• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Autosegment A

  Przeczytaj także...
  Kei-car/K-car (jap. 軽自動車, kei-jidōsha; dosł. "lekki samochód") - typowo japoński segment małych pojazdów różnego typu - osobowych, furgonetek, półciężarówek, a nawet małych samochodów sportowych. Samochody te są niezwykle małe i dzięki temu właścicielowi pojazdu przysługują różne ulgi, takie jak niższe stawki podatków i ubezpieczenia.Peugeot 108 - następca najmniejszego w palecie Peugeota modelu 107, który w produkcji jest od 2005 roku, a na wiosnę 2012 roku przeszedł gruntowną modernizację. Debiut modelu 108 jest więc bliżej nieokreślony, niektóre źródła przewidują rok 2013 lub 2014.
  Suzuki Splash - miejski samochód segmentu A produkowany w Magyar Suzuki Corporation, gdzie obecnie wytwarzane są modele Swift, SX4 i Ignis.

  Autosegment A – najniższa klasa samochodów osobowych.

  Citroën C1 - został zaprezentowany po raz pierwszy na wystawie w Genewie w 2005 roku. Ten najmniejszy model Citroëna został opracowany przy współpracy z firmą Toyota. C1 produkowany jest razem z Toyotą Aygo i Peugeotem 107 w mieście Kolín w Czechach. W 2008 roku przeprowadzono facelifting polegający na modyfikacjom przodu oraz palety silników. Drugi facelifting przeprowadzono w 2012 roku. Zmodyfikowano przód i tył, dodano światła do jazdy dziennej wykonane w technologii LED.Opel Karl - samochód osobowy klasy aut miejskich, którego produkcja rozpocząć się ma na początku 2015 roku. Oficjalna premiera pojazdu będzie miała miejsce w marcu 2015 roku podczas targów motoryzacyjnych w Genewie.

  Charakterystyka[]

  Do autosegmentu A zaliczane są najmniejsze samochody, służące głównie do jazdy w mieście. Mają one niewielki bagażnik i bardzo ograniczone miejsce dla pasażerów z tyłu. Długość samochodów w tej klasie wynosi najczęściej około 3,5 m, a moc silnika nie przekracza 70 KM.

  Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.Toyota Aygo - samochód osobowy klasy aut miejskich produkowany od 2005 roku. Auto zostało zaprezentowane podczas Międzynarodowej Wystawy Samochodowej w Genewie w 2005 roku. Pojazd został opracowany we współpracy z koncernem PSA w wyniku której powstały trzy bliźniacze modele: Toyota Aygo, Citroen C1 oraz Peugeot 107.

  Czasami wyróżnia się w tej klasie grupę mikrosamochodów, których długość nie przekracza zwykle 3 metrów, a ich napęd stanowią silniki małolitrażowe o pojemności od 50 cm³ do 1000 cm³.

  Przykładowe modele[]

  Zobacz też[]

 • Kei-car
 • Ford Ka - mały samochód osobowy klasy A produkowany przez markę Ford Motor Company od 1996 roku. Od września 2008 produkowana jest druga generacja pojazdu.Mikrosamochód, kwadrycykl (en. microcar, quadricycle) - określenie używane w odniesieniu do ekstremalnie małego samochodu, którego masa własna nie przekracza zwykle 550 kg.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  SEAT Mii - najmniejszy samochód osobowy hiszpańskiej marki SEAT pozycjonowany w segmencie aut miejskich produkowany od 2012 roku w Bratysławie wraz z bliźniaczymi odmianami - Volkswagen up! oraz Škoda Citigo.
  Kia Picanto – samochód osobowy klasy aut miejskich produkowany przez koncern Kia Motors od 2003 roku. Od 2011 roku produkowana jest druga generacja modelu.
  Fiat 126 (centoventisei) – samochód osobowy skonstruowany w zakładach FIAT, produkowany we Włoszech w latach 1972-1980, a w Polsce od 6 czerwca 1973 do 22 września 2000 roku (Polski Fiat 126p). Polska wersja licencyjna produkowana była przez Fabrykę Samochodów Małolitrażowych „Polmo” Bielsko-Biała w Bielsku-Białej oraz w Tychach. Jego poprzednikiem był Fiat 500, następcą Fiat Cinquecento.
  Toyota iQ - najmniejszy samochód osobowy marki Toyota klasyfikowany w segmencie aut miejskich produkowany od 2008 roku. W plebiscycie na Europejski Samochód Roku 2010 model zajął 2. pozycję (za VW Polo V).
  Bagażnik – część ładunkowa auta umieszczona najczęściej z tyłu samochodu. Może mieć małą objętość (auta klas A i B) lub większą (kombi, sedan). Największą przestrzeń ładunkową mają z reguły samochody dostawcze. Bagażnik może być otwierany kluczem (np. Fiat Uno, Chevrolet Aveo) lub za pomocą przycisku (np. Toyota Avensis, Volkswagen Golf V). Bagażnik może posiadać różną pojemność załadunku. Niekiedy razem z bagażnikiem unosi się także część reflektorów (np. Daewoo Lanos) albo całe reflektory (np. Opel Insignia). W samochodach dostawczych i furgonach zazwyczaj otwierany jest skrzydłowo (np. Fiat Ducato). Dostępne są również wersje jednoczęściowe (np. Renault Kangoo).
  Opel Agila - miejski samochód osobowy klasy A, produkowany przez Opla od 2000 roku. W Wielkiej Brytanii sprzedawany jako Vauxhall Agila. Bliźniaczą konstrukcja pierwszej generacji Agili sprzedawaną w Europie jest Suzuki Wagon R+, natomiast drugiej Suzuki Splash. Samochody te występują na innych rynkach także jako Suzuki Wagon R, czy Chevrolet MW.
  Škoda Citigo - najmniejszy samochód osobowy czeskiej firmy Škoda Auto pozycjonowany w segmencie aut miejskich produkowany od 2011 roku w Bratysławie wraz z bliźniaczymi odmianami - Volkswagen up! oraz SEAT Mii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.