• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Autobusy w Kielcach  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Kielce (łac. Civitas Kielcensis, lit. Kielcai, łot. Kelce, ros. Ке́льце) – miasto wojewódzkie położone w południowej części centralnej Polski, stolica województwa świętokrzyskiego. Położone w Górach Świętokrzyskich nad rzeką Silnicą. Stanowi regionalny ośrodek gospodarczy,naukowy,turystyczny oraz wystawienniczo-targowy. Pod koniec 2011 roku miasto liczyło 201 815 mieszkańców. Na terenie Kielc znajduje się pięć rezerwatów przyrody, w tym cztery geologiczne.Ostrowiec Świętokrzyski – miasto w województwie świętokrzyskim. Siedziba władz powiatu ostrowieckiego. Prawa miejskie od 1613. Ośrodek przemysłowy: huta żelaza i zakład metalurgiczny, zakłady materiałów ogniotrwałych, odzieżowe, spożywcze; przemysł chemiczny, poligraficzny i drzewny. Według danych GUS z grudnia 2009 miasto posiadało 72 455 mieszkańców.

  Komunikacja miejska w Kielcach – przewozy realizowane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji na zlecenie Zarządu Transportu Miejskiego. Przewoźnik zajmuje się obsługą wszystkich linii autobusowych i jest jedynym przewoźnikiem w Kielcach.

  Linie autobusowe[ | edytuj kod]

  Obecnie po mieście kursuje 64 linii autobusowych zwykłych z czego:

 • 42 linie zwykłe o numerach od 1 do 55 (bez linii 3, 15-17, 20, 22, 26, 37, 40, 42, 48-49, 52; 19 linii kursuje wyłącznie w obrębie miasta, 3 linie kursują w obrębie miasta i wybranymi kursami wyjeżdżają poza granice miasta, 20 linii podmiejskich),
 • 13 linii "unijnych", obsługiwanych na podstawie odrębnego kontraktu autobusami ZTM (numery od 102 do 114),
 • linia specjalna stała nr 100, kursująca podczas trwania Targów Kielce (kursy wyłącznie w weekendy),
 • linia specjalna sezonowa T, kursująca od maja do października (kursy wyłącznie w niedziele i święta),
 • 3 linie stałe obsługujące nekropolie: C, F, Z (kursy wyłącznie w weekendy i święta),
 • 2 linie nocne: N1, N2
 • 11 linii specjalnych, które kursują w okresie od 30 października do 2 listopada: A, B, Cx, D, E, Fx, G, H, I, J, Zx
 • 2 linie bezpłatne kursujące w obrębie ścisłego centrum tzw. "zerówki". Są to linie 0W (zero wschód) oraz 0Z (zero zachód). Mają one charakter okrężny, zaczynają i kończą trasę na Pl. Konstytucji 3. Maja (przy Urzędzie Miasta).
 • Tabor MPK Kielce obsługuje też 8 linii regularnych, wyjeżdżających poza Kielce. Są to linie: 200, 201, 202, 204, 206, 207 i 208. Liniami zarządza MPK. Kursują według odrębnej taryfy biletowej i nie zarządza nimi ZTM.

  Solaris Urbino 12 – niskopodłogowy autobus z serii Solaris Urbino przeznaczony dla komunikacji miejskiej, produkowany od 1999 roku przez polską firmę Solaris Bus & Coach S.A. z Bolechowa koło Poznania. Obecnie powstają modele trzeciej generacji. Od 2010 roku jest produkowana wersja z napędem hybrydowym, od 2013 roku będzie powstawać wersja z napędem wyłącznie elektrycznym.Białogon – część Kielc, jej początki sięgają I połowy XVII w., kiedy zaczęła istnieć jako osada przemysłowa. Położona jest na obrzeżach miasta, w pobliżu drogi wojewódzkiej nr 762. Posiada własną stację kolejową, na której zatrzymują się jedynie pociągi osobowe. Przy ulicy Fabrycznej, naprzeciw Skweru Brzezinki oraz Arboretum im. Władysława Dzikowskiego, znajduje się zabytkowy drewniany, kryty gontem, kościółek Przemienienia Pańskiego, wybudowany w latach 1917-1918, wraz z ogrodzeniem i dzwonnicą, w stylu podhalańskim. Został zaprojektowany przez Mateusza Galasa, a jego architektura nawiązuje do modnego wówczas stylu zakopiańskiego. Nieopodal, na ulicy Pańskiej 1A znajduje się Dom Harcerza im. Natalii Machałowej. Przy ulicy Kolonia 9 znajduje się, obecnie będący w budowie nowy kościół. Przy ulicy Górników Staszicowskich mieści się Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Kielcach, od 2010 roku noszący imię Natalii Machałowej.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Radom – miasto na prawach powiatu w centralno-wschodniej Polsce, w województwie mazowieckim, położone nad rzeką Mleczną.
  Chausson (czytaj: szosą) - marka autobusów wytwarzanych w latach 1942-1970 przez francuską firmę Société Anonyme des Usines Chausson. Autobusy te były eksportowane do wielu krajów, w tym do Polski.
  Starachowice (w latach 1939-1949 Starachowice-Wierzbnik) – miasto w województwie świętokrzyskim, w powiecie starachowickim. Położone na pograniczu Gór Świętokrzyskich i Przedgórza Iłżeckiego. Leży w dolinie rzeki Kamiennej i jest otoczone rozległymi lasami – pozostałością Puszczy Świętokrzyskiej.
  Tabor samochodowy (Flota samochodowa) - zespół wszelkich środków samochodowych w ramach jednego przedsiębiorstwa, które mogą służyć różnym celom np. tabor autobusowy, tabor maszyn drogowych.
  30 sierpnia jest 242. (w latach przestępnych 243.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 123 dni.
  Dyminy, Kielce-Dyminy (oficjalnie Dyminy-Wieś) – dzielnica przemysłowo-mieszkaniowa w południowej części Kielc powstała w 1979 roku u podnóża Pasma Dymińskiego. Zajmuje ok. 6 km (razem z obszarem niezabudowanym). Charakter przemysłowy ma część dzielnicy położona na zachód od ul. Ściegiennego a także na południe od ul. Sukowskiej, na pozostałym obszarze (ponad 2 km) brak zabudowy lub występuje zabudowa mieszkaniowa niskiej intensywności.
  Veolia Environnement – francuskie przedsiębiorstwo działające w sektorach wodno-ściekowym, energetycznym, gospodarki odpadami, a dawniej także transportu. W 2008 r. obroty przedsiębiorstwa wynosiły 36,2 mld € i pracowało w nim 336 tys. pracowników w 72 krajach. Przedsiębiorstwo jest notowane na giełdach w Paryżu i Nowym Jorku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.