• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Autostrada A2 - Polska  Podstrony: [1] [2] 3 [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Przejście graniczne Kukuryki–Kozłowiczy – polsko-białoruskie drogowe przejście graniczne położone w województwie lubelskim, w powiecie bialskim, w gminie Terespol, w miejscowości Kukuryki. Do przejścia dochodzą polska droga krajowa nr 68 (w przyszłości autostrada A2) i białoruska droga magistralna M1.Obóz w Przyłęku – nazistowski niemiecki karny obóz pracy, który funkcjonował w nieistniejącej obecnie osadzie młyńskiej Bobrówka na terenie wsi Przyłęk (powiat nowotomyski).
  Odcinki na etapie przetargów[ | edytuj kod]

  węzeł Groszki (gm. | edytuj kod]

  Wschodni odcinek autostrady A2 pomiędzy Warszawą a granicą państwa z Białorusią to odcinek pomiędzy węzłami Warszawa-Lubelska – Kukuryki (173 km długości obecnych dróg krajowych nr 2 i 68). Ukończenie całego odcinka WarszawaSiedlce planowano na 2013 rok, a rozpoczęcie budowy autostrady z Siedlec do granicy z Białorusią na rok 2015. Rozważana była m.in. budowa tego odcinka z prywatnych pieniędzy, tj. poprzez koncesjonariusza. W 2010 terminy te zostały wydłużone odpowiednio do 2015 dla odcinka Warszawa – Siedlce i do 2020 dla odcinka Siedlce – Kukuryki,

  Cicibór Duży – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie bialskim, w gminie Biała Podlaska nad rzeką Klukówką (dopływem Krzny), dawniej nazywana Cicibor lub Ciciborek.Most – rodzaj przeprawy w postaci budowli inżynierskiej, której konstrukcja pozwala na pokonanie przeszkody wodnej (rzeki, jeziora, zatoki, morskiej cieśniny itp.)

  Pod koniec 2013 roku GDDKiA rozpisała przetarg na wykonanie projektu odcinka od km 489 do 504. Opracowaniem dokumentacji projektowej dla odcinka między przyszłym węzłem Lubelska a istniejącą obwodnicą Mińska Mazowieckiego zajęła się firma Mosty Katowice.

  4 stycznia 2018 roku została podpisana umowa na wykonanie koncepcji programowej dla budowy odcinka autostrady od węzła Ryczołek (koniec obw. Mińska Mazowieckiego) do początku obwodnicy Siedlec. Za kwotę ok. 6,5 mln zł wykonawcą została firma Multiconsult Polska Sp. z o.o. Czas realizacji wynosił 14 miesięcy, czyli do lutego 2019 roku.

  Łowicz – miasto, gmina miejska w województwie łódzkim, w powiecie łowickim (siedziba władz powiatu) nad rzeką Bzurą, na północnym skraju Równiny Łowicko-Błońskiej. Był miastem duchownym.Wybory parlamentarne w Polsce w 1989 roku (tzw. wybory czerwcowe, wybory do Sejmu kontraktowego) – odbyły się w dniach 4 czerwca i 18 czerwca. Były to pierwsze częściowo wolne wybory w powojennej historii Polski. W ich wyniku Polska stała się pierwszym państwem bloku wschodniego, w którym wyłonieni w wyborach przedstawiciele opozycji demokratycznej uzyskali realny wpływ na sprawowanie władzy.

  Odcinek był podzielony na 3 zadania, obecnie jedno z nich jest na etapie przetargu:

 • węzeł Groszki (gm. Kałuszyn) – węzeł Gręzów (gm. Grębków). Długość: 13 km. Przetarg ogłoszono 24 września 2019 r. Termin składania ofert został wyznaczony na 3 grudnia 2019 r. Planowane podpisanie umowy z Wykonawcą (przy braku odwołań): maj 2020 r.

 • Odcinki na etapie koncepcji programowej[ | edytuj kod]

  Odcinek Siedlce Swoboda – Biała Podlaska – Kukuryki[ | edytuj kod]

  20 grudnia 2011 została wydana decyzja środowiskowa ustalająca budowę autostrady według wariantu 4 od km 524 (Kałuszyn-Ryczołek) do km 657 (Kukuryki – granica państwa) Odcinek przebiegnie południową obwodnicą Siedlec z węzłami Swoboda i Borki (droga nr 2), a dalej na północ od Międzyrzeca Podl. (węzeł Łukowisko, S19), Białej Podlaskiej (węzeł Cicibór) i Terespola (węzeł Dobryń).

  Mota-Engil Central Europe S.A. – międzynarodowa firma budowlana wchodząca w skład Grupy Mota-Engil. Działa obecnie na terenie Polski, Czech, Słowacji oraz Węgier. Obszary biznesowe, w jakich funkcjonuje firma to budownictwo drogowe, budownictwo mostowe, budownictwo ogólne, nieruchomości, usługi środowiskowe, kolej, koncesje, kopalnie i prace elektroenergetyczne. Główna siedziba firmy mieści się w Krakowie.Wawer - dzielnica Warszawy położona w południowo-wschodniej części miasta nad prawym brzegiem Wisły. Dzielnica położona jest na obszarze Niżu Środkowopolskiego, znaczną jej część stanowią tereny zielone. Do 1951 roku miejscowość należała do gminy Wawer. Jest największą pod względem powierzchni dzielnicą Warszawy i drugą od końca (po Wilanowie) pod względem gęstości zaludnienia. Dzielnicę charakteryzuje niska zabudowa głównie willowa (Anin), brak dużych blokowisk i skupisk osiedli.

  Realizację podzielono na dwa odcinki decyzyjne:

 • węzeł Siedlce w. Swoboda – Biała Podlaska w. Cicibór o długości ok. 63,5 km. Przebieg od km 561+500 (w rejonie istniejącej obwodnicy Siedlec w ciągu drogi krajowej nr 2) do węzła „Cicibór” (włącznie) w rejonie Białej Podlaskiej w km ok. 625+500. Planowana jest realizacja trzech węzłów drogowych: Borki, Łukowisko oraz Cicibór. W trakcie realizacji jest koncepcja programowa, wykonawca Multiconsult (termin zakończenia umowy – kwiecień 2020 r.), realizacja P&B planowana na lata 2022–2024, łączny koszt realizacji ok. 3 mld zł.
 • Biała Podlaska w. Cicibór – Kukuryki (granica państwa) o długości ok. 32 km. Przebieg od węzła „Cicibór” (bez węzła) w gminie Biała Podlaska przy rzece Klukówka do granicy państwa w przejściu granicznym w Kukurykach. Planowana jest realizacja węzła drogowego: Dobryń. W trakcie realizacji jest koncepcja programowa, wykonawca Multiconsult (termin zakończenia umowy – marzec 2020 r.), realizacja P&B planowana na lata 2023–2025, łączny koszt realizacji ok. 1,5 mld zł.
 • Poszerzenie odcinków[ | edytuj kod]

  W 2018 rozpoczęły się przygotowania do poszerzenia autostrady o dodatkowy pas na odcinku między węzłami Łódź Północ i Konotopa, a więc poszerzenie obydwu jezdni do trzech pasów na odcinku Łódź – Pruszków i do czterech na odcinku Pruszków – Warszawa. Realizacja inwestycji ma potrwać do 2024 roku i kosztować ok. 600 mln złotych. Oprócz tego, w pierwszej połowie 2019 roku przeprowadzono likwidację nieuruchomionych nigdy miejsc poboru opłat w pobliżu Pruszkowa.

  Konotopa – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie warszawskim zachodnim, w gminie Ożarów Mazowiecki, pomiędzy Warszawą, Piastowem i Pruszkowem.Biała Podlaska – miasto na prawach powiatu na wschodzie Polski, w województwie lubelskim, siedziba powiatu bialskiego i gminy Biała Podlaska. Drugie co do wielkości miasto we współczesnej Polsce na ziemiach, które w okresie od 1569 do 1795 r. w ramach Rzeczypospolitej Obojga Narodów wchodziły w skład Wielkiego Księstwa Litewskiego.

  Oprócz tego 18 marca 2019 roku rozpoczęto poszerzanie autostrady pod Poznaniem – ma ona mieć po trzy pasy w obydwu kierunkach do końca 2019 roku. Prace nad poszerzaniem jezdni zakończono w grudniu 2019 roku, 20 grudnia oddano do użytku nowe pasy ruchu.

  Podstrony: [1] [2] 3 [4] [5] [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Obwodnica Siedlec – obwodnica miasta Siedlce o długości około 10 km, przebiega ok. 3 km na południe od centrum miasta. Obwodnica jest częścią drogi krajowej nr 2 Świecko - Terespol i trasy europejskiej E30 Cork – Omsk.
  Bronisław Maria Komorowski (ur. 4 czerwca 1952 w Obornikach Śląskich) – polski polityk, z wykształcenia historyk. Od 6 sierpnia 2010 prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.
  Autostrada Wielkopolska (AW SA) – celowa spółka akcyjna zarejestrowana w 1993 z siedzibą w Poznaniu, powstała dla zrealizowania budowy i eksploatacji zachodniego odcinka płatnej autostrady A2 Świecko – Modła (Konin), zgodnie z udzieloną koncesją.
  Autostrada — droga o ograniczonej dostępności, zaprojektowana i zbudowana w celu zapewnienia bezpiecznego, szybkiego, płynnego ruchu pojazdów.
  Grabianów – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie siedleckim, w gminie Siedlce, położona 5 km na południe od Siedlec.
  Droga ekspresowa S8 – budowana polska droga ekspresowa przebiegająca od Wrocławia do Białegostoku. Łączy aglomeracje: wrocławską, łódzką, warszawską i białostocką. Trasa na odcinku Wrocław – Ostrów Maz. stanowi polską część trasy E67, natomiast odcinek Warszawa – Ostrów Maz. to polski odcinek trasy Via Baltica.
  Świecko (niem. Schwetig) – wieś sołecka z osadą w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie słubickim, w gminie Słubice.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.059 sek.