• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Autostrada A20 - Holandia

  Przeczytaj także...
  Język niderlandzki (nid. Nederlandse taal, Nederlands, niekiedy również określany jako język holenderski, język flamandzki) – język indoeuropejski z grupy języków germańskich zaliczany do języków dolnoniemieckich. Językiem niderlandzkim posługuje się ok. 27 milionów ludzi. Dla 23 milionów jest językiem ojczystym (pierwszym) lub językiem kultury i literatury, a dla kolejnych 4 milionów drugim językiem. Większość użytkowników tego języka mieszka na zachodzie Europy. Niderlandzki jest oficjalnym językiem urzędowym w Holandii i Belgii (Flandria), a poza Europą w Surinamie i dawnych Antylach Holenderskich, czyli Bonaire, Curaçao, Sabie, Sint Eustatius, Sint Maarten i Arubie. Niderlandzki jest blisko spokrewniony z językiem niemieckim i wykazuje podobieństwo do angielskiego i duńskiego. Języki o mniejszym zasięgu, które są blisko spokrewnione z niderlandzkim to afrikaans (do 1925 uważany za lokalną odmianę niderlandzkiego) i fryzyjski (w mniejszym stopniu, gdyż nie należy do języków dolnofrankońskich).Autostrada A12 (nl. Rijksweg 12) - autostrada w Holandii przecinająca kraj na osi wschód-zachód, o długości 137 km. Łącząca Hagę z granicą holendersko-niemiecką, gdzie przechodzi w niemiecką autostradę A3 w kierunku Zagłębia Ruhry. A12 biegnie przez 3 prowincje: Zuid-Holland, Utrecht oraz Gelderland.
  E19 - oznaczenie trasy europejskiej pośredniej północ-południe, biegnącej z Amsterdamu do Paryża. Trasa łączy Holandię, Belgię i Francję.
  A20

  Autostrada A20 (nl. Rijksweg 20) - autostrada w Holandii zaczynająca się od skrzyżowania z drogą N223, kończy się na skrzyżowaniu z autostradą A12.

  Trasy europejskie[ | edytuj kod]

  Na różnych odcinkach biegną dwie trasy europejskie – E19 oraz E25.

  Uwagi[ | edytuj kod]

  1. Na podstawie danych Rijkswaterstaat; stan aktualny na 2014 rok.
  Reklama

  Czas generowania strony: 1.495 sek.