• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Autostrada A13 - Holandia

  Przeczytaj także...
  Holandia Południowa (nid. Zuid-Holland) – prowincja Holandii wzdłuż wybrzeża Morza Północnego. Stolicą prowincji jest Haga, a największym miastem Rotterdam. Południowa część prowincji to Westland i zajmują ją liczne tereny szklarniowe. Najważniejszymi zbiornikami wodnymi w Holandii Południowej są Nieuwe Maas, Nieuwe Waterweg, Oude Maas, Haringvliet oraz Hollands DiepAutostrada A4 (nl. Rijksweg 4) - autostrada w Holandii, składa się z czterech odcinków. Ciągnie się od Amsterdamu do granicy belgijskiej, gdzie łączy się z Belgijską autostradą A12.
  Język niderlandzki (nid. Nederlandse taal, Nederlands, niekiedy również określany jako język holenderski, język flamandzki) – język indoeuropejski z grupy języków germańskich zaliczany do języków dolnoniemieckich. Językiem niderlandzkim posługuje się ok. 27 milionów ludzi. Dla 23 milionów jest językiem ojczystym (pierwszym) lub językiem kultury i literatury, a dla kolejnych 4 milionów drugim językiem. Większość użytkowników tego języka mieszka na zachodzie Europy. Niderlandzki jest oficjalnym językiem urzędowym w Holandii i Belgii (Flandria), a poza Europą w Surinamie i dawnych Antylach Holenderskich, czyli Bonaire, Curaçao, Sabie, Sint Eustatius, Sint Maarten i Arubie. Niderlandzki jest blisko spokrewniony z językiem niemieckim i wykazuje podobieństwo do angielskiego i duńskiego. Języki o mniejszym zasięgu, które są blisko spokrewnione z niderlandzkim to afrikaans (do 1925 uważany za lokalną odmianę niderlandzkiego) i fryzyjski (w mniejszym stopniu, gdyż nie należy do języków dolnofrankońskich).
  NL-A13.svg

  Autostrada A13 (nl. Rijksweg 13) - autostrada w Holandii łącząca autostrady A4 w węźle Ypenburg i A20 w węźle Kleinpolderplein. Dalej w kierunku Rotterdamu. Znajduje się w całości w prowincji Zuid-Holland.

  Autostrada A20 (nl. Rijksweg 20) - autostrada w Holandii zaczynająca się od skrzyżowania z drogą N223, kończy się na skrzyżowaniu z autostradą A12.Rotterdam – miasto w zachodniej Holandii, w prowincji Holandia Południowa. W 2012 roku liczyło ok. 617 tys. mieszkańców. Miasto stanowi południową część Randstadu, szóstego największego obszaru metropolitalnego w Europie, który zamieszkuje ok. 6,7 miliona ludzi.

  Trasy europejskie[ | edytuj kod]

  Tabliczka E19.svg

  Między węzłami Ypenburg (A4), a węzłem Kleinpolderplein (A20) przebiega trasa europejska E19.

  E19 - oznaczenie trasy europejskiej pośredniej północ-południe, biegnącej z Amsterdamu do Paryża. Trasa łączy Holandię, Belgię i Francję.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.773 sek.