• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Australia w Konkursie Piosenki Eurowizji  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  28. Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się 23 kwietnia 1983 r. w Monachium (Niemczech Zachodnich. Festiwal prowadziła Marlene Charell. Do rywalizacji przystąpiło 20 krajów. Francja, Grecja i Włochy powróciły do konkursu. Irlandia nie wzięła udziału, ponieważ nadawca RTÉ strajkowała w tym czasie.Sound of Silence – singel Dami Im, wydany 11 marca 2016. Utwór napisali i skomponowali Anthony Egizii oraz David Musumeci.

  Australia zadebiutowała podczas 60. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2015. Lokalny nadawca publiczny Special Broadcasting Service (SBS) został wówczas zaproszony do udziału w konkursie jako uczestnik przez organizatorów konkursu, Europejską Unię Nadawców (EBU) i austriacką stację Österreichischer Rundfunk (ORF). Był to pierwszy kraj spoza aktywnych członków tej organizacji, który wystąpił podczas konkursu jako pełnoprawny uczestnik.

  60. Konkurs Piosenki Eurowizji 2015 zostanie zorganizowany w 2015 roku przez austriackiego nadawcę publicznego Österreichischer Rundfunk (ORF), dzięki wygranej austriackiej reprezentantki, Conchity Wurst, z utworem „Rise Like a Phoenix” podczas konkursu w 2014 roku. Będzie to drugi konkurs organizowany przez Austrię, po konkursie w 1967 roku. Organizatorzy nie zdecydowali jeszcze, gdzie odbędą się koncerty konkursowe – o prawo do organizacji stara się siedem austriackich miast. Chociaż początkowo ogłoszono, że konkurs odbędzie się 12, 14 i 16 maja, w informacji dla potencjalnych gospodarzy telewizja ORF zasugerowała, że koncerty odbędą się tydzień później, tj. 19, 21 i 23 maja.65. Konkurs Piosenki Eurowizji zostanie zorganizowany w dniach 12, 14 i 16 maja 2020 roku w Ahoy Rotterdam w Rotterdamie. Gospodarzem konkursu będzie Holandia, która zwyciężyła w finale konkursu organizowanego w 2019. Organizatorem będzie Europejska Unia Nadawców wraz z nadawcami publicznymi: Nederlandse Publieke Omroep (NPO), Nederlandse Omroep Stitching (NOS) i AVROTROS.

  Najwyższe, drugie miejsce dla kraju w konkursie zajęła Dami Im z piosenką „Sound of Silence” w finale konkursu w 2016.

  Historia Australii w Konkursie Piosenki Eurowizji[ | edytuj kod]

  Do 2014[ | edytuj kod]

  Australijska telewizja SBS transmituje Konkurs Piosenki Eurowizji od 1983, a także przygotowuje specjalnie programy dyskusyjne związane z konkursem.

  Tonight Again – singel australijskiego piosenkarza Guya Sebastiana napisany przez samego artystę we współpracy z Davidem Ryanem Harrisem i Louisem Schoorlem oraz nagrany i wydany w 2015 roku.Amsterdam – największe miasto Holandii i jej stolica konstytucyjna. Wszystkie instytucje rządowe oraz przedstawicielstwa obcych państw znajdują się w Hadze.

  W 2014 Europejska Unia Nadawców (EBU) zaprosiła stację SBS do udziału w 59. Konkursie Piosenki Eurowizji, a podczas tzw. przerwy interwałowej drugiego półfinału gościnnie wystąpiła Jessica Mauboy z piosenką „Sea of Flags”. Finał konkursu zgromadził w Australii ponad 3 miliony telewidzów.

  Konkurs Piosenki Eurowizji 2015[ | edytuj kod]

  Guy Sebastian podczas prób do występu w finale 60. Konkursu Piosenki Eurowizji w Wiedniu, maj 2015

  10 lutego EBU poinformowała, że australijski nadawca SBS został dopuszczony do stawki konkursowej jubileuszowego, Konkursu Piosenki Eurowizji, podczas którego wystąpi jednorazowo jako gość specjalny z okazji 60-lecia konkursu. Jak tłumaczono, zaproszenie wynikało z ponad 30-letniej współpracy między SBS a EBU. Stacja SBS był pierwszym nadawcą w historii, który uzyskał prawo do głosowania podczas wszystkich trzech koncertów konkursowych. Reprezentant Australii został też włączony przez organizatorów do stawki finałowej bez konieczości startowania w półfinale.

  Tel Awiw-Jafa (hebr. תֵּל־אָבִיב-יָפוֹ, trl. Tel Aviv-Yafo, trb. Tel Awiw-Jafo; arab. تل ابيب-يافا trl. Til Abīb-Yāfū, trb. Til Abib-Jafu), zwyczajowo nazywane Tel Awiw, jest drugim pod względem wielkości miastem Izraela. Miasto jest położone w Dystrykcie Tel Awiwu na nadmorskiej równinie Szaron leżącej nad Morzem Śródziemnym. Tel Awiw zajmuje powierzchnię 51,8 km², będąc największym i najludniejszym miastem obszaru metropolitalnego Gusz Dan. Miasto jest zarządzane przez władze miejskie Tel Awiwu-Jafy, na czele których stoi burmistrz Ron Huldai.Isaiah Firebrace (ur. 21 listopada 1999 w Moamie) – australijski piosenkarz, zwycięzca ósmej edycji The X Factor Australia (2016), reprezentant Australii w 62. Konkursie Piosenki Eurowizji (2017).

  W marcu 2015 stacja SBS ogłosiła, że reprezentantem kraju w konkursie będzie Guy Sebastian z piosenką „Tonight Again”. W kwietniu piosenkarz wystąpił z utworem podczas imprezy promocyjnej Eurovision in Concert w Amsterdamie. 23 maja wystąpił w finale konkursu jako 12. w kolejności i zajął piąte miejsce ze 196 punktami na koncie, w tym z najwyższą notą (12 punktów) od Austrii i Szwecji.

  Austria uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1957 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się krajowy nadawca publiczny Österreichischer Rundfunk (ORF).Sveriges Television AB (SVT) - to publiczna telewizja w Szwecji. Powstała w 1979 po wydzieleniu od szwedzkiego radia publicznego. Nadaje SVT1, SVT2, SVT24, SVTB, SVTK, SVT1 HD, SVT2 HD, SVT Play, SVT World, SVT UR i dwanaście kanałów regionalnych. Oglądalność wszystkich kanałów wynosi 39%, chociaż są one popularniejsze wśród starszych widzów.

  Konkurs Piosenki Eurowizji 2016[ | edytuj kod]

  Po otrzymaniu w 2015 jednorazowego zaproszenia do uczestnictwa w Konkursie Piosenki Eurowizji krajowy nadawca wyraził chęć udziału w 61. konkursie w 2016. W lutym EBU zastrzegła, że będzie mógł powrócić do stawki konkursowej jedynie w przypadku wygranej, po której organizowałby kolejne widowisko we współpracy z jednym z europejskich państw.

  Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.Kijów (ukr. Київ, Kyjiw, ros. Киев, Kijew) – stolica i największe miasto Ukrainy, nad rzeką Dniepr. Był miastem królewskim Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
  Dami Im podczas prób do występu w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji w Sztokholmie, maj 2016

  W maju pojawiły się pogłoski, jakoby Australia uzyskała możliwość zostania stałym uczestnikiem konkursu, co miał zasugerować Jon Ola Sand, kierownik wykonawczy konkursu z ramienia EBU, podczas spotkania ze szwedzką stacją Sveriges Television (SVT). Przedstawiciele SBS przyznali, że są zainteresowani udziałem w konkursie, jednak stacja nie wyraziła oficjalnego stanowiska w sprawie. W listopadzie telewizja potwierdziła udział w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Sztokholmie, a EBU oświadczyła, że reprezentant kraju weźmie udział w jednym z półfinałów. Decyzja wzbudziła mieszane uczucia u fanów i obserwatorów konkursu, którzy krytykowali udział państwa, uznając, że Konkurs Piosenki Eurowizji jest „widowiskiem przeznaczonym głównie dla krajów Europy”, a pojawienie się Australii „zagraża tożsamości Konkursu”. Zwolennicy decyzji uznali natomiast, że australijski nadawca publiczny jest bardzo zaangażowany w konkurs, a jego „profesjonalne podejście może przełożyć się na zwiększenie konkurencyjności i mobilizację innych nadawców”.

  Jessica Hilda Mauboy (ur. 4 sierpnia 1989 w Darwin) - australijska piosenkarka R&B. W 2006 roku Mauboy była wicemistrzynią w czwartym sezonie Australian Idol. Zaraz po zakończeniu przygody z Idolem podpisała kontrakt z wytwórnią Sony Music Australia.Konkurs Piosenki Eurowizji 2014 - 59. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji, która zostanie zorganizowana 6, 8 i 10 maja w B&W Hallerne w Kopenhadze przez duńskiego nadawcę publicznego Danmarks Radio (DR), dzięki wygranej reprezentantki Danii - Emmelie de Forest podczas festiwalu w 2013 roku. Będzie to trzeci konkurs zorganizowany przez duńską telewizję Danmarks Radio (DR), po festiwalach w 1964 i 2001 roku.

  Na początku marca ogłoszono, że Australię reprezentować będzie Dami Im z utworem „Sound of Silence”. 12 maja wystąpiła w drugim półfinale konkursu i zajęła pierwsze miejsce po zdobyciu 330 punktów w głosowaniu jurorów i telewidzów, dzieki czemu awansowała do finału rozgrywanego 14 maja. Zaprezentowała się w nim jako 13. w kolejności i zajęła drugie miejsce z wynikiem 511 punktów, zwyciężając w głosowaniu jurorów (320 punktów) i plasując się na czwartym miejscu u telewidzów (191 punktów).

  Michel Eyquem de Montaigne również Michał de Montaigne (ur. 28 lutego 1533 w Bordeaux, zm. 13 września 1592 w Château de Montaigne koło Saint-Michel-de-Montaigne) – francuski pisarz i filozof-humanista; jeden z głównych przedstawicieli renesansu; 1557-70 radca parlamentu (sądu) w Bordeaux, 1581-85 burmistrz tamże. Główne dzieło: Essais (Próby) wydane w 1580 r. we Francji, w 1676 r. trafiło na indeks ksiąg zakazanych. Montaigne uważany jest za twórcę eseju (od "Essais"), jako nowego gatunku literackiego.Sheppard – australijski zespół rockowy powstały w 2009 roku w Brisbane. Zespół został założony jako duet Amy i George Sheppard.

  Konkurs Piosenki Eurowizji 2017[ | edytuj kod]

  W październiku 2016 potwierdzono udział Australii w 62. Konkursie Piosenki Eurowizji w Kijowie. Spekulowano, że kraj będzie reprezentował Isaiah Firebrace, co zostało potwierdzone przez australijską telewizję na początku marca 2017. Jego konkursową piosenką został utwór „Don’t Come Easy”.

  Rotterdam – miasto w zachodniej Holandii, w prowincji Holandia Południowa. W 2012 roku liczyło ok. 617 tys. mieszkańców. Miasto stanowi południową część Randstadu, szóstego największego obszaru metropolitalnego w Europie, który zamieszkuje ok. 6,7 miliona ludzi.OGAE (fr. Organisation Générale des Amateurs de l’Eurovision) – pozarządowa, pozapolityczna organizacja non-profit, międzynarodowy fanklub Konkursu Piosenki Eurowizji założony w 1984 roku w mieście Savonlinna w Finlandii przez Jari-Pekka Koikkalainena mający na celu szerzenie krajowej muzyki popularnej na całym świecie oraz współpraca z innymi klubami, współpraca z fanami festiwalu, promocja konkursu i utworzenie silnych relacji z krajowymi nadawcami. Składa się z 37 klubów fanów konkursu rozmieszczonych po całej Europie. Wszystkie inne państwa na świecie są zjednoczone w OGAE Reszta Świata, które powstało w 2004 roku. Od 2 lipca 2011 roku centrala OGAE International z siedzibą w Paryżu posiada status prawny.

  9 maja wystąpił w pierwszym półfinale konkursu i z szóstego miejsca awansował do finału rozgrywanego 13 maja. Zajął w nim dziewiąte miejsce z 173 punktami na koncie, w tym 171 pkt od jurorów (4. miejsce) i dwoma punktami od telewidzów (25. miejsce).

  Konkurs Piosenki Eurowizji 2018[ | edytuj kod]

  W sierpniu stacja SBS potwierdziła udział w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji w Lizbonie. 11 listopada ujawniła, że kraj będzie reprezentować Jessica Mauboy z piosenką „We Got Love”.

  10 maja reprezentantka wystąpiła jako 12. w kolejności w drugim półfinale konkursu i z czwartego miejsca awansowała do finału rozgrywanego 12 maja. Zajęła w nim 20. miejsce po zdobyciu 99 punktów, w tym 9 punktów od telewidzów (26. miejsce) i 90 pkt od jurorów (12. miejsce). Zajęła tym samym najgorsze miejsce w historii udziału Australii w konkursie.

  Courtney Act (właśc. Shane Jenek) – półfinalistka australijskiego wydania "Idola" w 2003, była trzecią osobą (po Guyu Sebastianie i Shannonie Nollu) która po wzięciu udziału w tym programie wydała solową płytę lub singel. Jej pierwszy i jak na razie jedyny singel "Rub Me Wrong" został wydany w 2004 i dotarł na 29 miejsce australijskiej listy przebojów.Wiedeń (niem. Wien, dialekt Wean) – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy.

  Konkurs Piosenki Eurowizji 2019[ | edytuj kod]

  W listopadzie 2018 stacja SBS potwierdziła wysłanie reprezentanta na 64. Konkurs Piosenki Eurowizji w Tel Awiwie. 14 października ogłosiła, że po raz pierwszy reprezentant kraju zostanie wybrany poprzez eliminacje Australia Decides 2019, a także rozpoczęła nabór zgłoszeń. Termin nadsyłania propozycji upłynął 4 listopada. Od 2 grudnia telewizja ujawniała nazwiska finalistów selekcji, a 17 stycznia 2019 podano pełną listę dziesięciu uczestników, którymi zostali: Alfie Arcuri, Aydan, Courtney Act, Electric Fields, Ella Hooper, Kate Miller-Heidke, Leea Nanos, Mark Vincent, Sheppard i Tania Doko.

  Szwecja uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1958 roku i do tej pory wzięła w nim udział 52 razy. Od 1959 do 1979 roku konkursem w Szwecji zajmował się nadawca Sveriges Radio, natomiast obecnie tę funkcję pełni Sveriges Television. Od 1959 roku szwedzki reprezentant wybierany jest w trakcie corocznego konkursu telewizyjnego, znanego od 1967 roku jako Melodifestival, a od 1998 roku (ze względu na kilka koncertów eliminacyjnych) jako Melodifestivalen. Wyjątek stanowił pierwszy start kraju, kiedy to reprezentanta wybrała specjalna komisja złożona z pracowników Sveriges Television i przedstawicieli SKAP (Svenska Kompositörer Av Populärmusik; pol. Stowarzyszenie Szwedzkich Kompozytorów).62. Konkurs Piosenki Eurowizji zostanie zorganizowany 9, 11 (półfinały) i 13 maja 2017 roku (finał) w Kijowie przez ukraińskiego nadawcę publicznego Narodowa Telekompania Ukrainy (NTU), dzięki wygranej Jamali, reprezentantki kraju podczas konkursu piosenki w 2016 roku. Konkurs po raz drugi zostanie zorganizowany na Ukrainie.

  9 lutego 2019 odbył się finał selekcji, który wygrała Kate Miller-Heidke z utworem „Zero Gravity”. 14 maja 2019 wystąpiła jako 12. w kolejności w pierwszym półfinale konkursu i z pierwszego miejsca zakwalifikowała się do finału, który został rozegrany 18 maja.Wystąpiła w nim z dwudziestym piątym numerem startowym i zajęła 9. miejsce po zdobyciu 285 punktów w tym 131 punktów od telewidzów (7. miejsce) i 154 pkt od jurorów (6. miejsce).

  Guy Sebastian – australijski wokalista, autor hymnu XXIII Światowych Dni Młodzieży w Sydney w roku 2008 "Receive the Power". Jest znany jako zwycięzca pierwszej edycji australijskiego Idola w 2003 roku. W 2011 został jurorem w australijskim X Factor.63. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 8, 10 i 12 maja 2018 roku w Altice Arena w Lizbonie. Organizatorem konkursu będą Europejska Unia Nadawców (EBU) i portugalski nadawca publiczny Rádio e Televisão de Portugal (RTP). Będzie to pierwszy konkurs zorganizowany w Portugalii.

  Konkurs Piosenki Eurowizji 2020[ | edytuj kod]

  Po finale Eurowizji 2019 telewizja potwierdziła chęć udziału w 65. konkursie odbywającym się w Rotterdamie. Reprezentant kraju został ponownie ujawniony poprzez eliminacje Eurovision – Australia Decides, których finał zaplanowano na 8 lutego. Do finału zostali dopuszczeni: Vanessa Amorosi, Casey Donovan, Mitch Tambo, iOTA, Montaigne, Didirri, Diana Rouvas, Jack Vidgen, Jordan-Ravi i Jaguar Jonze. 8 lutego 2020 odbył się finał selekcji, który wygrała Montaigne z utworem „Don't Break Me”.

  61. Konkurs Piosenki Eurowizji zostanie zorganizowany 10, 12 i 14 maja 2016 roku w Szwecji przez szwedzkiego nadawcę Sveriges Television (SVT), dzięki wygranej reprezentanta kraju Månsa Zelmerlöwa, podczas konkursu w 2015 roku.Lizbona (port. Lisboa, wym. [liʒˈβoɐ]) – stolica i największe miasto Portugalii, położone w zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego, nad rzeką Tag przy jej ujściu do Oceanu Atlantyckiego. Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. W centrum administracyjnym Lizbony mieszkało (2011 r.) 547 631 mieszkańców, natomiast cała metropolia – Zespół Metropolitalny Lizbony ma 2 821 876 mieszkańców (27% populacji państwa).


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Australia Decides 2019 – 1. edycja australijskich selekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowanych przez telewizję SBS.
  Zero Gravity – singel australijskiej piosenkarki Kate Miller-Heidke wydany 25 stycznia 2019 przy wsparciu wytwórni Universal Music Australia. Piosenkę napisała we współpracy ze swoim partnerem życiowym i współpracownikiem, Keirem Nuttallem.
  64. Konkurs Piosenki Eurowizji został zorganizowany w dniach 14 16 i 18 maja 2019 w Centrum Konferencyjnym w Tel Awiwie. Gospodarzem konkursu był Izrael, który zwyciężył w finale konkursu organizowanego w 2018 roku. Organizatorami konkursu była Europejska Unia Nadawców (EBU) i izraelski nadawca publiczny Israeli Public Broadcasting Corporation (IPBC).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.