• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Australia Południowa  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Port Pirie - miasto w Australii, w stanie Australia Południowa, port nad Zatoką Spencera, w odległości ok. 220 km na północny zachód od Adelaide. Obecnie port zamieszkuje około 15,2 tys. mieszkańców.Whyalla - miasto w Australii, w stanie Australia Południowa, na wschodnim wybrzeżu Półwyspu Eyrego, nad Zatoką Spencera (Ocean Indyjski). Około 24,1 tys. mieszkańców.
  Miasta, osady i drogi na terenie Australii Południowej

  Australia Południowa – jeden ze stanów Australii, położony jest w centralno-południowej części kontynentu australijskiego, u brzegów Oceanu Południowego. Ma obszar 1 043 514 km². Stolicą Australii Południowej jest Adelaide, znana jako "City of Churches" (Miasto Kościołów). Australia Południowa została założona jako kolonia Wielkiej Brytanii w 1836 roku i przyłączyła się do Związku Australijskiego (Australii) w 1901. Ludność Południowej Australii to w przybliżeniu 1,60 mln osób (IX 2008), większość z nich mieszka w stolicy stanu, w pobliżu brzegu oceanu i wzdłuż rzeki Murray .

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Torrens (ang. Lake Torrens) – płytkie, bezodpływowe, słone jezioro o powierzchni 5776 km² położone w Australii Południowej, 345 km na północny zachód od Adelaide. Przez większą część roku stanowi błotnisty teren, który napełnia się tylko po ulewnych deszczach. W porze letniej na znacznej powierzchni wysycha. Ma ok. 240 km długości i ok. 65 km szerokości. Jest największym jeziorem Australii po jeziorze Eyre.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Geografia
 • 3 Demografia
 • 4 Gospodarka
 • 5 Ustrój polityczny
 • 6 Wybrane miejsca w Australii Południowej
 • 7 Zobacz też
 • 8 Przypisy
 • 9 Linki zewnętrzne
 • Historia[]

  Pierwszym Europejczykiem który zobaczył i opisał brzegi Australii Południowej był Francois Thijssen, kapitan holenderskiego statku Gulden Zeepaert w 1627 roku, Thijssen nazwał ten rejon "Ziemia Pietera Nuytsa" od nazwiska jednego z pasażerów na statku. Całe wybrzeże Południowej Australii zostało zbadane niezależnie od siebie przez dwóch odkrywców i podróżników - Anglika Matthew Flindersa i Francuza Nicholasa Baudina w 1802.

  Kati Thanda - jezioro Eyre – jezioro endoreiczne położone w Australii Południowej w nieczęstych przypadkach kiedy zostaje wypełnione wodą staje się największym jeziorem w Australii. Jest też najniżej położonym miejscem w Australii (w depresji piętnaście metrów poniżej poziomu morza). Przy maksymalnym wypełnieniu zajmuje powierzchnię około 9,5 tysięcy kilometrów kwadratowych.Konstytucja (od łac. constituo, -ere – urządzać, ustanawiać, regulować) – akt prawny, określany także jako ustawa zasadnicza, która zazwyczaj ma najwyższą moc prawną w systemie źródeł prawa w państwie.

  Południowa Australia została zaplanowana jako wolna kolonia (a nie kolonia karna dla zesłańców), w 1835 "South Australia Company" zaczęła sprzedawać ziemię dla chętnych osadników, sama kolonia została oficjalnie proklamowana w ceremonii pod tzw. The Old Gum Tree 28 grudnia 1836. Kolonizacja Australii Południowej była głównie dziełem Edwarda Gibbona Wakefielda który opracował własną "teorię kolonizacji" i George'a Fife'a Angasa który był głównym udziałowcem i posiadał największe obszary ziemi z nowej kolonii.

  Murray Bridge - piąte co do wielkości miasto stanu Australia Południowa, położone nad rzeką Murray, ok. 80 km od Adelaide. Według spisu ludności z 2006, liczyło 14048 mieszkańców. W gospodarce okolicy dominuje rolnictwo: hodowla bydła, trzody i drobiu, a także uprawa zbóż i warzyw. Siedziba diecezji anglikańskiej.Limestone Coast to nazwa rejonu położonego w południowo-wschodniej części stanu Australia Południowa, rozciągającego się wzdłuż wschodniego brzegu Wielkiej Zatoki Australijskiej. Znajdują się tam miasta Bordertown, Millicent, Mount Gambier, Naracoorte, Beachport, Kingston SE i Robe, a także trzy duże obszary winnic Coonawarra, Padthaway i Mount Benson.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kilometr (symbol: km) – powszechnie stosowana wielokrotność metra, podstawowej jednostki długości w układzie SI. Dokładniej, kilometr to 1000 metrów. Stowarzyszona i dość często używana jednostka powierzchni to kilometr kwadratowy (symbol: km²), a objętości – kilometr sześcienny (symbol: km³).
  Sir John Hindmarsh (ochrzczony 22 maja 1785 w Chatham - zm. 29 lipca 1860 w Londynie) – brytyjski wojskowy i administrator kolonialny, pierwszy gubernator Australii Południowej.
  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.
  Terytorium Jervis Bay (Terytorium Zatoki Jervis) – część Australii. Obszar ten został odkupiony od rządu Nowej Południowej Walii przez rząd federalny w 1915, aby zapewnić Australijskiemu Terytorium Stołecznemu (ACT) dostęp do morza. Prawnie jest to osobne terytorium, ale praktycznie traktuje się je jako część ACT. Zatoka Jervis została nazwana na cześć brytyjskiego admirała Johna Jervisa.
  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.
  Na mapach: 33°53′S 138°40′E/-33,883333 138,666667 Polish Valley - kotlina w Clare Valley w Australii Południowej, przy kotlinie znajduje się Polish Hill River. Na obszarze Polish Valley uprawiane są winorośle (przede wszystkim gatunku riesling).
  Granite Island (Wyspa Granitowa) 35°33′ S 138°37′ E mała wysepka położona przy miejscowości Victor Harbor w Australii Południowej niedaleko stolicy tego stanu Adelaide. Wyspę łączy z lądem długi, drewniany most, po którym kursuje zabytkowy tramwaj konny. Na wyspie znajduje się kilka kolonii pingwinków małych i jest to bardzo popularna atrakcja turystyczna.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.057 sek.