W 1992 roku wprowadzono nowe rozporządzenie dotyczące sieci autostrad w Niemczech. W jego następstwie dokonano wielu zmian w oznakowaniu, m.in. zredukowano liczbę punktów docelowych na tablicach informacyjnych, co spowodowało znaczną utratę informacji w zachodniej części Niemiec. Jednocześnie wprowadzono numerację wszystkich zjazdów, węzłów i skrzyżowań całej sieci autostrad.

  Niemieckie autostrady (niem. Bundesautobahn, l.mn. Bundesautobahnen lub BAB) są oznaczane literą A wraz z liczbą. Autostrady w Niemczech o numerach nieparzystych biegną zwykle w kierunku południe-północ. Autostrady o numerach parzystych mają przebieg wschód-zachód (tak jak w Polsce drogi krajowe). Główne trasy (także o znaczeniu międzynarodowych) mają numery od 1 do 9 (np. A 1). Autostrady o numerach dwucyfrowych mają głównie znaczenie regionalne, a trzycyfrowe – regionalne lub lokalne (np. obwodnice miast). Autostrady o oznaczeniach dwu- lub trzycyfrowych są pogrupowane w ten sposób, że pierwsza cyfra oznaczenia wskazuje przybliżone położenie drogi. Np. A 10 – A 19 – okolice Berlina, A 20 – Meklemburgia-Pomorze Przednie, północ kraju, A 241 – okolice Schwerina (również Meklemburgia-Pomorze Przednie). W 2011 roku łączna długość autostrad wynosiła w Niemczech 12 800 km. Większość niemieckich autostrad nie ma ograniczeń prędkości, jednak zalecana prędkość wynosi 130 kilometrów na godzinę.Aschaffenburg (nazwa lokalna: Aschebersch) – miasto będące siedzibą jednego z powiatów bawarskiego okręgu Dolna Frankonia. Obszar ten wchodzi także w skład regionu metropolitalnego Frankfurt/Ren-Man.

  W następstwie powyższych zmian, poprzez połączenie wcześniejszego odcinka A2 od holenderskiej granicy w Straelen w kierunku na Duisburg z wcześniejszą autostradą A430 (DuisburgKeiserbergDortmund) powstała autostrada A40. Podwójne oznaczenie A2 A3 dla wspólnego odcinka autostrady od Kreuz Duisburg-Kaiserberg do Kreuz Oberhausen mogło zostać zredukowane w ten sposób jedynie do A3. Jednocześnie przemianowano przyłącza odcinka autostrady przebiegającego wzdłuż granicy miasta Duisburg/Oberhausen. Przyłącze Duisburg-Meiderich otrzymało nowe określenie Oberhausen-Lirich, skrzyżowanie Duisburg/Oberhausen, które w całości leży na obszarze Duisburga otrzymało nazwę Kreuz Oberhausen-West a przyłącze Duisburg-Hamborn przemianowano na Oberhausen-Holten. Kreuz Duisburg-Kaiserberg skorygowano na Kreuz Kaiserberg. Wskazania na Duisburg wzdłuż A3 w kierunku Köln zostały skreślone.

  Saper – nazwa zawodu człowieka trudniącego się materiałami wybuchowymi, szczególnie ich rozbrajaniem. Istnieją specjalne formacje rozbrajania niebezpiecznych materiałów w wojsku oraz w policji. Formacją grupującą saperów w armii są pododdziały wojsk inżynieryjnych.Mülheim an der Ruhr – miasto na prawach powiatu położone w zachodniej części Niemiec, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Düsseldorf, w Zagłębiu Ruhry (niem. Ruhrgebiet).

  A3 obecnie[]

  A3 na obwodnicy Kölner Ring

  Od Oberhausen do Aschaffenburg West i od Aschaffenburg Ost do Hösbach istnieje 6-pasmówka (po 3 pasy ruchu w każdym kierunku), od Mönchhof-Dreieck do Wiesbadener Kreuz 7-pasmówka (4 pasy w kierunku Köln, 3 w kierunku Würzburga). Od Frankfurter Kreuz do Offenbach, jak i na części obwodnicy Kolonii (Kölner Ring) są już po 4 pasy ruchu w każdym kierunku. Także od Frauenaurach aż do autostrady A9 w miejscu Kreuz Nürnberg są do dyspozycji po 3 pasy ruchu. W kierunku przeciwnym „trójpasmówka” kończy się już w Kreuz Fürth/Erlangen, gdzie łączy się z autostradą A73.

  Niemiecka autostrada A2 (niem. Bundesautobahn 2, BAB 2, Autobahn 2), nazywana również Aleją Warszawską (Warschauer Allee), przecina północne Niemcy na osi wschód-zachód, łącząc Berlin z Zagłębiem Ruhry.Autostrada — droga o ograniczonej dostępności, zaprojektowana i zbudowana w celu zapewnienia bezpiecznego, szybkiego, płynnego ruchu pojazdów.

  Odcinek Aschaffenburg West do Aschaffenburg Ost[]

  W roku 2006 rozpoczęła się przebudowa odcinka Aschaffenburg West do Aschaffenburg Ost – do końca 2009 roku miały być tam po 3 pasy ruchu w każdym kierunku. Jednak nie obyło się bez nieszczęść. 23 października 2006 roku wydarzył się śmiertelny wypadek. Podczas prac nad nowym pasem ruchu frezarka drogowa natrafiła na bombę lotniczą z czasów II wojny światowej. Bomba eksplodowała, zabijając na miejscu jednego robotnika. Siła wybuchu była tak duża, że oprócz maszyny, która uległa całkowitemu zniszczeniu, uszkodzonych zostało wiele urządzeń znajdujących się w pobliżu, jak też i pobliskie budynki. Prace zostały na jakiś czas wstrzymane a saperzy po dokładnym przeszukaniu terenu odnaleźli kolejne niewybuchy (również na większej głębokości).

  Pasawa (niem. Passau, łac. Castra Batavia, czes. Pasov) – miasto na prawach powiatu w południowo wschodnich Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Dolna Bawaria, w regionie Donau-Wald, siedziba powiatu Pasawa. Leży bezpośrednio przy granicy z Austrią. Liczy 50 548 mieszkańców (31 grudnia 2011) i jest ważnym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym, administracyjnym i turystycznym, węzłem komunikacyjnym oraz siedzibą uniwersytetu.Zagłębie Ruhry (niem. Ruhrgebiet) – zagłębie przemysłowe w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia. Położone jest nad rzeką Ruhrą, a także w pobliżu rzeki Ren. Powierzchnia Zagłębia Ruhry w oficjalnych granicach wynosi 4435 km², zaludnienie: 5 172 745 mieszkańców (stan na: 31.12.2009), gęstość zaludnienia: 1166,3 os./km².


  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Niewybuch – każdy przedmiot zawierający materiał wybuchowy w stanie wolnym, który powinien zdetonować, jednak pomimo stworzenia warunków koniecznych do tego procesu nie doszło do wybuchu.
  Bomba lotnicza to rodzaj wybuchowej broni (bomby) zrzucanej z samolotu lub innego statku powietrznego, przeznaczonej do niszczenia celów naziemnych lub nawodnych.
  Intercity-Express (dawniej InterCityExpress lub w skrócie ICE) – kategoria pociągów dalekobieżnych dużych prędkości przedsiębiorstwa DB Fernverkehr. ICE stanowi system pociągów łączących największe miasta w Niemczech istniejący od 1991, w późniejszych latach rozpoczął kursowanie w krajach ościennych.
  Pas awaryjny – skrajny pas ruchu na jezdni autostrady lub drogi ekspresowej, normalnie wyłączony z ruchu pojazdów, wykorzystywany jedynie w wyjątkowych okoliczościach. Pas awaryjny jest zlokalizowany po prawej stronie jezdni (po lewej na drogach krajów o ruchu lewostronnym) i jest oddzielony od pozostałych pasów linią ciągłą.
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Górny Palatynat (niem. Oberpfalz) - kraina historyczna w południowych Niemczech, współcześnie okręg (niem. Bezirk) oraz rejencja w kraju związkowym Bawaria. Stolicą Górnego Palatynatu jest Ratyzbona, a inne większe miasta to Weiden in der Oberpfalz i Amberg. Przez Górny Palatynat przepływa rzeka Regen. Znajdują się tutaj również Las Bawarski (Bayerischer Wald) i Las Czeski (Oberpfälzer Wald).
  Rozporządzenie – akt normatywny wydany na podstawie szczegółowego upoważnienia zawartego w ustawie i w celu jej wykonania. Rozporządzenie stanowi jedno ze źródeł prawa powszechnie obowiązującego, obok Konstytucji, ratyfikowanych umów międzynarodowych, ustaw oraz aktów prawa miejscowego.

  Reklama