• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Autostrada A16 - Holandia

  Przeczytaj także...
  Bruksela (fr. Bruxelles, nid. Brussel, niem. Brüssel) – miasto i stolica Belgii oraz Unii Europejskiej, położone w środkowej części kraju nad rzeką Senne.E312 - trasa europejska biegnąca przez Holandię. Zaliczana do tras kategorii B droga łączy Vlissingen z Eindhoven. Jej długość wynosi 167 km.
  Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.
  A16

  Autostrada A16 (nl. Rijksweg 16) – holenderska autostrada znajdująca się w południowo-zachodniej części kraju. Przebiega przez dwie prowincje Zuid-Holland oraz Noord-Brabant. Zaczyna się na węźle Terbregseplein (autostrada A20). Kończy się na granicy belgijskiej, gdzie przechodzi w autostradę A1 w kierunku Antwerpii i Brukseli.

  Autostrada A58 (nl. Rijksweg 58) - autostrada w Holendii przebiegająca równoleżnikowo w południowej części kraju od węzła Batadorp - A2, do miasta Vlissingen.Język niderlandzki (nid. Nederlandse taal, Nederlands, niekiedy również określany jako język holenderski, język flamandzki) – język indoeuropejski z grupy języków germańskich zaliczany do języków dolnoniemieckich. Językiem niderlandzkim posługuje się ok. 27 milionów ludzi. Dla 23 milionów jest językiem ojczystym (pierwszym) lub językiem kultury i literatury, a dla kolejnych 4 milionów drugim językiem. Większość użytkowników tego języka mieszka na zachodzie Europy. Niderlandzki jest oficjalnym językiem urzędowym w Holandii i Belgii (Flandria), a poza Europą w Surinamie i dawnych Antylach Holenderskich, czyli Bonaire, Curaçao, Sabie, Sint Eustatius, Sint Maarten i Arubie. Niderlandzki jest blisko spokrewniony z językiem niemieckim i wykazuje podobieństwo do angielskiego i duńskiego. Języki o mniejszym zasięgu, które są blisko spokrewnione z niderlandzkim to afrikaans (do 1925 uważany za lokalną odmianę niderlandzkiego) i fryzyjski (w mniejszym stopniu, gdyż nie należy do języków dolnofrankońskich).

  Trasy europejskie[ | edytuj kod]

  Śladem A16 na różnych odcinkach biegną 2 trasy europejskie:

  E19

  Trasa europejska E19 na odcinku od węzła Terbregseplein - autostrada A20, do granicy Belgijskiej.

  E312

  Trasa europejska E312 na odcinku od węzła Princeville, do węzła Galder. Odcinek wspólny z A58.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • szczegółowy przebieg autostrady A16
 • Autostrada A20 (nl. Rijksweg 20) - autostrada w Holandii zaczynająca się od skrzyżowania z drogą N223, kończy się na skrzyżowaniu z autostradą A12.Antwerpia (nider.: Antwerpen, wym. [ˈɑntˌʋɛrpə(n)]; fr.: Anvers, wym. [ɑ̃vɛʁs]) – miasto w północnej Belgii, w Regionie Flamandzkim, w dystrykcie Antwerpia, położone nad Skaldą.
  Warto wiedzieć że... beta

  Brabancja Północna (hol.: Noord-Brabant) – prowincja na południu Holandii o powierzchni całkowitej 5 081,76 km². Językiem urzędowym jest język niderlandzki; powszechnie używany jest dialekt brabancki tego języka, podobnie jak w należącej do Belgii Brabancji Flamandzkiej.
  Holandia Południowa (nid. Zuid-Holland) – prowincja Holandii wzdłuż wybrzeża Morza Północnego. Stolicą prowincji jest Haga, a największym miastem Rotterdam. Południowa część prowincji to Westland i zajmują ją liczne tereny szklarniowe. Najważniejszymi zbiornikami wodnymi w Holandii Południowej są Nieuwe Maas, Nieuwe Waterweg, Oude Maas, Haringvliet oraz Hollands Diep
  E19 - oznaczenie trasy europejskiej pośredniej północ-południe, biegnącej z Amsterdamu do Paryża. Trasa łączy Holandię, Belgię i Francję.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.103 sek.