• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Australia Południowa  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Port Pirie - miasto w Australii, w stanie Australia Południowa, port nad Zatoką Spencera, w odległości ok. 220 km na północny zachód od Adelaide. Obecnie port zamieszkuje około 15,2 tys. mieszkańców.Whyalla - miasto w Australii, w stanie Australia Południowa, na wschodnim wybrzeżu Półwyspu Eyrego, nad Zatoką Spencera (Ocean Indyjski). Około 24,1 tys. mieszkańców.
  Geografia[]

  Obszar Australii Południowej to głównie suche, nieuprawne niziny z kilkoma niewysokimi pasmami górskimi, najważniejszym z których jest Mt. Lofty Ranges, rozciągający się na przestrzeni 800 km od przylądka Jervis do północnego końca jeziora Torrens. Zachodnia część stanu to prawie niezamieszkana nizina Nullarbor. Australia Południowa graniczy z każdym australijskim stanem i terytorium położonym na stałym lądzie z wyjątkiem Australijskiego Terytorium Stołecznego oraz Terytorium Jervis Bay. Terytorium Północne było pierwotnie częścią Australii Południowej, zostało wyodrębnione jako osobna jednostka administracyjna w 1911. Południową granicę stanu stanowi wybrzeże Oceanu Południowego. Przeciętna temperatura w styczniu wynosi +29°C, a w lipcu +15 °C. W najgorętszych miesiącach, styczniu i lutym, temperatura może sięgać aż do +48 °C.

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Torrens (ang. Lake Torrens) – płytkie, bezodpływowe, słone jezioro o powierzchni 5776 km² położone w Australii Południowej, 345 km na północny zachód od Adelaide. Przez większą część roku stanowi błotnisty teren, który napełnia się tylko po ulewnych deszczach. W porze letniej na znacznej powierzchni wysycha. Ma ok. 240 km długości i ok. 65 km szerokości. Jest największym jeziorem Australii po jeziorze Eyre.

  Demografia[]

  Prawie 4/5 wszystkich mieszkańców stanu skupia stołeczna Adelaide i kilkanaście niewielkich miasteczkach.

  Ludność miast na podstawie danych szacunkowych portalu World Gazetteer z początku 2011:

 • Adelajda - 1 064,6 tys. mieszkańców
 • Mount Gambier - 24,05 tys.
 • Gawler - 22,63 tys.
 • Whyalla - 20,61 tys.
 • Murray Bridge - 14,68 tys.
 • Mount Barker - 13,68 tys.
 • Crafers-Bridgewater - 13,48 tys.
 • Port Lincoln - 13,37 tys.
 • Port Augusta - 13,12 tys.
 • Port Pirie - 13,04 tys.
 • Victor Harbor - 11,68 tys.
 • Aldinga Beach - 7,74 tys.
 • Goolwa - 7,33 tys.
 • Gospodarka[]

  Główne gałęzie przemysłu w Australii Południowej to produkcja samochodów, zboża, wina i wełny które stanowią także większość eksportowanych towarów. Ponad połowa wina produkowanego w Australii pochodzi z Australii Południowej. Przemysł ciężki i przetwórczy stanowi ważną część ekonomii Australii Południowej, generuje 15% produktu stanowego brutto i składa się na większość eksportu. Australia Południowa w większym stopniu niż inne stany jest uzależniona od dochodów z eksportu, łączne roczne dochody z tego źródła wynoszą ponad 10 miliardów dolarów australijskich. Wzrost gospodarczy Australii Południowej był przez dłuższy czas mniejszy od średniej australijskiej (w latach 2002/2003 wzrósł tylko o 2,1%) lecz w ostatnich latach znacznie się poprawił (4,3% w latach 2003/2004). Produkt stanowy brutto Australii Południowej w roku 2004 wyniósł 48,9 miliardów dolarów australijskich:

  Kati Thanda - jezioro Eyre – jezioro endoreiczne położone w Australii Południowej w nieczęstych przypadkach kiedy zostaje wypełnione wodą staje się największym jeziorem w Australii. Jest też najniżej położonym miejscem w Australii (w depresji piętnaście metrów poniżej poziomu morza). Przy maksymalnym wypełnieniu zajmuje powierzchnię około 9,5 tysięcy kilometrów kwadratowych.Konstytucja (od łac. constituo, -ere – urządzać, ustanawiać, regulować) – akt prawny, określany także jako ustawa zasadnicza, która zazwyczaj ma najwyższą moc prawną w systemie źródeł prawa w państwie.
 • Usługi (łącznie z turystyką) – 66,7%
 • Przemysł ciężki – 14,2%
 • Rolnictwo, leśnictwo i rybołówstwo – 4,5%
 • Przemysł wydobywczy – 2,2%
 • Inne – 10,7%


 • Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Murray Bridge - piąte co do wielkości miasto stanu Australia Południowa, położone nad rzeką Murray, ok. 80 km od Adelaide. Według spisu ludności z 2006, liczyło 14048 mieszkańców. W gospodarce okolicy dominuje rolnictwo: hodowla bydła, trzody i drobiu, a także uprawa zbóż i warzyw. Siedziba diecezji anglikańskiej.
  Limestone Coast to nazwa rejonu położonego w południowo-wschodniej części stanu Australia Południowa, rozciągającego się wzdłuż wschodniego brzegu Wielkiej Zatoki Australijskiej. Znajdują się tam miasta Bordertown, Millicent, Mount Gambier, Naracoorte, Beachport, Kingston SE i Robe, a także trzy duże obszary winnic Coonawarra, Padthaway i Mount Benson.
  Kilometr (symbol: km) – powszechnie stosowana wielokrotność metra, podstawowej jednostki długości w układzie SI. Dokładniej, kilometr to 1000 metrów. Stowarzyszona i dość często używana jednostka powierzchni to kilometr kwadratowy (symbol: km²), a objętości – kilometr sześcienny (symbol: km³).
  Sir John Hindmarsh (ochrzczony 22 maja 1785 w Chatham - zm. 29 lipca 1860 w Londynie) – brytyjski wojskowy i administrator kolonialny, pierwszy gubernator Australii Południowej.
  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.
  Terytorium Jervis Bay (Terytorium Zatoki Jervis) – część Australii. Obszar ten został odkupiony od rządu Nowej Południowej Walii przez rząd federalny w 1915, aby zapewnić Australijskiemu Terytorium Stołecznemu (ACT) dostęp do morza. Prawnie jest to osobne terytorium, ale praktycznie traktuje się je jako część ACT. Zatoka Jervis została nazwana na cześć brytyjskiego admirała Johna Jervisa.
  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.