• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Autostrada 2 - Izrael  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Udim (hebr.: אודים; pol. Płonąca Głownia) – moszaw położony w samorządzie regionu Hof HaSharon, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.Zichron Ja’akow (hebr. זכרון יעקב; pol. Pomnik Jakuba) – samorząd lokalny położony w Dystrykcie Hajfy, w Izraelu.

  Autostrada 2 (hebr.: כביש 2) – autostrada położona na przybrzeżnej równinie nad Morzem Śródziemnym, w Izraelu. Łączy Tel Awiw z Hajfą. Jest ona nazywana Autostradą Nadmorską (hebr.: כביש החוף, Kvish HaHof) lub Autostradą Hajfa-Tel Awiw (hebr.: כביש חיפה - תל אביב החדש, Kvish Hefa-Tel Awiw HaHadash).

  Arsuf (hebr.: ארסוף) – wieś położona w samorządzie regionu Chof ha-Szaron, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.Tirat Karmel (hebr. טירת כרמל; arab. طيرة الكرمل) – miasto położone w Dystrykcie Hajfy w Izraelu. Jest częścią aglomeracji miejskiej Hajfy.

  Jest to najbardziej zatłoczona autostrada Izraela. Bardzo często występują tutaj korki, zwłaszcza w godzinach szczytu na odcinku pomiędzy Tel Awiwem a Natanją. Korki występują również podczas weekendów i wakacji, gdy wielu Izraelczyków wyjeżdża na odpoczynek na północ kraju.

  Historia budowy[ | edytuj kod]

  Pierwszy odcinek autostrady Tel Awiw-Hajfa został wybudowany na początku lat 50. XX wieku. Początkowo była to dwujezdniowa droga ze skrzyżowaniami. W latach 60. poszerzono odcinek drogi od Hajfy do Hadery, a w 1965 roku poszerzono odcinek pomiędzy Haderą a Tel Awiwem (powstały wówczas cztery jezdnie).

  Góra Karmel (hebr. הַר הַכַּרְמֶל, Har HaKarmel; arab. جبل الكرمل, Dżabal al-Karmal; pol. Winnica Boga) - nadmorskie pasmo górskie rozciągające się nad Morzem Śródziemnym w północnej części Izraela. Wznosi się na wysokość 546 metrów n.p.m. nad Zatoką Hajfy i rozciąga się na długości 39 km w kierunku południowo wschodnim. UNESCO uznało obszar góry Karmel rezerwatem biosfery. Państwo Izrael ogłosiło ten obszar Parkiem Narodowym Góry Karmel.Na mapach: 31°48′38″N 35°02′45″E/31,810556 35,045833 Autostrada 1 (hebr.: כביש 1) – główna autostrada w Izraelu, łącząca Tel Awiw z Jerozolimą. Od Ramat Shlomo jest to droga ekspresowa, która na wysokości Bet HaArava przechodzi w drogę ekspresową 90 biegnącą wzdłuż rzeki Jordan od Jeziora Galilejskiego do Morza Martwego.

  Gdy w 1969 otworzono ostatni odcinek przy Hajfie, droga ta była pierwszą autostradą w Izraelu. Niestety, długoletnie zaniedbania doprowadziły do pogorszenia się stanu nawierzchni drogi, która częściowo utraciła status autostrady i w wielu miejscach obowiązywały ograniczenia prędkości do 90 km/h. To właśnie dlatego w większości była to droga ekspresowa. W latach 90. przeprowadzono modernizację drogi i obecnie na odcinku od Hajfy do Hadery jest to autostrada, która posiada sześć jezdni.

  Autostrada — droga o ograniczonej dostępności, zaprojektowana i zbudowana w celu zapewnienia bezpiecznego, szybkiego, płynnego ruchu pojazdów.Rakewet Jisra’el (רכבת ישראל) – izraelskie przedsiębiorstwo państwowe transportu publicznego. Obsługuje pociągi InterCity, podmiejską kolej pasażerską oraz transport towarowy na terenie całego państwa Izrael. W tym celu wykorzystuje tory o normalnej, standardowej szerokości 1435 mm.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  En Karmel (hebr. עין כרמל; pol. Wiosenny Karmel; oficjalna pisownia w ang. Ein Carmel) - kibuc położony w Samorządzie Regionu Chof ha-Karmel, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu. Członek Ruchu Kibuców (Ha-Tenu’a ha-Kibbucit).
  Michmoret (hebr. מכמורת; pol. Sieć rybacka) – moszaw położony w samorządzie regionu Doliny Hefer, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.
  Newe Jam (hebr. נווה ים; pol. Dom Morza; oficjalna pisownia w ang. Neve Yam) - kibuc położony w Samorządzie Regionu Chof ha-Karmel, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu. Członek Ruchu Kibuców (Ha-Tenu’a ha-Kibbucit).
  Tel Awiw ha-Hagana (hebr.: תל אביב ההגנה) – jedna ze stacji kolejowych w Tel Awiwie, w Izraelu. Jest obsługiwana przez Rakewet Jisra’el.
  Awichajil (hebr.: אביחיל) – moszaw położony w samorządzie regionu Emek Chefer, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.
  Autostrada 4 (hebr.: כביש 4) - droga ekspresowa i autostrada położona w Izraelu. Biegnie ona wzdłuż całej przybrzeżnej równiny przy Morzu Śródziemnym, od przejścia granicznego ze Strefą Gazy (na południu) do przejścia granicznego z Libanem (na północy). Do Porozumienia z Oslo w 1993 droga przebiegała przez Strefę Gazy do przejscia granicznego z Egiptem.
  Gewa Karmel (hebr. גבע כרמל; pol. Wzgórze Karmel; ang. Geva Karmel) – moszaw położony w Samorządzie Regionu Chof ha-Karmel, w Dystrykcie Hajfy, w Izraelu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.056 sek.