• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Autostrada A2 - Polska  Podstrony: [1] [2] [3] 4 [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Przejście graniczne Kukuryki–Kozłowiczy – polsko-białoruskie drogowe przejście graniczne położone w województwie lubelskim, w powiecie bialskim, w gminie Terespol, w miejscowości Kukuryki. Do przejścia dochodzą polska droga krajowa nr 68 (w przyszłości autostrada A2) i białoruska droga magistralna M1.Obóz w Przyłęku – nazistowski niemiecki karny obóz pracy, który funkcjonował w nieistniejącej obecnie osadzie młyńskiej Bobrówka na terenie wsi Przyłęk (powiat nowotomyski).
  Ciekawostki[ | edytuj kod]
  Podpory nieistniejącego wiaduktu Olimpijki nad planowaną północną odnogą CMK

  Odcinek od zachodniej granicy państwa do węzła Poznań Krzesiny został zrealizowany w zasadzie po śladzie autostrady budowanej w czasie wojny przez Niemców. Jedyne korekty dotyczą okolic Jeziora Łagowskiego, gdzie na odcinku ok. 13 km droga została przesunięta o ok. 2 km na południe w celu ochrony walorów przyrodniczych jeziora; autostrada przeplata się w związku z tym z równoległą drogą 92, której przebieg wymagał drobnej korekty przy dojściu do wiaduktu autostradowego. Druga zmiana wystąpiła w sąsiedztwie wsi Żegowo i Jeziora Niepruszewskiego, gdzie na odcinku ok. 9 km autostrada została przesunięta o ok. 300 m w kierunku północnym.

  Cicibór Duży – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie bialskim, w gminie Biała Podlaska nad rzeką Klukówką (dopływem Krzny), dawniej nazywana Cicibor lub Ciciborek.Most – rodzaj przeprawy w postaci budowli inżynierskiej, której konstrukcja pozwala na pokonanie przeszkody wodnej (rzeki, jeziora, zatoki, morskiej cieśniny itp.)

  Skrzyżowanie z linią kolejową do Wrocławia w Luboniu było projektowane w latach 30. w formie wiaduktu nad torami (jak większość skrzyżowań ówcześnie budowanych autostrad z koleją). Zostały wykonane fundamenty wiaduktu, które podczas realizacji w latach 2001–2003 zostały rozebrane, natomiast autostrada została poprowadzona w wykopie, a torowisko na wiadukcie.

  Łowicz – miasto, gmina miejska w województwie łódzkim, w powiecie łowickim (siedziba władz powiatu) nad rzeką Bzurą, na północnym skraju Równiny Łowicko-Błońskiej. Był miastem duchownym.Wybory parlamentarne w Polsce w 1989 roku (tzw. wybory czerwcowe, wybory do Sejmu kontraktowego) – odbyły się w dniach 4 czerwca i 18 czerwca. Były to pierwsze częściowo wolne wybory w powojennej historii Polski. W ich wyniku Polska stała się pierwszym państwem bloku wschodniego, w którym wyłonieni w wyborach przedstawiciele opozycji demokratycznej uzyskali realny wpływ na sprawowanie władzy.

  W latach 80. podczas budowy Olimpijki wykonano filary do wiaduktu przyszłej autostrady nad przyszłym etapem budowy Centralnej Magistrali Kolejowej. Podczas budowy w latach 2010–2012 zburzono te filary. Następnie zbudowano w tym samym miejscu wiadukt, któremu nadano oznaczenie WA-287.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • droga krajowa nr 2
 • droga krajowa nr 92
 • droga ekspresowa S2
 • Tunel autostrady A2 pod linią kolejową w Luboniu
 • Olimpijka
 • trasa europejska E30
 • Centralna Magistrala Kolejowa
 • Obóz pracy w Przyłęku
 • Uwagi[ | edytuj kod]

  1. Z uwzględnieniem południowej obwodnicy Warszawy, która nie jest oznaczona jako autostrada A2.
  2. Węzeł jest częściowo płatny – „bramki” poboru opłat znajdują się na łącznicach prowadzących z i do Poznania. Zobacz schemat węzła.
  3. Nazwa na podstawie tablic zapowiadających.
  4. Węzeł umożliwia dojazd do drogi wojewódzkiej nr 470 poprzez kilkukilometrowy łącznik.
  5. Węzeł tymczasowy dla obwodnicy Mińska Maz.
  6. Pierwotna nazwa węzła: Siedlce-Swoboda.
  7. Pierwotna nazwa węzła: Borki.
  8. Pierwotna nazwa węzła: Cicibór.
  Mota-Engil Central Europe S.A. – międzynarodowa firma budowlana wchodząca w skład Grupy Mota-Engil. Działa obecnie na terenie Polski, Czech, Słowacji oraz Węgier. Obszary biznesowe, w jakich funkcjonuje firma to budownictwo drogowe, budownictwo mostowe, budownictwo ogólne, nieruchomości, usługi środowiskowe, kolej, koncesje, kopalnie i prace elektroenergetyczne. Główna siedziba firmy mieści się w Krakowie.Wawer - dzielnica Warszawy położona w południowo-wschodniej części miasta nad prawym brzegiem Wisły. Dzielnica położona jest na obszarze Niżu Środkowopolskiego, znaczną jej część stanowią tereny zielone. Do 1951 roku miejscowość należała do gminy Wawer. Jest największą pod względem powierzchni dzielnicą Warszawy i drugą od końca (po Wilanowie) pod względem gęstości zaludnienia. Dzielnicę charakteryzuje niska zabudowa głównie willowa (Anin), brak dużych blokowisk i skupisk osiedli.


  Podstrony: [1] [2] [3] 4 [5] [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Konotopa – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie warszawskim zachodnim, w gminie Ożarów Mazowiecki, pomiędzy Warszawą, Piastowem i Pruszkowem.
  Biała Podlaska – miasto na prawach powiatu na wschodzie Polski, w województwie lubelskim, siedziba powiatu bialskiego i gminy Biała Podlaska. Drugie co do wielkości miasto we współczesnej Polsce na ziemiach, które w okresie od 1569 do 1795 r. w ramach Rzeczypospolitej Obojga Narodów wchodziły w skład Wielkiego Księstwa Litewskiego.
  Obwodnica Siedlec – obwodnica miasta Siedlce o długości około 10 km, przebiega ok. 3 km na południe od centrum miasta. Obwodnica jest częścią drogi krajowej nr 2 Świecko - Terespol i trasy europejskiej E30 Cork – Omsk.
  Bronisław Maria Komorowski (ur. 4 czerwca 1952 w Obornikach Śląskich) – polski polityk, z wykształcenia historyk. Od 6 sierpnia 2010 prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.
  Autostrada Wielkopolska (AW SA) – celowa spółka akcyjna zarejestrowana w 1993 z siedzibą w Poznaniu, powstała dla zrealizowania budowy i eksploatacji zachodniego odcinka płatnej autostrady A2 Świecko – Modła (Konin), zgodnie z udzieloną koncesją.
  Autostrada — droga o ograniczonej dostępności, zaprojektowana i zbudowana w celu zapewnienia bezpiecznego, szybkiego, płynnego ruchu pojazdów.
  Grabianów – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie siedleckim, w gminie Siedlce, położona 5 km na południe od Siedlec.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.086 sek.