Autosegment E

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Samochody segmentu E

Autosegment Eklasa samochodów osobowych w klasyfikacji europejskiej, pośrednia między autami klasy średniej i luksusowymi. W Polsce na ogół nazywana jest klasą wyższą średnią. Niekiedy nazywana bywa klasą wyższą, jednak określenie to jest stosowane również wobec segmentu F.

Audi A6 - samochód osobowy klasy średniej-wyższej produkowany przez niemiecką markę Audi od 1994 roku. Od 2011 roku produkowana jest czwarta generacja modelu.Chrysler 300/300C - samochód osobowy klasy średniej-wyższej produkowany przez amerykańską markę Chrysler od 2004 roku. Od 2011 roku produkowana jest druga generacja pojazdu.

Dokumenty europejskie nie definiują klasy E, jedynie została ona wyodrębniona pod względem wielkości i określona jako executive cars (z angielskiego, dosłownie „samochody dyrektorskie”). Klasyfikacja ta dotyczy tradycyjnych rodzajów samochodów, jak sedan, kombi i hatchback. Kryteria zaliczenia samochodu do klasy D lub E nie są jasno sprecyzowane i z tego względu istnieją wokół klasyfikacji danego modelu zazwyczaj liczne kontrowersje. Wielu producentów reklamuje auta klasy D o podwyższonym standardzie jako należące do klasy E. Ponadto producenci czasami oferują samochody budowane na podwoziu samochodów klasy D ze zmienioną karoserią jako samochody klasy E.

Lancia Thesis – luksusowy samochód marki Lancia produkowany w latach 2002–2009; używany jak poprzednik jako samochód rządowy. Wyprodukowano około 16 000 egzemplarzy modelu Thesis.Honda Legend - japoński samochód osobowy należący do segmentu luksusowych samochodów klasy premium produkowany od 1985 do 2012 roku. Obecnie sprzedawany także pod marką Acura jako RL w Stanach Zjednoczonych. Obecnie trwają pracę nad kolejną generacją pojazdu zaprezentowaną jako samochód koncepcyjny pod marką Acura RLX.

Wybrani przedstawiciele:

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Europejski podział samochodów na klasy według wielkości, autobooking.com [dostęp 07-05-2020]
  2. Samochody klasy średniej wyższej (segment E) i wyższej (F), moto.wp.pl [dostęp 07-05-2020]
  3. Dzielimy samochody na klasy i segmenty, ABC Moto, 03-02-2016 [dostęp 07-05-2020]
  4. Prestiżowe kombi za 35 tys. zł - wybór jest całkiem spory, Auto Świat, 27 czerwca 2018 [dostęp 07-05-2020]
  5. Komisja Europejska, Regulation (EEC) No 4064/89 - Merger Procedure, Office for Official Publications of the European Communities, 17 marca 1999 (ang.).


Autosegment D – klasa średnia samochodów osobowych. Są to względnie duże i wygodne auta rodzinne. Do klasy tej zaliczane są klasyczne auta osobowe charakteryzujące się wymiarami większymi od aut kompaktowych, zapewniającymi w miarę wygodną jazdę dla pięciu osób na dłuższych trasach. Wyposażone zazwyczaj w obszerny bagażnik, jednak nieco mniejsze i skromniej wyposażone od samochodów segmentu E.Renault Latitude – samochód osobowy klasy średniej-wyższej marki Renault produkowany w wersji sedan od 2010 roku jako europejska wersja Samsunga SM5 III generacji. Pojazd został zaprezentowany podczas Międzynarodowej Wystawy Samochodowej w Moskwie 25 sierpnia 2010 roku. Różni się od Samsunga atrapą wlotu powietrza chłodnicy i kształtem przedniego zderzaka. We wrześniu 2010 roku został pokazany na salonie samochodowym w Paryżu. Sprzedaż na rynkach Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej rozpoczęła się pod koniec 2010 roku, a do Europy auto trafiło na początku 2011 roku.
Chevrolet Malibu – samochód osobowy klasy średniej produkowany pod amerykańską marką Chevrolet od 1997 roku. Od 2015 roku produkowana jest piąta generacja modelu. Rover 75 - samochód osobowy klasy średniej wyższej produkowany przez brytyjską firmę Rover od 1998 do 2005 roku oraz od 2007 roku w Chinach przez chińskiego producenta samochodów Shanghai Automotive Industry Corporation (SAIC) mającego siedzibę w Szanghaju jako Roewe 750. Samochód zaprezentowano podczas British International Motor Show w Birmingham w październiku 1998 roku, gdzie uznano go za jeden z najładniejszych pojazdów klasy średniej-wyższej. Był kolejnym autem (po modelu 200) zaprezentowanym przez firmę Rover od czasu rozstania w 1994 roku z Hondą i od przejęcia marki przez koncern BMW. Auto zastąpiło serię 600 oraz 800.
Warto wiedzieć że... beta

Toyota Avalon – flagowy samochód koncernu Toyota produkowany na płycie podłogowej Camry w Stanach Zjednoczonych. Od 1994 do lipca 2005 był również produkowany w Australii. Samochód z napędem na przednią oś i w zabudowie sedan. Pierwszy model zjechał z taśm fabryki Toyota Motor Manufacturing w Georgetown (Kentucky) 21 lutego 1994. Samochody te słyną z komfortu jazdy, trwałości i zadziwiającej bezawaryjności. Ewentualne naprawy ograniczają się do wymiany części eksploatacyjnych typu. klocki hamulcowe itp. W modelach z rocznika 1994-99 pod maską pracował 200 konny, 3-litrowy silnik V6 1MZ-FE, stosowany również w późniejszych modelach Avalona. Niezwykle dynamiczny przy relatywnie niskim zużyciu paliwa sięgającym 8-14 l/100 km. W wielu rankingach Toyota Avalon plasuje się na najwyższej pozycji (całokształt) w swojej klasie.W Australii wybierany był 3 krotnie najmniej zawodnym pojazdem na tamtejszym rynku. Obecnie produkowana jest IV generacja tego modelu. W roku 2013 planowana jest prezentacja V generacji modelu Avalon. W Polsce samochód Toyota Avalon jest mało znany i niezbyt popularny co pozytywnie wpływa na cenę rynkową w/w modelu Toyoty.
Citroën C6 – samochód osobowy klasy wyższej-średniej produkowany przez francuską markę Citroën od 2005 do końca 2012 roku. Wersje nadwoziowe obejmują wyłącznie czterodrzwiową limuzynę. Wbrew pozorom samochód ma nadwozie fastback, a nie jak mogłoby się wydawać – liftback.
Saab 9-5 - samochód osobowy klasy średniej-wyższej produkowany przez szwedzką markę Saab w latach 1997 - 2012. W latach 1997 - 2010 wyprodukowano 483 593 sztuki pierwszej generacji auta.
Kombi – typ nadwozia samochodu osobowego o wydłużonej tylnej części, zazwyczaj przeznaczonej na bagaż. W odróżnieniu od typu hatchback wysokość kabiny nie zmniejsza się aż do samego końca samochodu; szyb z boku jest po trzy, a nie po dwie; tylna szyba nie jest tak mocno odchylona od pionu. Jest to nadwozie dwubryłowe.
Volvo S90 – samochód osobowy klasy średniej-wyższej produkowany przez szwedzkie przedsiębiorstwo motoryzacyjne Volvo Car Corporation od 2016 roku. Oficjalna premiera pojazdu miała miejsce podczas targów motoryzacyjnych w Detroit w styczniu 2016 roku.
Cadillac Catera – samochód osobowy klasy średniej-wyższej produkowany przez firmę Cadillac w latach 1997-2001. Był to w zasadzie Opel Omega B przygotowany z myślą o rynku USA. Dostępny jako 4-drzwiowy sedan. Do napędu samochodu użyto silnika V6 od GM o pojemności 3 litrów. Moc przenoszona była na koła tylne poprzez 4-biegową automatyczną skrzynię biegów typu GM 4L30-E. Następcą Catery został Cadillac CTS.
Infiniti M − rodzina samochodów osobowych klasy średniej-wyższej produkowanych przez japońską firmę Infiniti w latach 1990-1992 i od roku 2002. Dostępny jako 4-drzwiowy sedan. Do napędu używano silników V6 i V8. Moc przenoszona jest na oś tylną (opcjonalnie AWD) poprzez 4- (I generacja), 5- lub 7-biegową automatyczną skrzynię biegów. Od 2010 roku produkowana jest trzecia generacja modelu.

Reklama