Australijczycy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Australijczycy, zwani potocznie Aussies (/ɒziːz/) – naród zamieszkujący kontynent australijski, w dużej mierze dzielący wspólną historię, kulturę i język (australijski angielski). Współcześni Australijczycy są obywatelami Związku Australijskiego (ang. Commonwealth of Australia), posiadającymi australijskie obywatelstwo. 31 marca 2016 populacja Australii wynosiła 24 051 400 osób (o 327 600 więcej niż 31 marca 2015).

Australia – szósty pod względem wielkości kontynent, jego powierzchnia (wraz z Tasmanią i innymi wyspami przybrzeżnymi) wynosi 7,7 mln km² (7,5 mln km² bez wysp).Kolonia karna - wydzielony obszar, często odległe terytorium np. zamorskie, przeznaczone do przetrzymywania skazanych w izolacji od społeczeństwa.

Rys historyczny[ | edytuj kod]

Większość współczesnych Australijczyków wywodzi się od mieszkańców Wysp Brytyjskich. Kolonia Nowa Południowa Walia została ustanowiona przez Królestwo Wielkiej Brytanii w 1788 roku, wraz z pojawieniem się Pierwszej Floty, a pięć pozostałych kolonii zostało ustanowionych w XIX wieku – wszystkie tworzą obecnie sześć australijskich stanów: Australię Południową, Australię Zachodnią, Nową Południową Walię, Queensland, Tasmanię oraz Wiktorię. Wczesne osadnictwo było ściśle związane z tworzonymi przez Anglików koloniami karnymi i skazańcami przywożonymi na kontynent australijski z terenu Wysp Brytyjskich (oraz ich potomstwem). Do imigracji na dużą skalę nie doszło aż do 1850 roku, kiedy nastąpił masowy przyjazd osadników związany z gorączką złota (w wielu miejscach Australii odkrywano obszary złotonośne). Kolejne fale emigracji nastąpiły po pierwszej i drugiej wojnie światowej – przybyli wówczas masowo emigranci z Południowej i Wschodniej Europy, krajów Bliskiego Wschodu, Azji Południowo-Wschodniej oraz wysp Pacyfiku. Przed brytyjską kolonizacją Australia była zamieszkana przez ludy tubylcze – Aborygenów australijskich, Aborygenów tasmańskich, mieszkańców wysp w Cieśninie Torresa i Melanezyjczyków. Wszyscy oni stanowią obecnie niewielki procent mieszkańców Australii, jednak ich tradycje nie są zapomniane (zob. np. Emily Kame Kngwarreye).

Paweł Edmund Strzelecki (ur. 20 lipca 1797 w Głuszynie k. Poznania, zm. 6 października 1873 w Londynie) – polski podróżnik, geolog, geograf, badacz i odkrywca.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.
Bliski Wschód (arab. الشرق الأوسط; hebr. המזרח התיכון; per. خاورمیانه, Xâvar-e Miyâne; przestarzałe Lewant) – region geograficzny leżący na styku Azji, Europy i Afryki.
Wyspy w Cieśninie Torresa – grupa 274 małych wysp w Cieśninie Torresa, pomiędzy Półwyspem York a Nową Gwineą. Wyspy zamieszkują Melanezyjczycy. Administracyjnie wyspy są częścią stanu Queensland, posiadają jednak status autonomii.
Europa Wschodnia to region znajdujący się na wschód od Europy Środkowej, graniczący z Azją. Region ten jest różnie definiowany.
Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.
Australia Południowa – jeden ze stanów Australii, położony jest w centralno-południowej części kontynentu australijskiego, u brzegów Oceanu Południowego. Ma obszar 1 043 514 km². Stolicą Australii Południowej jest Adelaide, znana jako "City of Churches" (Miasto Kościołów). Australia Południowa została założona jako kolonia Wielkiej Brytanii w 1836 roku i przyłączyła się do Związku Australijskiego (Australii) w 1901. Ludność Południowej Australii to w przybliżeniu 1,60 mln osób (IX 2008), większość z nich mieszka w stolicy stanu, w pobliżu brzegu oceanu i wzdłuż rzeki Murray .
I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.

Reklama