• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Australia Zoo

  Przeczytaj także...
  Australia – szósty pod względem wielkości kontynent, jego powierzchnia (wraz z Tasmanią i innymi wyspami przybrzeżnymi) wynosi 7,7 mln km² (7,5 mln km² bez wysp).Harriet (żyła od ok. 1830 do 23 czerwca 2006) – żółw słoniowy (Chelonoidis nigra porteri) przywieziony przez Charlesa Darwina z Wysp Galapagos.
  Kangurowate (Macropodidae) – rodzina torbaczy z rzędu dwuprzodozębowców. Jest drugą pod względem liczby gatunków rodziną torbaczy. Obejmuje ponad 50 gatunków zwierząt nazywanych powszechnie kangurami, czyli zwierzętami o silnych tylnych nogach i długim, mocnym ogonie, poruszających się skokami. Samice kangurów nazywane są kangurzycami. W klasyfikacji zoologicznej kangurami nazwano kilka gatunków z rodzaju Macropus, a oprócz kangurów do rodziny Macropodidae zaliczane są walabie, drzewiaki, pazurogony, filandry i pademelony. Wcześniej zaliczano również gatunki obecnie wyodrębniane do kanguroszczurowatych (Potoroidae).
  Australia Zoo – Dom Łowcy Krokodyli
  Crocoseum

  Australia Zoo, zwane Domem Łowcy Krokodyliogród zoologiczny znajdujący się w Sunshine Coast w południowo-wschodniej części stanu Queensland.

  Australia Zoo należy do najsławniejszych na świecie, z powodu bogatej kolekcji gadów, pokazów na żywo z krokodylami oraz realizacji wielu odcinków serialu dokumentalnego Łowca krokodyli. Obecnie jest własnością Terri Irwin, wdowy po prowadzącym program.

  Zostało zaliczone do najważniejszych atrakcji turystycznych na kontynencie, wygrywając miano najlepszej w konkursie Australian Tourism Awards 2003-2004.

  Waran z Komodo (Varanus komodoensis) – gatunek gada z rodziny waranów nazywany smokiem z Komodo. To największa współcześnie żyjąca jaszczurka. Odkryta w 1910 r. Aby ją chronić założono w 1980 r. Park Narodowy Komodo.Krokodyl różańcowy (Crocodylus porosus) – gatunek gada z rodziny krokodyli właściwych (krokodylowatych). Jest największym współcześnie żyjącym gadem.

  Większa część pozostałych okazów, to gatunki typowo australijskie, np. koale, wombaty, diabły tasmańskie. Z innych części świata, m.in. słonie, tygrysy, gepardy, warany z Komodo. Zmarła 23 czerwca 2006 żółwica z Galapagos Harriet była najstarszym żółwiem, którego wiek został dobrze udokumentowany. Należała do ulubionych zwierząt Steve'a Irwina.

  Ogród zoologiczny, zoo – urządzony i zagospodarowany teren wraz z infrastrukturą techniczną i budynkami funkcjonalnie z nim związanymi, gdzie przetrzymywane są oraz eksponowane publicznie przez co najmniej 7 dni w roku żywe zwierzęta gatunków dziko występujących, z wyjątkiem:Krokodyle (Crocodilia) – rząd gadów, jedynych oprócz ptaków współczesnych przedstawicieli archozaurów (Archosauria) oraz jedynych żyjących przedstawicieli kladu Crurotarsi. Obecnie reprezentowany jest przez trzy rodziny: krokodylowatych, aligatorowatych oraz gawiali. Poszczególne rodziny różnią się między sobą kształtem pyska oraz liczbą i układem zębów. Żyją w strefie tropikalnej, subtropikalnej i umiarkowanej na wszystkich kontynentach oprócz Europy i Antarktydy.

  Historia[ | edytuj kod]

  Zostało założone przez Lynn i Boba Irwinów w 1970 pod nazwą Park Gadów Beerwah. Bob Irwin jest sławnym herpetologiem, pionierem ratowania i hodowli gadów, a Lynn Irwin była działaczką na rzecz ochrony zniszczonej przyrody w tej części kraju.

  Gady (Reptilia, od łac. repto – czołgać się) – parafiletyczna grupa zmiennocieplnych owodniowców. Współczesne gady są pozostałością po znacznie większej grupie zwierząt, której największy rozkwit przypadł na erę mezozoiczną. Obecnie żyją tylko cztery rzędy gadów, ich pozostałe znane linie ewolucyjne wymarły. Niektóre kopalne gady naczelne, czyli archozaury (takie jak pterozaury i dinozaury), były prawdopodobnie zwierzętami stałocieplnymi.Herpetologia (z gr. herpeton – "pełzać" i logos "nauka" czyli nauka o zwierzętach pełzających) – dział zoologii badający płazy i gady.

  Przekazali miłość do zwierząt swoim dzieciom. Steve Irwin pomagał przenosić lub chwytać te, które stanowiły zagrożenie, bądź budziły niechęć ludzi. Tak powiększała się kolekcja Parku.

  Dekadę później nazwę zmieniono na Park Gadów i Fauny Stanu Queensland. Po zakupie czterech akrów, jego powierzchnia podwoiła się. W 1987 Crocodile Environmental Park rozpoczął program ochrony krokodyla różańcowego. Popularność wzmogły pokazy na żywo z karmienia krokodyli.

  W 1991 Steve Irwin został jego dyrektorem. Rok później nazwę zmieniono na Australia Zoo. Aktualnie Zoo opiekuje się ponad tysiącem zwierząt i zatrudnia 550 pracowników.

  Wombatowate, wombaty (Vombatidae) – rodzina torbaczy z rzędu dwuprzodozębowców, prawdopodobnie blisko spokrewnionych z koalowatymi.Diabeł tasmański (Sarcophilus harrisii) – gatunek torbacza z rodziny niełazowatych, jedyny przedstawiciel rodzaju Sarcophilus.

  Rozwój[ | edytuj kod]

  Zoo powiększyło się o 72 akry. Planowane jest 500. Pojawiła się konieczność małych autobusów Prom Safari Steve'a. Znajduje się tutaj stadion o pojemności ok. 5.000 miejsc nazwany Animal Planet Crocoseum, na którym odbywają się pokazy karmienia krokodyli i innych groźnych zwierząt. Możliwy jest udział publiczności przy mniej niebezpiecznych pokazach.

  Sunshine Coast (Słoneczne Wybrzeże) – przybrzeżny obszar miejski w Australii, w południowo-wschodniej części stanu Queensland. Położony w regionie i aglomeracji South East Queensland, jest miejscowością satelicką dla Brisbane, głównego ośrodka stanowego, oddalonego o kilkadziesiąt kilometrów na południe. Mimo że nie ma centralnej dzielnicy biznesowej, plasuje się na dziewiątym miejscu wśród miast Australii i trzecim w Queenslandzie. Lemurowate (Lemuridae) – rodzina małpiatek potocznie nazywanych lemurami, często mylone z lemurkami, które wcześniej zaliczane były do lemurów jako podrodzina Cheirogaleinae, obecnie stanowią odrębną rodzinę Cheirogaleidae.

  Wybieg dla kangurów, na których można spotkać koale. Kliniki ratunkowa dla zwierząt rannych spoza Zoo.

  26 grudnia 2006 otwarto wybieg dla słoni, wciąż udoskonalany. Budowana jest sztuczna wyspa dla typowo wyspiarskich zwierząt jak żółwie, lemury. Planowana jest budowa sekcji dla Azji południowo-wschodniej (orangutany, warany z Komodo).

 • Green-winged Macaw Australia Zoo - Beerwah Queensland Australia - Flickr - Cindy Andrie.jpg
 • Green-winged Macaw Australia Zoo - Beerwah Queensland Australia - Flickr - Cindy Andrie (1).jpg
 • Green-winged Macaw - Australia Zoo - Beerwah Queensland Australia - Flickr - Cindy Andrie.jpg
 • Mossman the Croc - Australia Zoo - Beerwah Queensland Australia - Flickr - Cindy Andrie.jpg
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Tourism South Australia (ang.)
  2. Harriet finally withdraws after 176 years – Sydney Morning Herald, Friday, 23 June 2006 (ang.)

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona oficjalna Australia Zoo (ang.)
 • Australia Zoo w serwisie CrocodileHunter.com (ang.)
 • Queensland (QLD) – jeden z sześciu stanów Związku Australijskiego, położony w północno-wschodniej części kraju.Steve Irwin, właśc. Stephen Robert Irwin, znany też jako Crocodile Hunter (ang. Łowca krokodyli) (ur. 22 lutego 1962 w Melbourne w stanie Wiktoria, zm. 4 września 2006 w Port Douglas w stanie Queensland) – australijski przyrodnik, prezenter telewizyjny, a od 1991 również dyrektor Australia Zoo w Beerwah w stanie Queensland w Australii. Był zagorzałym działaczem na rzecz ochrony środowiska. Odkrył żółwia Irwina, którego nazwano na cześć Steve’a. Na świecie zasłynął m.in. dzięki występom w programach na Animal Planet oraz Discovery Channel. Zmarł w Port Douglas w Australii w wyniku przebicia serca przez kolec jadowy płaszczki.
  Warto wiedzieć że... beta

  Łowca krokodyli (oryg. The Crocodile Hunter, 1997-2004) – dokumentalny program popularnonaukowy, którego gospodarzem był Steve Irwin waz z żoną Terri i córką Bindi. Program stał się bardzo popularny, na jego podstawie nakręcono film oraz dwa spin-offy: The Crocodile Hunter Diaries (pol. Pamiętniki łowcy krokodyli) i Croc Files. Na podstawie programu powstał film – Łowca krokodyli. Emitowany na Animal Planet i Discovery Channel program ten stał się międzynarodowym konsorcjum w sieciach na całym świecie.
  Wyspy Galápagos, Wyspy Żółwie (nazwa urzędowa: hiszp. Archipiélago de Colón, czyli Archipelag Kolumba) – archipelag pochodzenia wulkanicznego na Oceanie Spokojnym, na wysokości równika, ok. 960 km na zachód od wybrzeża Ameryki Południowej. Wyspy należą do Ekwadoru, a ich powierzchnia wynosi 7,8 tys. km².
  Orangutan (Pongo) – rodzaj dużych małp człekokształtnych. Wyraz Orangutan jest wywodzony od malajskiego Orang Hutan oznaczającego człowiek leśny.
  Koala (Phascolarctos cinereus) – gatunek torbacza z rodziny koalowatych, nadrzewne zwierzę roślinożerne, zamieszkujące wschodnią Australię. Koala schodzi na ziemię tylko po to, by przejść na kolejne drzewo. Żyje samotnie lub w niewielkich grupach złożonych z samca i kilku samic. Jest jedynym współcześnie żyjącym przedstawicielem rodzaju Phascolarctos.
  Żółwie (nazwa systematyczna nieustalona, zobacz niżej) – rząd owodniowców z gromady zauropsydów (Sauropsida) lub według linneuszowskiej klasyfikacji rząd z gromady gadów (Reptilia). Rząd żółwi dzieli się na 2 podrzędy, 14 rodzin i obejmuje 328 gatunków oraz 124 podgatunki żyjące w czasach nowożytnych, tj. od 1500 roku n.e. W tym czasie wyginęło 8 gatunków oraz 2 podgatunki.
  Tygrys (Panthera tigris) – gatunek dużego, drapieżnego ssaka łożyskowego z rodziny kotowatych (Felidae), największy z żyjących współcześnie czterech wielkich, ryczących kotów z rodzaju Panthera, jeden z największych drapieżników lądowych – wielkością ustępuje jedynie niektórym niedźwiedziom. Dorosłe samce osiągają ponad 300 kg masy ciała przy ponad 3 m całkowitej długości. Rekordowa masa ciała samca tygrysa syberyjskiego wynosi 423 kg. Doskonale skacze, bardzo dobrze pływa, poluje zwykle samotnie. Dawniej liczny w całej Azji, zawsze budzący grozę, stał się obiektem polowań dla sportu, pieniędzy lub w odwecie – z powodu zagrożenia, jakie stanowi dla ludzi i zwierząt hodowlanych. Wytępiony w wielu regionach, zagrożony wyginięciem, został objęty programami ochrony. Największa dzika populacja żyje w Indiach. W niektórych regionach Indii tygrysy są uważane za zwierzęta święte.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.735 sek.