• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Autolux

  Przeczytaj także...
  Sonic Youth, zespół rockowy założony w Nowym Jorku w 1981. Troje jego twórców: Thurston Moore, Kim Gordon i Lee Ranaldo działało w nowojorskim środowisku no wave. Moore i Ranaldo grali razem z Glennem Branką w jego eksperymentalnym zespole próbując odkrywać nowe zastosowania gitar. Gordon brała udział w organizacji Noise Festival.War Stories – czwarty studyjny album brytyjskiej grupy muzycznej Unkle, wydany po trzech latach przerwy. Zawiera 14 premierowych utworów, powstałych we współpracy z Richardem Filem.
  Queens of the Stone Age (QOTSA lub Queens) – amerykański zespół rockowy, sformowany w 1997 roku przez Josha Homme po rozpadzie grupy Kyuss.

  Autolux – grupa muzyczna utworzona w 2000 roku w Los Angeles, tworząca w estetyce shoegaze. Od początku w skład zespołu wchodzą Eugene Goreshter (śpiew, gitara basowa), Greg Edwards (gitara, śpiew) i Carla Azar (perkusja, śpiew). W 2001 zespół wydał nakładem własnym EP Demonstration, w 2004 roku ukazał się debiutancki album Future Perfect. W sierpniu 2010 grupa wydała drugi album, Transit Transit. Styl grupy porównywany był do Can, Blonde Redhead, Sonic Youth i My Bloody Valentine.

  Beck Hansen, właściwie Bek David Campbell (ur. 8 lipca 1970 w Los Angeles) – muzyk rockowy, piosenkarz i kompozytor, wsytępujący od pseudonimem Beck. Pochodzi z rodziny o korzeniach żydowskich, która przywędrowała do USA ze Szwecji. Beck uznawany jest za najbardziej eklektycznego, niespójnego i nieprzewidywalnego spośród współczesnych artystów rockowych. Choć zazwyczaj zaliczany jest do twórców indie rocka i rocka alternatywnego, to jego muzyka jest mieszaniną wielu, niekiedy bardzo od siebie odległych stylów i gatunków, takich jak: pop, folk, psychodeliczny rock, hip-hop, country, blues, rhythm and blues, funky, noise rock, progresywny rock, jazz, lo-fi, rock latynoski i muzyka etniczna.Dario Fo [ˈdaːrjo ˈfɔ] (ur. 24 marca 1926 w Sangiano, zm. 13 października 2016 w Mediolanie) – włoski satyryk, autor sztuk teatralnych, reżyser teatralny oraz kompozytor. Przewodnim tematem jego dzieł są idee komunizmu i anarchizmu. Dario Fo otrzymał w roku 1997 Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Jego sztuka nawiązuje do komedii dell’arte. Wiele prac Dario Fo stworzył razem ze swoją żoną Francą Rame.

  Historia[ | edytuj kod]

  Carla Azar na koncercie Autolux w The Social, Orlando, 21 maja 2005

  Autolux powstał w 2000 w Los Angeles. Goreshter i Azar spotkali się z okazji pracy nad muzyką do sztuki Dario Fo Przypadkowa śmierć anarchisty. Azar poznała Edwardsa gdy jej poprzednia grupa Ednaswap koncertowała z poprzednią grupą Edwardsa, Failure. W sierpniu 2000 Autolux zadebiutowali, grając dwa koncerty na Silverlake Lounge. Wiosną 2001 ukazała się wyprodukowana własnym sumptem EP Demonstration, zawierająca pięć utworów nagranych na ośmiośladowym magnetofonie.

  Future Perfect – debiutancki album grupy Autolux wydany w 2004 roku. Wydawnictwo dotarło na 16. miejsce listy Dance/Electronic Albums Billboardu.Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).

  Pod wrażeniem gry zespołu był T-Bone Burnett, dzięki czemu Autolux podpisali kontrakt z małą wytwórnią DMZ, założoną przez Burnetta i braci Coen.

  W maju 2002 podczas koncertu supportującego Elvisa Costello Azar spadła ze sceny i złamała rękę. Złamanie okazało się tak poważne, że z początku wydawało się że perkusistka nigdy nie będzie już mogła grać, jednak dzięki eksperymentalnemu leczeniu udało się jej w pełni odzyskać sprawność ręki – Azar grała już po czterech miesiącach od wypadku.

  Matmos to duet z San Francisco grający muzykę elektroniczną, nagrywający dla Matador Records. Projekt tworzą M. C. (Martin) Schmidt i Drew Daniel, ale współpracują też z innymi artystami, zwłaszcza z J Lesserem. Większość ich twórczości jest klasyfikowana jako popowa odmiana muzyki konkretnej.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  W listopadzie 2002 grupa weszła do studia, by nagrać swój pierwszy album, Future Perfect. Nagrywanie utworów na nową płytę zakończono w styczniu 2003. Intencją Burnetta było uchwycenie na albumie koncertowego brzmienia grupy. Zespół kontynuował nagrywanie w miejscu prób/studiu Space 23; utwór „Asleep at the Trigger” został w całości nagrany w Space 23. Na początku 2003 roku album był wielokrotnie miksowany; za ostateczny miks odpowiadał Dave Sardy, były lider Barkmarket. Płyta została wydana 21 września 2004 i otrzymała w większości pozytywne recenzje.

  Michael Trent Reznor (ur. 17 maja 1965 w Mercer w stanie Pensylwania) – amerykański multiinstrumentalista, założyciel, lider, kompozytor, autor tekstów, gitarzysta, klawiszowiec oraz wokalista Nine Inch Nails.Demonstration – EP grupy Autolux z 2001 roku. Materiał na płycie został nagrany na ośmiośladowym magnetofonie w 2001 roku i wydany przez zespół nakładem własnym. Cztery z pięciu utworów znalazły się na wydanym w tym samym roku albumie Future Perfect, jedynym utworem który nie znalazł się na debiutanckim LP zespołu był „Underorbit”.

  Autolux rozpoczął promowanie Future Perfect w styczniu 2005, koncertując z The Secret Machines. Przez resztę roku 2005 Autolux koncertowali z Clinic, Broadcast, The White Stripes, Shellac i Beckiem.

  W maju 2005 zespół zagrał na Coachella Valley Music and Arts Festival. Niedługo później zagrali na zaproszenie Portishead na festiwalu All Tomorrow's Parties w Anglii.

  Autolux zostali następnie zaproszeni przez Trenta Reznora do supportowania Nine Inch Nails na trasie promującej album With Teeth, od września do października 2005. Po tournée z Nine Inch Nails, zespół zagrał przed koncertem Queens of the Stone Age w Wiltern Theatre w Los Angeles.

  Pussy′s Dead – trzeci album grupy Autolux, wydany w 2016 roku. Singlami promującym album były „Soft Scene” i „Change My Head”. Do tych utworów oraz do utworu „Brainwasher” powstały filmy video. Album ukazał się nakładem 30th Century Records jako CD i 180-gramowy winyl. Tydzień przed premierą został udostępniony w całości do odsłuchu dla użytkowników Apple Music. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Po rozwiązaniu wytwórni DMZ, która została wchłonięta przez Sony Music, Autolux podpisali kontrakt z Epic Records również podlegającą Sony.

  W styczniu 2006 Autolux zagrali w talk show Jimmy Kimmel Live!. W lutym 2006 grupa napisała utwór „Tears for an Inhaler” na potrzeby wystawy „Sonic Scenery” w Natural History Museum of Los Angeles County. Swoje utwory na wystawę napisali też Matmos i Nels Cline.

  30 kwietnia 2007 ukazał się w limitowanej edycji 12-calowy singel UNKLE Surrender Sounds Session #3 & #4 (Autolux/Black Mountain), zawierający remiks utworu „Turnstile Blues” z Future Perfect.

  Elvis Costello, właściwie Declan Patrick MacManus (ur. 25 sierpnia 1954 w Londynie) – brytyjski muzyk rockowy, piosenkarz, kompozytor.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  „Turnstile Blues” został też wykorzystany w sekwencji otwierającej film The Air I Breathe w reżyserii Jieho Lee z 2007 roku.

  James Lavelle z UNKLE w czerwcu 2006 zaprosił Autolux do współpracy nad nowym albumem. Muzycy nagrali ścieżkę gitary akustycznej i prosty beat perkusji, stanowiące podstawę nowego utworu, wydanego na płycie War Stories w lipcu 2007 jako „Persons & Machinery”. Goreshter zagrał też na gitarze basowej w kilku innych utworach na płycie.

  Epic Records – amerykańska wytwórnia muzyczna założona w 1953 roku, będąca własnością Sony Music. Od 2011 roku prezesem firmy jest jeden z założycieli LaFace Records, amerykański producent muzyczny (wypromował m.i. Justina Biebera czy Pink) i juror amerykańskiej edycji programu X Factor - Antonio "L.A." Reid.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  W sierpniu 2007 roku zespół zagrał na Sunset Junction Street Festival w Silver Lake.

  Pierwszy utwór promujący nowy album, „Audience No. 2”, został udostępniony na MySpace grupy 1 maja 2008 i wydany 21 maja 2008. Podczas koncertów w 2008 i 2009 roku zespół zaprezentował część nowych utworów. W marcu 2010 potwierdzono listę utworów nadchodzącego albumu; Transit Transit został wydany 3 sierpnia 2010 przez TBD Records w Stanach Zjednoczonych i ATP Recordings w innych krajach.

  With Teeth (pisane [WITH_TEETH]) – czwarty album studyjny amerykańskiego zespołu industrialnego Nine Inch Nails, wydany 3 maja 2005 roku przez Interscope Records. Został wyprodukowany przez frontmana Trenta Reznora wieloletniego kolaboranta Alana Mouldera. Płytę promowały single "The Hand That Feeds", "Every Day is Exactly the Same" i "Only".Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.

  19 listopada 2015 zespół udostępnił nowy singiel „Soft Scene” i zapowiedział wydanie nowego albumu wyprodukowanego przez Bootsa na wiosnę 2016 roku. 19 stycznia 2016 ujawniono, że trzeci album grupy będzie zatytułowany Pussy′s Dead i zostanie wydany 1 kwietnia 2016 przez 30th Century Records.

  Transit Transit – drugi album grupy Autolux wydany 3 sierpnia 2010 roku. Pierwszym singlem promującym album był „Audience No. 2” wydany w maju 2008 roku.Silver Lake – osiedle Los Angeles leżące w rejonie Central Los Angeles, które stanowi część hrabstwa Los Angeles.

  Dyskografia[ | edytuj kod]

  Albumy[ | edytuj kod]

 • Future Perfect (2004)
 • Transit Transit (2010)
 • Pussy′s Dead (2016)
 • EP[ | edytuj kod]

 • Demonstration (2001)
 • The Bouncing Wall/Census (2011)
 • Single[ | edytuj kod]

 • „Here Comes Everybody” (2004)
 • „Audience No. 2” (2008)
 • „Supertoys” (2010)
 • „The Bouncing Wall”/„Census” (2010)
 • „Soft Scene”/„Change My Head” (2015)
 • Promo[ | edytuj kod]

 • „Live At KEXP” (7’’, Red Ink, 2004)
 • „Songs For Radio” (Red Ink, 2004)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Wiederhorn J: Trent Reznor Boosts Autolux From Clubs To Arenas. MTV.com, 27-7-2005. [dostęp 10-6-2009].
  2. Ankeny J: Autolux Biography. Allmusic. [dostęp 26-03-2016].
  3. Future Auto: Interview with Autolux (ang.). [dostęp 11-6-2009].
  4. Autolux – Future Perfect (ang.). Discogs. [dostęp 10-6-2009].
  5. Wenker P: Autolux (interview) (ang.). twenty/forty, 2004. [dostęp 10-6-2009].
  6. 2005 Coachella Music Festival Schedule (ang.). coachella.com, 2005. [dostęp 11-6-2009].
  7. Park D (2006-01-05). "Autolux on Jimmy Kimmel (Videos)". Prefixblog
  8. Museum Mission (ang.). Natural History Museum of Los Angeles County Web Site, 1-1-2006. [dostęp 11-6-2009].
  9. Surrender Sounds Session #3 & #4 (Autolux/Black Mountain) (ang.). UNKLE. [dostęp 11-6-2009].
  10. Autolux – “Soft Scene” (Prod. Boots) – Stereogum. [dostęp 2016-03-19].
  11. Autolux Announce New Album Pussy's Dead, Tour Coming via Danger Mouse's label 30th Century Records. [dostęp 2016-03-19].
  Coachella Valley Music and Arts Festival (powszechnie znany jako Coachella lub Coachella Festival) – coroczny festiwal muzyki i sztuki, który odbywa się w Empire Polo Club, Indio, Kalifornia, zlokalizowanym w Dolinie Coachella na Pustyni Colorado. Został ufundowany w 1999 roku przez Paula Tolletta i jest organizowany przez Goldenvoice. Wydarzenie skupia pasjonatów różnych gatunków muzyki, m.in.: rocka, indie, hip-hopu oraz elektronicznej muzyki tanecznej, tak samo jak instalacji artystycznych i rzeźbiarstwa. Na całym terenie kilka scen serwuje muzykę na żywo. Głównymi scenami są: Coachella Stage, Outdoor Theatre, Gobi Tent, Mojave Tent, i Sahara Tent; mniejsza Oasis Dome była używana w 2006 i 2011 roku, a nowa Yuma Stage została przedstawiona w 2013.Blonde Redhead jest amerykańskim trio składającym się z Kazu Makino i braci bliźniaków: Simone i Amedeo Pace. Nazwa zespołu pochodzi od tytułu piosenki DNA.
  Warto wiedzieć że... beta

  Broadcast – rozsiewczy (rozgłoszeniowy) tryb transmisji danych polegający na wysyłaniu przez jeden port (kanał informacyjny) pakietów, które powinny być odebrane przez wszystkie pozostałe porty przyłączone do danej sieci (domeny rozgłoszeniowej).
  The White Stripes – powstały w Detroit amerykański zespół rockowy założony przez gitarzystę Jacka White’a i perkusistkę Meg White.
  Jimmy Kimmel, właściwie James Christian Kimmel (ur. 13 listopada 1967 w Nowym Jorku) – amerykański producent telewizyjny i prowadzący talk-show, m.in. Jimmy Kimmel Live! w stacji ABC oraz The Man Show w Comedy Central.
  Can – niemiecka awangardowa grupa rockowa, zaliczana do nurtu zwanego krautrockiem. Can wraz z Faust, Popol Vuh, Amon Duul i Ash Ra Tempel tworzyła czołówkę niemieckiego, a zarazem i światowego, eksperymentalnego rocka lat siedemdziesiątych. Muzyka grupy, bardzo bogata i niezwykle trudna do zdefiniowania czerpała wpływy z muzyki elektronicznej, współczesnej, jazzu, latynoskiej i afrykańskiej muzyki etnicznej. Grupa pozostała aktywna do końca lat dziewięćdziesiątych XX wieku.
  Portishead (IPA: [pɔːtɪsˈhɛd]) – brytyjski triphopowy zespół muzyczny utworzony w 1991 w Bristolu w Wielkiej Brytanii.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Failure – amerykański zespół rockowy (często określany mianem rocka alternatywnego i space rock) aktywny w latach 1990-1997. Grupa nagrała trzy dobrze przyjęte przez krytyków albumy studyjne. Formacja jest nierzadko porównywana do innych grup, które w owym okresie były uznawana za alternatywne, np. i Nirvana, Soundgarden i Bush, jest jednak wyróżniana ze względu na dużą uwagę przykładaną do faktury, innowacyjne używanie gitar i zastosowanie przetwarzania sygnałów, a także zauważalny rozwój brzmienia grupy na kolejnych albumach. Pomimo, że zespół nie odniósł sukcesu komercyjnego, nadal ma wielu fanów oraz jest ceniony na rynku muzycznym i środowisku związanym z rockiem alternatywnym.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.993 sek.