• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Australian Open 2000

  Przeczytaj także...
  Ellis Russell Ferreira (ur. 19 lutego 1970 w Pretorii) – południowoafrykański tenisista, zwycięzca turniejów ATP World Tour w grze podwójnej, mistrz wielkoszlemowego Australian Open w deblu, reprezentant w Pucharze Davisa.Melbourne Park – kompleks sportowy w australijskim Melbourne w stanie Wiktoria. Jest on położony w pobliżu rzeki Yarra, na wschód od centrum miasta.
  Rennae Stubbs (ur. 26 marca 1971 w Sydney) – australijska tenisistka, specjalistka debla, zwyciężczyni turniejów wielkoszlemowych w grze podwójnej i mieszanej, liderka rankingu deblistek, reprezentantka w Pucharze Federacji.

  Australian Open 2000 – pierwszy w sezonie wielkoszlemowy turniej tenisowy, który rozegrano w Melbourne w dniach 17–30 stycznia, na twardych kortach Melbourne Park. Była to 88 edycja rozgrywek.

  Melbourne (wym. [ˈmelbən] lub [ˈmɛlbərn]) – w latach 1901–1927 stolica Australii, największe miasto stanu Wiktoria oraz drugie pod względem wielkości w Australii (po Sydney), z liczbą ludności wynoszącą 4,8 mln mieszkańców. Uznane przez czasopismo „The Economist” za „Najlepsze miasto do życia na świecie” w latach 2011–2017. W Melbourne – obok Sydney – znajduje się największe skupisko polonijne Australii. Siedziba konsula honorowego Polski. Lindsay Ann Davenport (ur. 8 czerwca 1976 w Palos Verdes) – amerykańska tenisistka, zwyciężczyni trzech turniejów wielkoszlemowych w grze pojedynczej oraz trzech w grze podwójnej; zdobywczyni Mistrzostwa WTA w grze pojedynczej i trzykrotnie mistrzyni w grze podwójnej; liderka rankingu gry pojedynczej oraz podwójnej; mistrzyni olimpijska w grze pojedynczej (1996), trzykrotna zdobywczyni Pucharu Federacji (1996, 1999, 2000) i Pucharu Hopmana w 2004 roku.

  Zwycięzcą zawodów singlowych w konkurencji u mężczyzn został Andre Agassi, dla którego był to szósty wielkoszlemowy tytuł, a drugi w Melbourne. U kobiet najlepsza była Lindsay Davenport, dla której był to trzeci, a zarazem i ostatni wygrany turniej Wielkiego Szlema. Zawody deblowe u mężczyzn zwyciężył duet Ellis FerreiraRick Leach. Dla Ferreiry był to jedyny wielkoszlemowy tytuł, natomiast piąty dla Leacha oraz trzeci na kortach w Australii. Turniej debla wśród pań wygrała para Lisa RaymondRennae Stubbs, które odniosły swoje pierwsze wielkoszlemowe zwycięstwa.

  Tenis, tenis ziemny – dyscyplina sportowa rozgrywana na korcie tenisowym, polegająca na przebijaniu rakietą tenisową piłki ponad lub obok siatki na pole przeciwnika, w sposób utrudniający jej odbiór. Może być rozgrywana pojedynczo (tzw. singel) lub w dwuosobowych zespołach zawodników jednej płci (debel) lub obu (mikst). Tenis należał do grona letnich dyscyplin olimpijskich w latach 1896-1924. Do ich programu powrócił w 1988 i jest w nim do dziś.Wielki Szlem – w tenisie odniesienie zwycięstw przez zawodniczkę lub zawodnika we wszystkich czterech turniejach wielkoszlemowych. Należą do nich następujące turnieje: międzynarodowe mistrzostwa Australii, Francji, Anglii i Stanów Zjednoczonych.

  Zwycięzcy[ | edytuj kod]

  Gra pojedyncza mężczyzn[ | edytuj kod]

  Gra pojedyncza kobiet[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Australian Open 2000 (gra pojedyncza kobiet).

  Gra podwójna mężczyzn[ | edytuj kod]

  Gra podwójna kobiet[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Australian Open 2000 (gra podwójna kobiet).

  Gra mieszana[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Australian Open 2000 (gra mieszana).

  Turnieje juniorskie[ | edytuj kod]

  Gra pojedyncza chłopców[ | edytuj kod]

  Gra pojedyncza dziewcząt[ | edytuj kod]

  Gra podwójna chłopców[ | edytuj kod]

  Gra podwójna dziewcząt[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Australian Open mężczyzn (ang.). itftennis.com. [dostęp 10 stycznia 2012].
 • Australian Open kobiet (ang.). itftennis.com. [dostęp 10 stycznia 2012].
 • Andre Kirk Agassi (ur. 29 kwietnia 1970 w Las Vegas, Nevada) − amerykański tenisista pochodzenia irańskiego, ormiańskiego i asyryjskiego, mistrz ośmiu turniejów wielkoszlemowych w grze pojedynczej (Karierowy Wielki Szlem), jednokrotny triumfator Mistrzostw ATP, na pozycji lidera rankingu ATP w grze pojedynczej spędził łącznie 101 tygodni, mistrz olimpijski z Atlanty (1996) w grze pojedynczej, dwukrotny zdobywca Pucharu Davisa wraz z drużyną Stanów Zjednoczonych, członek Międzynarodowej Tenisowej Galerii Sław. Syn irańskiego pięściarza, olimpijczyka Emanoula Aghasiego. Mąż tenisistki Steffi Graf. Tenisista praworęczny z oburęcznym backhandem.Rick Leach (ur. 28 grudnia 1964 w Arcadii) – amerykański tenisista, reprezentant w Pucharze Davisa, zwycięzca turniejów wielkoszlemowych w grze podwójnej i mieszanej, lider rankingu ATP deblistów.
  Warto wiedzieć że... beta

  Lisa Raymond (ur. 10 sierpnia 1973 w Norristown w stanie Pensylwania) – amerykańska tenisistka, zwyciężczyni turniejów wielkoszlemowych w grze podwójnej i mieszanej, zdobywczyni Pucharu Federacji, brązowa medalistka Letnich Igrzysk Olimpijskich 2012 w grze mieszanej. Raymond pięciokrotnie osiągała pierwsze miejsce w klasyfikacji deblowej WTA, kiedy awansowała na tę pozycję po raz piąty dnia 23 kwietnia 2012, została najstarszą w dziejach liderką rankingu WTA spośród wszystkich singlistek i deblistek.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.