• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Automapa - gry komputerowe

  Przeczytaj także...
  Komputerowa gra fabularna (ang. computer Role Playing Game, w skrócie cRPG) – gatunek gier komputerowych, pierwotnie tworzonych na komputery osobiste i inne domowe komputery. Pierwsze gry cRPG były inspirowane przez wczesne tradycyjne RPG, w szczególności przez system Dungeons & Dragons i starały się być dla gracza podobnym doświadczeniem.Boss (z ang., dosłownie szef) – w grach komputerowych określenie unikalnego i szczególnie wymagającego przeciwnika, którego pokonanie zazwyczaj oznacza zwieńczenie pewnego etapu gry. Ten rodzaj komputerowych oponentów można spotkać najczęściej w grach akcji, zręcznościowych, platformowych, strzelaninach, a także fabularnych.
  Minimapa (także: radar lub miniradar) – element interfejsu (HUD) gier komputerowych, najczęściej okrągły lub kwadratowy, często umieszczony w rogu ekranu, mający za zadanie pomóc graczowi zorientować się w otoczeniu. Z reguły minimapa zajmuje niewielki fragment ekranu (od pięciu do dziesięciu procent) i przedstawia tylko najbliższy obszar. Wyświetlane na niej elementy różnią się w zależności od gry, często są to: pozycja gracza, sojusznicze lub wrogie jednostki bądź struktury i cele misji. Wielkość minimapy, wyświetlany na niej obszar bądź nanoszone na nią informacje w niektórych grach ustalone mogą zostać przez gracza. W większości przypadków, tak jak na prawdziwej mapie, u góry minimapy znajduje się kierunek północy.
  Przykład automapy z gry Meritous

  Automapa – automatycznie generowana przez grę komputerową mapa obszaru, po którym porusza się postać lub też obszarów, które już odwiedziła. Mapa taka przedstawia większy obszar niż aktualnie widziany, i ułatwia orientację w świecie, szczególnie w obszarach o skomplikowanej topologii jak labirynty.

  W grach bez funkcji automapy gracz często musi rysować mapkę na kartce, co niepotrzebnie odrywa od gry. Większość gier cRPG i niektóre inne posiadają funkcję automapy.

  Czasami, żeby włączyć automapę konieczne jest posiadanie jakiegoś przedmiotu. Na przykład w The Legend of Zelda: Ocarina of Time mapa aktualnego labiryntu jest wyświetlana tylko jeśli gracz znalazł skrzynię z odpowiednią mapą, a skarby i lokacje bossów pojawiają się na niej tylko jeśli znalazł skrzynię z kompasem.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Minimapa
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.719 sek.