• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Autokemping „Raczkowa”

  Przeczytaj także...
  Język słowacki (słow. slovenský jazyk, też slovenčina) należy do zachodniosłowiańskiej grupy językowej. Językiem tym posługuje się ponad 6 mln osób – przede wszystkim na Słowacji i w należącej do Serbii Wojwodinie, gdzie jest jednym z języków urzędowych. Używają go także Słowacy mieszkający w Polsce, Rumunii, na Węgrzech, w USA i Kanadzie. W Polsce język słowacki mógł być zdawany na maturze jako jeden z języków nowożytnych.Żar (słow. Žiar, węg. Zsár) – wieś słowacka położona nad Smreczanką (dopływem Wagu), 8 km na północ od Liptowskiego Mikułasza, na Liptowie, w kraju żylińskim, w powiecie Liptowski Mikułasz.
  Jamnicka Przełęcz (słow. Jamnícke sedlo) – znajdująca się na wysokości 1908 m n.p.m. przełęcz w słowackich Tatrach Zachodnich, pomiędzy leżącymi w grani głównej Wołowcem (2064 m) a Rohaczem Ostrym (2088 m). Grań Tatr Zachodnich na odcinku tym ma przebieg mniej więcej północ-południe. Wschodnie zbocza spod przełęczy opadają do wysoko położonego Kotła Jamnickich Stawów (górna część Doliny Jamnickiej), zaś zachodnie, bardzo strome, do znacznie niżej leżącego dna Doliny Rohackiej.
  Autokemping
  Wjazd na teren ośrodka

  Autokemping „Raczkowa” (słow. Autocamping „Račkova”) – duży ośrodek turystyczny w słowackich Tatrach Zachodnich u wylotu Doliny Wąskiej przy Raczkowym Potoku. Znajduje się tutaj pole namiotowe, domki kempingowe i schronisko. Dojeżdża się do niego od prowadzącej obrzeżem słowackich Tatr asfaltowanej drogi zwanej Tatrzańską Drogą Młodości (nr 537), w miejscowości Przybylina skręcając na północ asfaltową drogą (ok. 4 km). Latem możliwość dojechania autobusem (rzadko kursuje).

  Niżnia Łąka (słow. Nižná lúka) – nieduża polana w słowackich Tatrach Zachodnich u wylotu Doliny Raczkowej, tuż powyżej miejsca, w którym łączy się ona z wylotem Doliny Jamnickiej i obydwie doliny przechodzącą w jedną Dolinę Wąską. Dawniej była to wypasana polana – stąd nazwa tego miejsca. Po włączeniu obszaru do TANAP-u i zaprzestaniu wypasu polana zarosła lasem. Obecnie jest to tylko miejsce składowania drzewa. Znajduje się tutaj rozdroże szlaków turystycznych z ławkami i stołami dla turystów. Z dwóch stron wznoszą się zalesione, strome stoki: w północnym kierunku grzbiet Otargańców, zaś po wschodniej zbocza Keczki Przybylińskiej. Tuż poniżej Niżniej Łąki, w miejscu połączenia Doliny Jamnickiej i Doliny Raczkowej znajduje się drugie rozdroże szlaków turystycznych i wiata. Tutaj też Jamnicki Potok łączy się z Raczkowym Potokiem. W sierpniu 2007 r. silna wichura wyłamała całkowicie las na długości ok. 1 km w Dolinie Jamnickiej, tuż powyżej Niżniej Łąki.Tatrzańskie Pogotowie Górskie – Oddział Ochotniczy (słow. Tatranská horská služba – dobrovoľný zbor, THS DZ) – słowacka ochotnicza służba zajmująca się ratownictwem górskim na terenie Tatr Wysokich.

  Opis[]

  Autokemping znajduje się w lesie, na płaskim, kamienistym i niezbyt równym terenie. Pole namiotowe bardzo duże. Restauracja i bufet, sklepik z niezbędnymi dla turystów artykułami spożywczymi, WC, umywalki i prysznice, stoły i ławki, zadaszone wiaty do palenia ognisk, możliwość palenia ogniska na wolnym powietrzu. Oprócz pola namiotowego możliwość nocowania w drewnianych domkach kempingowych. Autokemping czynny jest od 1 czerwca do 15 września. Dla turystów bardziej wymagających w sąsiedztwie autokempingu hotele górskie (chata „Jakubina”, horska chata „Orešnica”). W sezonie turystycznym czynna jest stróżówka THS (odpowiednik polskiego TOPR-u). W okolicy znajduje się także leśniczówka i kilka ośrodków wypoczynkowych.

  Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe – ochotnicza organizacja (stowarzyszenie) zajmująca się ratownictwem górskim na obszarze polskich Tatr.Tatrzańska Droga Młodości (słow. Tatranská cesta mládeže) – droga na Słowacji, na znacznej części swojej długości biegnąca południowymi podnóżami Tatr, pomiędzy miejscowościami Szczyrbskie Jezioro i Liptowski Mikułasz, w okolicach której łączy się z międzynarodową drogą E50. Została gruntownie przebudowana w latach 1957–66 przy udziale brygad studenckich i stąd pochodzi jej nazwa. Ma długość 49 km, różnica poziomów wynosi niemal 800 m. Droga ta stanowi przedłużenie Drogi Wolności w zachodnim kierunku. Główny jej odcinek do Liptowskiego Gródka jest w słowackiej sieci dróg oznaczony numerem 537, krótki odcinek do Liptowskiego Mikułasza numerem 18. Droga jest dobrze utrzymana i wyznaczone są przy niej miejsca parkingowe. W zimie warunki jazdy bywają czasami trudne. Przy niektórych przystankach wzdłuż tej drogi rozpoczynają się szlaki turystyczne prowadzące w Tatry.

  W hotelu „Jakubina” możliwość wypożyczenia rowerów górskich.

  Szlaki turystyczne[]

  Szlak czerwony – znakowana czerwono Magistrala Tatrzańska.
 • Czas przejścia od wylotu Doliny Żarskiej do Doliny Wąskiej: 2:15 h w obie strony
 • Czas przejścia z Doliny Wąskiej do Doliny Bystrej: 1:15 h w obie strony
 • Szlak niebieski – niebieski szlak od osiedla turystycznego przez rozdroże na Niżniej Łące, Dolinę Jamnicką i Jamnicką Przełęcz na Wołowiec.
 • Czas przejścia z kempingu na Niżnią Łąkę: 30 min w obie strony
 • Czas przejścia z Niżniej Łąki na Jamnicką Przełęcz: 4:05 h, ↓ 3:10 h
 • Szlak zielony – zielony szlak wiodący drogą dojazdową z Przybyliny, a od węzła szlaków przy kempingu dalej przez Klinowate i Klin na Baraniec.
 • Czas przejścia z Przybyliny do autokempingu: 45 min w obie strony
 • Czas przejścia od autokempingu na Baraniec: 4:20 h, ↓ 3:20 h
 • szlak rowerowy czerwony rowerowy: Liptowski MikułaszŻar – wylot Doliny Żarskiej – Pod Ubocząrozdroże pod Gołym Wierchem – wylot Doliny Wąskiej – autokemping – Przybylina

  Przypisy

  1. Tomasz Nodzyński, Marta Cobel-Tokarska: Tatry Zachodnie: polskie i słowackie. Warszawa: ExpressMap, 2007. ISBN 978-83-60120-89-7.

  Bibliografia[]

  1. Józef Nyka: Tatry słowackie. Przewodnik. Wyd. II. Latchorzew: Wyd. Trawers, 1998. ISBN 83-901580-8-6.
  2. Tatry Zachodnie słowackie i polskie. Mapa turystyczna 1:25 000. Warszawa: Wyd. Kartograficzne Polkart Anna Siwicka, 2005/06. ISBN 83-87873-36-5.
  3. ATC Račkova dolina + Ubytovňa Jakubina. [dostęp 1 czerwca 2008].

  Linki zewnętrzne[]

 • Cennik, liczba miejsc noclegowych, kontakt

 • Szlak rowerowy — trasa wycieczkowa dla rowerzystów, oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi. Zgodnie z normami znakowania PTTK, szlaki rowerowe oznaczone są białymi kwadratami z czarnym symbolem roweru i paskiem koloru szlaku (szlaki krajowe), lub literą R i numerem szlaku (szlaki międzynarodowe). Można jednak spotkać w terenie oznaczenia nie trzymające się tych norm (zwłaszcza starsze szlaki) np. biały kwadrat z symbolem roweru w kolorze szlaku. Ze względu na częstsze niż w przypadku szlaków pieszych umieszczanie oznakowania na drogach publicznych, znaki szlaków rowerowych uznane zostały za dodatkowe znaki drogowe, uzyskując symbole R-1, R-1a, R-1b, R-2, R-2a i R-3.Dolina Żarska (słow. Žiarska dolina) – dolina walna w słowackich Tatrach Zachodnich. Ma 17,5 km² powierzchni i 7 km długości i jest jedną z najmniejszych walnych dolin tatrzańskich. W polskim nazewnictwie geograficznym funkcjonował do niedawna także egzonim wariantowy Smreczańska Dolina (słow. Smrečianska dolina).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Klin (słow. Malý Baranec) – szczyt o wysokości 2044 m n.p.m. w słowackich Tatrach Zachodnich w grani Barańców. Znajduje się w tej grani pomiędzy szczytem Szczerbawy (2149 m) a Małym Barańcem (1947 m), oddzielony od nich płytkimi i rozległymi przełęczami. Jego wschodnie zbocza opadają do Doliny Jamnickiej, a zachodnie do wąskiej Doliny Tarnowieckiej. Od wierzchołka Klina do dolin tych odchodzą dwie grzędy; krótsza do Doliny Tarnowieckiej i dłuższa do Doliny Jamnickiej. Ta ostatnia oddziela od siebie dwa żleby: Masłowy Żleb i Rzepowy Żleb. Klin ma piramidalną sylwetkę, grań i zbocza trawiaste na znacznej przestrzeni. Jedynie od wschodniej strony rejon szczytu jest nieco skalisty. Wznosi się wysoko ponad dnami dolin (prawie 1000 m ponad dnem Doliny Jamnickiej). Dawniej stoki były wypasane. Po zaprzestaniu wypasu zaczęły porastać kosodrzewiną. Ładne widoki na grań Rosochy, Otargańce, grań Bystrej, Dolinę Tarnowiecką i Liptów.
  Przybylina (słow. Pribylina, węg. Pribilina) – wieś na Słowacji leżąca na Liptowie, w kraju żylińskim, powiecie Liptowski Mikułasz, 25 km na północny wschód od Liptowskiego Mikułasza, w miejscu połączenia Raczkowego Potoku z Białą Liptowską. Przez wieś przebiega Tatrzańska Droga Młodości, łącząca miejscowości położone u południowych podnóży Tatr. Przybylina jest jedną z większych wsi liptowskich.
  Pod Uboczą – niewielka osada turystyczna i narciarska u południowych, zwanych Uboczą podnóży Gołego Wierchu w słowackich Tatrach Zachodnich. Znajduje się na wysokości około 1100 m, już na Kotlinie Liptowskiej w miejscowości Żar. Przebiega przez nią szlak turystyki pieszej i rowerowej (odcinek Magistrali Tatrzańskiej od wylotu Doliny Żarskiej do wylotu Doliny Wąskiej).
  Klinowate (słow. Klinovaté) – grzbiet w dolnej części grani Barańców (poniżej Małego Barańca) w słowackich Tatrach Zachodnich. Jego wschodnie stoki opadają do Doliny Wąskiej i jej górnego odgałęzienia – Doliny Jamnickiej. Są w nich dwa żleby którymi spływają niewielkie potoki do Jamnickiego Potoku, w zimie schodzą nimi lawiny. W zboczach zachodnich znajduje się żleb Horica. Południowe stoki stromo zboczem zwanym Horica opadają do Kotliny Liptowskiej. Klinowate to stromy, całkowicie zalesiony grzbiet. Występuje na nim jedna tylko polana reglowa zwana Horzycą z szałasem w stylu skandynawskim. Ponad polaną (30 min drogi) grzbiet osiąga wysokość 1561 m n.p.m. (punkt pomiarowy). Szlak turystyczny stromo wspina się w górę wyciętym w kosodrzewinie korytarzem na Mały Baraniec (1947 m).
  Szlak turystyczny – trasa wycieczkowa oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi.
  Józef Nyka (ur. 5 grudnia 1924 w Łysininie k. Żnina) – alpinista, taternik, popularyzator alpinizmu i turystyki górskiej, autor wielu przewodników turystycznych po polskich górach. Ma na koncie szereg najwyższej klasy przejść dróg i pierwszych przejść w Tatrach oraz w Dolomitach. Członek honorowy prestiżowych międzynarodowych organizacji alpinistycznych i górskich, między innymi Polskiego Związku Alpinizmu.
  Dolina Wąska (słow. Úzka dolina) – dolina w słowackich Tatrach Zachodnich. Jest to dolny, 2-kilometrowej długości wspólny odcinek Doliny Jamnickiej i Doliny Raczkowej, rozdzielonych przez grzbiet Otargańców. Łącznie z tymi dolinami Dolina Wąska jest doliną walną. Jest całkowicie zalesiona, jej dnem płynie duży Raczkowy Potok. Jej wschodnie zbocza podchodzą pod grzbiet Keczki Przybylińskiej (1489 m), zbocza zachodnie to grzbiet Klinowate (1555 m). Dolina jest silnie wyrzeźbiona przez lodowiec w skałach zbudowanych z gnejsów i granitów, jest wąska, dołem o stromo podciętych zboczach. Lasy w dnie doliny są całkowicie przekształcone w wyniku działalności ludzkiej. Dawniej istniały w dolinie kośne i wypasane polany, pasterstwo ma tutaj kilkuwiekową tradycję. Obecnie ostała się tylko nazwa po jednej z polan – Niżnia Łąka.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.05 sek.