• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Autostrada A2 - Polska  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Przejście graniczne Kukuryki–Kozłowiczy – polsko-białoruskie drogowe przejście graniczne położone w województwie lubelskim, w powiecie bialskim, w gminie Terespol, w miejscowości Kukuryki. Do przejścia dochodzą polska droga krajowa nr 68 (w przyszłości autostrada A2) i białoruska droga magistralna M1.Obóz w Przyłęku – nazistowski niemiecki karny obóz pracy, który funkcjonował w nieistniejącej obecnie osadzie młyńskiej Bobrówka na terenie wsi Przyłęk (powiat nowotomyski).
  Opłaty[ | edytuj kod]

  Przejazd odcinkiem WarszawaŚwiecko zgodnie z obowiązującym taryfikatorem GDDKiA oraz Autostrady Wielkopolskiej kosztuje 93,90 zł (dla pojazdów kategorii 1).

  Historia budowy[ | edytuj kod]

  Węzeł Poznań Komorniki (d. Komorniki), przed rozbudową autostrady

  Już w latach trzydziestych XX wieku Niemcy w swoich planach budowy sieci autostrad umieścili połączenie Berlin–Poznań. Nosiło ono oznaczenia Reichsautobahn (RAB) 8. Pierwszy odcinek tej trasy, od autostradowej obwodnicy Berlina (wówczas RAB 7a, obecnie Berliner Ring, czyli A10) do Frankfurtu nad Odrą, został otwarty w 1937 (dziś jest to niemiecka autostrada A12). Po włączeniu Poznania do Rzeszy w 1939 podjęto intensywne prace nad budową odcinka do tego miasta. Wykonano wiele robót ziemnych, aż do rozpoczęcia budowy przez AWSA łatwo widocznych na zdjęciach satelitarnych i mapach topograficznych. Budowa autostrady ustała około 1942, gdyż gospodarka niemiecka skupiła cały swój wysiłek na produkcji wojennej.

  Cicibór Duży – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie bialskim, w gminie Biała Podlaska nad rzeką Klukówką (dopływem Krzny), dawniej nazywana Cicibor lub Ciciborek.Most – rodzaj przeprawy w postaci budowli inżynierskiej, której konstrukcja pozwala na pokonanie przeszkody wodnej (rzeki, jeziora, zatoki, morskiej cieśniny itp.)

  W czasach PRL powstał pomysł budowy autostrady Berlin – Moskwa, tzw. Olimpijki, częściowo z okazji Olimpiady w Moskwie w 1980. Z powodu kryzysu gospodarczego ostatecznie zbudowano w Polsce tylko jeden krótki odcinek od Wrześni do Konina, oddany do użytku w latach 80. XX wieku. Odcinek WrześniaSługocin (Golina) wybudowano w latach 1977–1985, otwarto 9 października 1985. Odcinek Sługocin (Golina) – Modła (Konin) wybudowano w latach 1986–1988, otwarto 10 listopada 1988 (odcinek otwarty z jedną jezdnią na dystansie 6 km między Osieczą i Modłą; druga dobudowana w 1989).

  Łowicz – miasto, gmina miejska w województwie łódzkim, w powiecie łowickim (siedziba władz powiatu) nad rzeką Bzurą, na północnym skraju Równiny Łowicko-Błońskiej. Był miastem duchownym.Wybory parlamentarne w Polsce w 1989 roku (tzw. wybory czerwcowe, wybory do Sejmu kontraktowego) – odbyły się w dniach 4 czerwca i 18 czerwca. Były to pierwsze częściowo wolne wybory w powojennej historii Polski. W ich wyniku Polska stała się pierwszym państwem bloku wschodniego, w którym wyłonieni w wyborach przedstawiciele opozycji demokratycznej uzyskali realny wpływ na sprawowanie władzy.

  W latach 90. istniały dwa warianty budowy autostrady od Strykowa przez Warszawę do Siedlec:

 • wariant I – odcinek obecnie istniejący (Stryków – Konotopa, obwodnica Mińska Mazowieckiego) oraz częściowo w budowie (Warszawa – Mińsk Mazowiecki) i projektowany (Mińsk Mazowiecki – Siedlce)
 • wariant II – autostrada miała omijać Skierniewice od południa, przeciąć drogę krajową nr 8 w miejscowości Kowiesy, drogę krajową nr 717 (obecnie nr 50) w Karolewie, drogę nr 7 w Rembertowie, przekroczyć Wisłę na południe od Góry Kalwarii, skrzyżować się z drogą nr 17 w okolicach Pilawy i odbić w kierunku północno-wschodnim do Grabianowa gdzie łączyłaby się z drogą krajową nr 2.
 • Intensywna budowa autostrady ruszyła dopiero w 2001 roku, uruchamie jej części przebiegało w następującej kolejności:

  Mota-Engil Central Europe S.A. – międzynarodowa firma budowlana wchodząca w skład Grupy Mota-Engil. Działa obecnie na terenie Polski, Czech, Słowacji oraz Węgier. Obszary biznesowe, w jakich funkcjonuje firma to budownictwo drogowe, budownictwo mostowe, budownictwo ogólne, nieruchomości, usługi środowiskowe, kolej, koncesje, kopalnie i prace elektroenergetyczne. Główna siedziba firmy mieści się w Krakowie.Wawer - dzielnica Warszawy położona w południowo-wschodniej części miasta nad prawym brzegiem Wisły. Dzielnica położona jest na obszarze Niżu Środkowopolskiego, znaczną jej część stanowią tereny zielone. Do 1951 roku miejscowość należała do gminy Wawer. Jest największą pod względem powierzchni dzielnicą Warszawy i drugą od końca (po Wilanowie) pod względem gęstości zaludnienia. Dzielnicę charakteryzuje niska zabudowa głównie willowa (Anin), brak dużych blokowisk i skupisk osiedli.

  Świecko – Nowy Tomyśl[ | edytuj kod]

  Węzeł Buk przed przebudową w 2012
  Węzeł Trzciel – podczas budowy w 2011

  Decyzję lokalizacyjną dla tego odcinka wydano w 1996 roku. Autostrada Wielkopolska S.A., w początkowych deklaracjach z 1997 roku zapowiadała uruchomienie całego odcinka koncesyjnego (wówczas Świecko – Stryków, ok. 360 km) do roku 2001. Według kolejnych deklaracji zamierzano rozpocząć budowę zachodniego, 104,5-kilometrowego odcinka Świecko – Nowy Tomyśl w marcu 2005 z planowanym terminem oddania do użytku w 2008. Pod koniec sierpnia 2006, nastąpił zwrot w rozmowach pomiędzy koncesjonariuszem, GDDKiA a wojewodą lubuskim w sprawie budowy zachodniego odcinka A2. Ustalono, że AW SA wystąpi o wydanie tzw. punktowych zmian (związanych ze zmianami w projekcie autostrady) w nieważnej już decyzji lokalizacyjnej, zamiast ponownego występowania o nową decyzję (za czym opowiadał się dotychczas wojewoda). Firma miała uzyskać takie decyzje, opracować raport o oddziaływaniu projektowanej autostrady na środowisko (wymagany nowymi przepisami budowlanymi) oraz pozyskać źródła finansowania inwestycji do końca 2006, wówczas było prawdopodobne, że budowa tego odcinka ruszy w 2007 z terminem oddania do ruchu w 2009 roku. To mogło oznaczać, że wszystkie prace się odbędą w terminie wyznaczonym w komunikacie Ministerstwa Transportu z posiedzenia Rady ds. Autostrad w dniu 12 lipca 2006, w którym minister zakładał, że autostrada A2 na odcinku Świecko – Stryków zostałaby uruchomiona do 2010 roku.

  Konotopa – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie warszawskim zachodnim, w gminie Ożarów Mazowiecki, pomiędzy Warszawą, Piastowem i Pruszkowem.Biała Podlaska – miasto na prawach powiatu na wschodzie Polski, w województwie lubelskim, siedziba powiatu bialskiego i gminy Biała Podlaska. Drugie co do wielkości miasto we współczesnej Polsce na ziemiach, które w okresie od 1569 do 1795 r. w ramach Rzeczypospolitej Obojga Narodów wchodziły w skład Wielkiego Księstwa Litewskiego.

  Zgodnie z umową podpisaną 29 sierpnia 2008 roku rozpoczęcie budowy odcinka od Świecka do Nowego Tomyśla zaplanowano na wiosnę 2009 roku, a zakończenie w 2012 roku. Uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę zachodniego odcinka miało miejsce 16 lipca 2009. Do tego momentu planowano budowę 64 mostów i wiaduktów. W tym porozumieniu określono ich liczbę na 78. W dodatkowym porozumieniu przewidziano budowę kilkudziesięciu przejść dla zwierząt. Zaplanowano powstanie węzłów w Świecku, Jordanowie i Rzepinie oraz niepełnych węzłów w Torzymiu i Trzcielu. Dla tych ostatnich przewidziano możliwość rozbudowy do pełnowymiarowych węzłów po wprowadzeniu elektronicznego systemu poboru opłat, co miałoby nastąpić najprawdopodobniej w 2012 roku. Nawierzchnię autostrady zaplanowano jako wykonaną z betonu. Odcinek został oddany do użytku 1 grudnia 2011, prawie pół roku przed terminem.

  Obwodnica Siedlec – obwodnica miasta Siedlce o długości około 10 km, przebiega ok. 3 km na południe od centrum miasta. Obwodnica jest częścią drogi krajowej nr 2 Świecko - Terespol i trasy europejskiej E30 Cork – Omsk.Bronisław Maria Komorowski (ur. 4 czerwca 1952 w Obornikach Śląskich) – polski polityk, z wykształcenia historyk. Od 6 sierpnia 2010 prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

  Łódź Północ – Konotopa (Warszawa)[ | edytuj kod]

  Budowa A2 koło Koszajca w powiecie pruszkowskim (październik 2011)

  Pierwotne plany GDDKiA zakładały rozpoczęcie budowy autostrady w kierunku Warszawy na przełom 2006/2007 roku. Zgodnie z tymi planami cały odcinek od granicy z Niemcami do Warszawy miał być gotowy do końca 2008.

  Autostrada Wielkopolska (AW SA) – celowa spółka akcyjna zarejestrowana w 1993 z siedzibą w Poznaniu, powstała dla zrealizowania budowy i eksploatacji zachodniego odcinka płatnej autostrady A2 Świecko – Modła (Konin), zgodnie z udzieloną koncesją.Autostrada — droga o ograniczonej dostępności, zaprojektowana i zbudowana w celu zapewnienia bezpiecznego, szybkiego, płynnego ruchu pojazdów.

  26 lipca 2006 minister transportu Jerzy Polaczek na konferencji prasowej zapowiedział na koniec roku 2006 zakończenie procedury wyłaniania koncesjonariusza na budowę odcinka Stryków – Konotopa (94 km), rozpoczęcie budowy na przełom III/IV kwartału 2007 i jej zakończenie najpóźniej do końca 2010 roku.

  Następnie GDDKiA planowała wybudowanie tego odcinka A2 w programie partnerstwa publiczno-prywatnego (tj. niekoncesyjnego). Państwo miało wnieść do spółek grunt, a prywatne firmy – partnerzy inwestycji (wyłonieni do listopada 2006) – pieniądze na inwestycję, którą również mieli realizować. W ocenie ekspertów, prace przy budowie tego odcinka nie miały zacząć się wcześniej niż wiosną 2009, i zakończyć się w 2011 roku.

  Grabianów – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie siedleckim, w gminie Siedlce, położona 5 km na południe od Siedlec.Droga ekspresowa S8 – budowana polska droga ekspresowa przebiegająca od Wrocławia do Białegostoku. Łączy aglomeracje: wrocławską, łódzką, warszawską i białostocką. Trasa na odcinku Wrocław – Ostrów Maz. stanowi polską część trasy E67, natomiast odcinek Warszawa – Ostrów Maz. to polski odcinek trasy Via Baltica.

  W listopadzie 2008 Wicewojewoda Mazowiecki Dariusz Piątek wydał decyzję środowiskową dla zadania związanego z budową autostrady A2 na odcinku od granicy województwa mazowieckiego do węzła Konotopa pod Warszawą (wraz z węzłem).

  W lutym 2009 roku GDDKiA poinformowała, że warunki finansowe proponowane przez dwa walczące o kontrakt konsorcja (Autostrada Południe S.A. i Autostrada Mazowsze S.A.) nie zabezpieczały interesu publicznego. W efekcie minister infrastruktury zrezygnował z realizacji tej inwestycji w trybie partnerstwa publiczno-prywatnego. Oznaczało to powrót do koncepcji budowy tego odcinka przez państwo. Przetargi na budowę autostrady A2 z Łodzi do Warszawy oraz na nadzór nad budową zostały ogłoszone 27 marca po zakończeniu negocjacji na budowę tej trasy w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego. Umowy z wybranymi konsorcjami podpisano 28 września 2009. Firmy otrzymały na wykonanie projektu i budowę 32 miesiące. Zaplanowano możliwość przejazdu tym odcinkiem na Euro 2012.

  Świecko (niem. Schwetig) – wieś sołecka z osadą w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie słubickim, w gminie Słubice.Międzyrzec Podlaski – miasto i gmina w województwie lubelskim, w powiecie bialskim, nad Krzną. Miasto jest także siedzibą wiejskiej gminy Międzyrzec Podlaski.

  Symboliczne rozpoczęcie budowy tego odcinka odbyło się 14 lipca 2010. Realizacja 90-kilometrowego przedsięwzięcia została podzielona na pięć odcinków – dwa w woj. łódzkim i trzy w woj. mazowieckim:

 • odcinek A – 29,2 km z węzłem Łowicz (dawniej Łyszkowice), konsorcjum firm z liderem China Overseas Engineering Group, pozwolenie na budowę wydane 21 sierpnia 2010, 13 czerwca 2011 GDDKiA zerwała umowę z wykonawcą z winy wykonawcy, decyzja o zerwaniu umowy uprawomocniła się 27 czerwca 2011, 28 lipca 2011 została podpisana umowa na dokończenie budowy z konsorcjum Eurovia/Warbud za 989 mln zł.
 • 3 czerwca 2012 odcinek został oddany do użytku jako przejezdny. To oznacza że na odcinku prędkość została ograniczona do 70 km/h, a do 5 września 2012 ruch był możliwy jedynie dla samochodów osobowych poniżej 3,5 tony i autokarów. Wynikało to z tego, że ruch na tym odcinku był prowadzony po warstwie wiążącej. Po zakończeniu Euro 2012 rozpoczęto kładzenie warstwy ścieralnej, przenosząc ruch z obu kierunków na jedną jezdnię. Jezdnia północna została oddana do ruchu 5 września, jezdnia południowa 15 października 2012.
 • odcinek B – 17,0 km z węzłem Skierniewice (dawniej Nieborów), konsorcjum Mostostal Warszawa/Acciona Infraestructuras/Polimex-Mostostal, pozwolenie na budowę z 21 sierpnia 2010. 3 czerwca 2012 oddano do użytku ok. 3,8 km odcinek na zachód od węzła Skierniewice razem z odcinkiem A.
 • odcinek C – 20,0 km na terenie gmin Wiskitki (pow. żyrardowski) oraz Baranów i Jaktorów (pow. grodziski) z węzłem Wiskitki (Żyrardów), konsorcjum firm z liderem China Overseas Engineering Group, pozwolenie na budowę z 14 października 2010, 13 czerwca 2011 GDDKiA zerwała umowę z wykonawcą z winy wykonawcy, decyzja o zerwaniu umowy uprawomocniła się 27 czerwca 2011, 1 sierpnia 2011 została podpisana umowa na dokończenie budowy z konsorcjum DSS (Dolnośląskie Surowce Skalne)/Bögl a Krýsl za 756,05 mln zł. Ze względu na kłopoty z płynnością finansową w marcu 2012 przekazała kontrakt firmie Bögl a Krýs, sobie pozostawiając tylko rolę dostawcy kruszyw.
 • 6 czerwca 2012 oddano do użytku jako przejezdny odcinek C wraz z fragmentami sąsiednich odcinków B i D do węzłów Grodzisk Mazowiecki i Skierniewice. Do października 2012 trwały prace wykończeniowe oraz na węźle Wiskitki.
 • odcinek D – 17,6 km na terenie gmin Grodzisk Mazowiecki i Milanówek (pow. grodziski) oraz miasta i gminy Brwinów (pow. pruszkowski) z węzłem Grodzisk Mazowiecki (d. Tłuste), konsorcjum Strabag/Mota-Engil, pozwolenie na budowę z 12 sierpnia 2010. Pozwolenie na użytkowanie wydano 25 maja 2012.
 • 27 maja 2012 oddano do użytku ok. 10 km odcinek na wschód od węzła Grodzisk Maz. razem z 2 km fragmentem odcinka E na zachód od węzła Pruszków. Fragment drogi na zachód od węzła Grodzisk Maz. został otwarty razem z odcinkiem C.
 • odcinek E – 7,1 km na terenie Pruszkowa i Piastowa (pow. pruszkowski) oraz gminy Ożarów Mazowiecki (pow. warszawski zachodni) z węzłami Pruszków i Konotopa, konsorcjum Budimex-Dromex/Ferrovial Agroman, pozwolenie na budowę z 5 października 2010, pozwolenie na użytkowanie wydano 21 maja 2012.
 • Odcinek został oddany do użytku 23 maja 2012. Tego dnia otwarto dla ruchu 4,8 km fragment. Razem z nim oddano do użytku 2 km odcinek S8 (Konotopa-Warszawa Zachodnia). Fragment drogi na zachód od węzła Pruszków został otwarty razem z odcinkiem D. W czerwcu 2019 zlikwidowano bramki poboru opłat na autostradzie w rejonie Pruszkowa, miały służyć jako infrastruktura do przyszłego poboru opłat, ale nigdy nie zostały uruchomione.

  Obwodnica Mińska Mazowieckiego[ | edytuj kod]

  Oficjalne rozpoczęcie budowy nastąpiło 24 sierpnia 2009 roku chociaż do tego czasu wykonano już pierwsze roboty ziemne oraz wycinkę drzew.

  E30 – trasa europejska, wiodąca z irlandzkiego portu Cork do Omska w Rosji. Często uznawana jest za najważniejszy europejski szlak komunikacyjny na osi wschód - zachód; główna trasa dla dużych samochodów ciężarowych, wiozących zaopatrzenie z Europy Zachodniej do Rosji i Białorusi. Polski odcinek E30 stanowi (A2) ze Świecka do Kukuryków.Droga krajowa nr 8 – droga krajowa o długości 815 km prowadząca przez Polskę od granicy z Czechami w Kudowie-Zdroju do granicy z Litwą w Budzisku. Stanowi polski odcinek międzynarodowej trasy E67 oraz fragment trasy Via Baltica. Przebiega przez pięć województw: dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie, mazowieckie i podlaskie. Jest najdłuższą drogą krajową w Polsce.

  Koszt budowy: 567 400 000 PLN Wartość całkowita projektu wyniosła 761 657 930,62 PLN i została dofinansowana przez UE ze środków Funduszu Spójności w wysokości 450 307 843,41 PLN.

  Wykonawca robót było konsorcjum: Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Sp. z o.o. Mińsk Mazowiecki (lider) / ASTALDI Sp.A. Włochy / Przedsiębiorstwo Robót Drogowych „Regionalne Drogi Podlaskie” Sp. z o.o. Siedlce / Przedsiębiorstwo Budownictwa Lądowego „MAZOWIECKIE MOSTY” Sp. z o.o. / Warszawskie Przedsiębiorstwo Mostowe „MOSTY” S.A.

  Linia kolejowa nr 271 – w całości zelektryfikowana dwutorowa linia kolejowa znaczenia państwowego o długości 164,454 km, łącząca stacje: Wrocław Główny z Poznaniem Głównym. Stanowi element Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T) - magistrali E 59 ujętej w umowie międzynarodowej AGC. Linia kolejowa nr 271 jest obecnie jednym z najintensywniej eksploatowanych odcinków infrastruktury zarządzanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe.III Rzesza Niemiecka (niem. Das Dritte Reich) – nieoficjalna nazwa państwa niemieckiego pod rządami NSDAP w latach 1933–1945. Oficjalnie państwo nosiło nazwę Rzesza Niemiecka (Deutsches Reich), od 1938 (po Anschlussie Austrii) używano także nazwy Rzesza Wielkoniemiecka (Großdeutsches Reich).

  Obwodnica Mińska Mazowieckiego ma dwa pasy ruchu o szerokości 3,75 m w każdym kierunku. W ramach budowy wykonano trzy węzły drogowe: „Arynów”, „Lotnisko” i „Ryczołek”.

  Inwestycja wymagała budowy:

 • 5 wiaduktów w ciągu obwodnicy,
 • 9 wiaduktów w ciągu dróg gminnych i powiatowych,
 • 2 przejazdy gospodarcze w ciągu dróg gminnych,
 • 1 most na rzece Mieni,
 • 1 kładka dla pieszych zlokalizowana pomiędzy MOP-em typu II i III,
 • 1 przejście gospodarcze dla zwierząt hodowlanych.
 • 29 sierpnia 2012 oficjalnie została oddana do użytku.

  Skierniewice – miasto na prawach powiatu, położone na Równinie Łowicko-Błońskiej, w połowie drogi między Warszawą a Łodzią, w województwie łódzkim. Miasto było stolicą województwa skierniewickiego w latach 1975–1998. Miasto położone jest w dorzeczu Wisły, na Nizinie Środkowomazowieckiej, w południowej części Równiny Łowicko-Błońskiej. Były miastem duchownym.Modła Królewska – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie konińskim, w gminie Stare Miasto.

  Południowa obwodnica Warszawy (S2)[ | edytuj kod]

  Z powodu oporu mieszkańców niektórych dzielnic Warszawy pomysł zbudowania autostrady A2 przez miasto został zarzucony. 8 listopada 2004 władze stolicy uzgodniły z ministrem infrastruktury powstanie dwóch odnóg arterii A2, tworzących tzw. ekspresową obwodnicę Warszawy.

  Grodzisk Mazowiecki (do 1928 Grodzisk) – miasto na Równinie Łowicko-Błońskiej, w województwie mazowieckim, w powiecie grodziskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Grodzisk Mazowiecki.Rembertów – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie piaseczyńskim, w gminie Tarczyn. Przy trasie E77 znajduje się zakład Perfetti Van Melle Corporation produkujący słodycze takie jak popularne cukierki mentos; na uwagę zasługuje też wiatrak o mocy 250kW, który jest rzadkością na Mazowszu. Do Rembertowa należy przysiółek Cieśle. Miejscowość ta zawdzięcza swoją nazwę właścicielowi tamtejszych włości Rembiertowskim. W swojej długiej liczącej 590-letniej historii nazywała się Rembiertowem oraz Rembertowem Grójeckim. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa warszawskiego.

  Południowa obwodnica Warszawy (POW) w ciągu S2 biegnie od węzła Konotopa na zachodnich przedmieściach miasta, przez dzielnicę Włochy oraz południową stronę lotniska Okęcie do ulicy Puławskiej. Od północno-zachodniej strony miasta istnieje obecnie także fragment obwodnicy (al. Obrońców Grodna), będący częścią S8.

  Ekspresowa obwodnica Warszawy (EOW) – pierścień planowanych obwodnic Warszawy, na który składa się zespół dróg ekspresowych o łącznej długości ok. 85 km.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  Odcinki w trakcie budowy[ | edytuj kod]

  Warszawa (węzeł Lubelska) – Zachodnia obwodnica Mińska Mazowieckiego[ | edytuj kod]

  20 grudnia 2011 została wydana decyzja środowiskowa ustalająca budowę autostrady według wariantu 4 od km 489 (Warszawa Lubelska (S17)) do km 504 km (Choszczówka Stojecka, początek obwodnicy Mińska Maz.) z węzłem Konik (droga nr 2),

  Ursynów – dzielnica Warszawy położona w lewobrzeżnej części miasta. Od południa graniczy z gminami Piaseczno, Konstancin-Jeziorna i Lesznowola.Droga krajowa nr 2 – droga krajowa będąca polską częścią międzynarodowego szlaku komunikacyjnego E30 z Cork (Irlandia) do Omska (Rosja). Przebiega przez pięć województw: lubuskie, wielkopolskie, łódzkie, mazowieckie i lubelskie. Jest to droga przebiegająca równoleżnikowo.

  Odcinek ma łączną długość 14,6 km. Inwestycja została podzielona na 2 zadania:

 • Zadanie A: „Projekt i budowa autostrady A2 Warszawa – Kukuryki na odcinku węzeł „Lubelska” (na granicy Majdana i Wiązowny) – początek obwodnicy Mińska Mazowieckiego” odcinek I od węzła „Lubelska” (bez węzła) do węzła „Konik” (z węzłem) o długości około 5,6 km”.
 • Zadanie B: „Projekt i budowa autostrady A2 Warszawa – Kukuryki na odcinku węzeł „Lubelska” – początek obwodnicy Mińska Mazowieckiego” odcinek II od węzła „Konik” (bez węzła) do początku obwodnicy Mińska Mazowieckiego o długości około 9 km”.
 • 25.07.2017 nastąpiło podpisanie umowy na oba zadania z firmą Polaqua. Pierwszy z fragmentów ma długość 5,58 km i kosztuje 200,2 mln zł. Wykonawca ma 29 miesięcy na jego realizację. Zakończenie prac planowane jest na przełomie czerwca i lipca 2020 roku.

  Wisła (łac. Vistula) – najdłuższa rzeka Polski, o długości 1047 km. Jest także najdłuższą rzeką uchodzącą do Morza Bałtyckiego.Autostrady i drogi ekspresowe w Polsce stanowią część sieci dróg krajowych. Klasy autostrady i drogi ekspresowej przeznaczone są dla najważniejszych dróg krajowych obsługujących ważne relacje międzyregionalne i międzynarodowe. Obecnie (3 listopada 2013) oddanych do użytku jest 1426 km autostrad oraz 1243,05 km dróg ekspresowych.

  Odcinek na wschód od węzła Konik liczy 9,19 km. Polaqua wykona go za 302,3 mln zł. Zrobi to w ciągu 29 miesięcy, co oznacza, że trasa powinna być gotowa w czerwcu 2020 roku.

  Wykonawca zadeklarował, że projekt autostrady A2 zostanie wykonany w ciągu 5 miesięcy, natomiast pozostały okres realizacji to faza budowy, do której nie będą wliczane okresy zimowe. Autostrada A2 na tym odcinku będzie miała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu z rezerwą pod trzeci pas.

  węzeł Kałuszyn (gm. | edytuj kod]

  Długość: 12 km. Przetarg ogłoszono 18 września 2019. Termin składania ofert został wyznaczony na 19 listopada 2019, podpisanie umowy nastąpiło 5 marca 2020 r. z firmą Intercor. Planowany termin zakończenia realizacji inwestycji określono na 4 marca 2024 r. Umowę podpisano 5 marca 2020 roku.

  Astaldi SpA jest jednym z większych przedsiębiorstw działających w branży budowlanej pochodzącym z Rzymu we Włoszech. Grupa kapitałowa, która została stworzona przez macierzyste przedsiębiorstwo, jest działa w zakresie inżynierii lądowej, budownictwa wodnego oraz inżynierii środowiska czy zagadnień związanych z transportem.Ministerstwo Infrastruktury – polskie ministerstwo powstałe 19 października 2001 i istniejące w rządzie Leszka Millera i w rządach Marka Belki. Stanowisko Ministra Infrastruktury i Ministerstwo Infrastruktury zostało zniesione na mocy rozporządzenia Rady Ministrów 31 października 2005. Obowiązki konstytucyjne i ustawowe ministerstwa przejął Minister Transportu i Budownictwa, a od 5 maja 2006 Minister Transportu, Minister Gospodarki Morskiej i Minister Budownictwa.

  węzeł Siedlce Zachód (Gręzów) – węzeł Siedlce Swoboda[ | edytuj kod]

  Długość: 12,5 km. Przetarg ogłoszono 10 października 2019 r. Termin składania ofert został wyznaczony na 10 stycznia 2020 r. Do realizacji odcinka wybrano ofertę firmy Polaqua, oczekuje się na podpisanie umowy. Umowę podpisano 7 kwietnia 2020 roku.

  Partnerstwo publiczno-prywatne, w skrócie PPP (ang. public-private partnership) – współpraca pomiędzy jednostkami administracji publicznej i samorządowej (administracji publicznej) a podmiotami prywatnymi w sferze usług publicznych. Partnerstwo obejmować może takie dziedziny jak np. budownictwo mieszkań na wynajem, centra sportowo-rekreacyjne, parkingi, szkoły, siedziby władz publicznych czy gospodarka komunalna, ale również budowa dróg i autostrad, portów czy lotnisk.Mostostal Warszawa S.A. – polskie przedsiębiorstwo budowlane z siedzibą w Warszawie, notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych. Wykonuje prace z zakresu budownictwa ogólnego, przemysłowego, inżynierskiego, drogowego i ekologicznego.

  Dokończenie południowej obwodnicy Warszawy (S2)[ | edytuj kod]

  Trwają prace mające na celu dokończenie południowej obwodnicy Warszawy (S2, odcinek Puławska – Lubelska) poprzez wybudowanie tunelu pod Ursynowem, a następnie przez Wilanów, nowym mostem przez Wisłę i leśnymi terenami Wawra, do węzła Warszawa-Lubelska z drogą S17.

  Gmina Grębków – gmina wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie węgrowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie siedleckim.Stryków – miasto w woj. łódzkim, w powiecie zgierskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Stryków. Był miastem szlacheckim.

  29 kwietnia 2011 została wydana decyzja środowiskowa dla tego odcinka. 11 grudnia 2015 r. podpisano umowy z na realizację trzech zadań:

 • Odcinek A – w. Warszawa Puławska (bez węzła) – w. Warszawa Przyczółkowa (bez węzła). Termin zakończenia: 10 sierpnia 2020 r.
 • Odcinek B – w. Warszawa Przyczółkowa (z węzłem) – w. Warszawa Wał Miedzeszyński (bez węzła). Termin zakończenia: 10 sierpnia 2020 r.
 • Odcinek C – w. Warszawa Wał Miedzeszyński (z węzłem) – w. Warszawa Lubelska (bez węzła). Termin zakończenia: 10 grudnia 2020 r.
 • Równolegle trwają prace nad realizacją węzła Warszawa Lubelska. Umowę z firmą PORR podpisano dnia 25 lipca 2017 r. Planowany termin zakończenia robót określono na 14 października 2020 r.

  Siedlce (ros. Седлец, jid. שעדליץ Shedlits) – miasto we wschodniej Polsce położone na terenie województwa mazowieckiego pomiędzy rzekami Muchawką i Helenką, na Południowym Podlasiu. Pod względem liczby mieszkańców 48. miejsce w Polsce i 4. w województwie mazowieckim. Siedziba rzymskokatolickiej kurii diecezji siedleckiej. Miasto stanowi lokalne i ponadlokalne centrum gospodarcze (rozwinięte handel, usługi i przemysł), edukacyjne (szkoły wyższe m.in. uniwersytet, seminarium duchowne i 10 szkół średnich, szkoła muzyczna I i II stopnia) i kulturalne (2 domy kultury, teatr, 4 biblioteki i 3 muzea).Autostrada Południe S.A. (APSA) – konsorcjum firm Cintra Concessiones (90%), Budimexu (5%) i, będącego jego inwestorem, firmy Ferrovial-Agroman (5%) wpisane do KRS 18 lipca 2001.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5] [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Borki – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie siedleckim, w gminie Wodynie, nad rzeką Świder.
  Góra Kalwaria (jid. גער Ger) – miasto w województwie mazowieckim, w powiecie piaseczyńskim, nad Wisłą, 34 km od centrum Warszawy.
  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – zgodnie z Konstytucją, najwyższy przedstawiciel polskich władz, gwarant ciągłości władzy państwowej, najwyższy organ państwa w zakresie władzy wykonawczej, czuwa nad przestrzeganiem postanowień i przepisów Konstytucji, zwierzchnik Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
  Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012 (ukr. Чемпіонат Європи з футболу 2012), oficjalnie UEFA Euro 2012 (ukr. УЄФА Євро 2012) – czternasty turniej o mistrzostwo Europy w piłce nożnej mężczyzn, zorganizowany wspólnie przez Polskę i Ukrainę.
  Luboń – miasto w centralnej części województwa wielkopolskiego, w powiecie poznańskim, położone nad rzeką Wartą, w jej Poznańskim Przełomie. Stosunkowo duża liczba mieszkańców w porównaniu do niewielkiej powierzchni 13,5 km², na której rozciąga się miasto sprawia, że Luboń znajduje się na liście stu najgęściej zaludnionych miast w Polsce. Obecnie działa tu przemysł chemiczny – Luvena, budowlany oraz wiele innych podmiotów gospodarczych; dawniej występował również przemysł spożywczy i metalurgiczny.
  Polska Rzeczpospolita Ludowa (PRL) – oficjalna nazwa państwa polskiego w latach 1952–1989. Uprzednio, w latach 1945–1952 ten sam organizm państwowy funkcjonował jako podmiot prawa międzynarodowego pod nazwą Rzeczpospolita Polska. Państwo to w okresie 1945-1989 propagandowo i kolokwialnie określane było jako Polska Ludowa.
  Jezioro Łagowskie (niem. Lagower See) – jezioro rynnowe na Pojezierzu Łagowskim (część Pojezierza Lubuskiego), powierzchnia 82 ha, odwadniane przez potok Łagowa. W przeszłości było częścią pobliskiego Jeziora Trześniowskiego. Powstało wskutek sztucznego przedzielenia tych akwenów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.082 sek.