Aurora (Kolorado)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Aurora – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Kolorado, w hrabstwach Arapahoe, Adams i Douglas, w zespole miejskim Denver.

Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

W mieście rozwinął się przemysł lotniczy, maszynowy oraz elektroniczny. Ośrodek turystyczny.

W Aurorze znajduje się Kampus Medyczny Anschutzów, część Uniwersytetu Kolorado.

Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

 • Etiopia Adama (Etiopia)
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • strzelanina w kinie w Aurorze (2012)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Aurora, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2021-10-19].
  2. US Census Bureau.
  Denver – miasto w USA w stanie Kolorado i stolica tego stanu. Miasto stanowi jednocześnie hrabstwo Denver (wspólna administracja).WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Etiopia (Federalna Demokratyczna Republika Etiopii – w języku amharskim ኢትዮጵያ, ye-Ītyōṗṗyā Fēdēralāwī Dīmōkrāsīyāwī Rīpeblīk), dawniej Abisynia – państwo położone we wschodniej Afryce. Od południa graniczy z Kenią, na zachodzie z Sudanem i Sudanem Południowym, na wschodzie z Dżibuti i Somalią, a na północnym wschodzie z Erytreą.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Strzelanina w kinie w Aurorze miała miejsce 20 lipca 2012 w kinie Century 16 Theaters znajdującym się w centrum handlowym Aurora Town Center w miejscowości Aurora w stanie Kolorado podczas nocnej premiery filmu Mroczny rycerz powstaje. Mężczyzna ubrany w maskę i kamizelkę kuloodporną zaczął na ślepo strzelać do ludzi, uprzednio rzucając w nich granatem gazowym. Zginęło 12 ludzi, a zranionych zostało 58. Głównym podejrzanym jest 24-letni James Holmes, który został aresztowany kilka minut po strzelaninie.
  Hrabstwo Arapahoe (ang. Arapahoe County) to hrabstwo w stanie Kolorado w Stanach Zjednoczonych. Hrabstwo zajmuje powierzchnię 2 086,05 km². Według szacunków United States Census Bureau w roku 2006 liczyło 537 197 mieszkańców. Siedzibą administracyjną hrabstwa jest Littleton.
  Adama (znane także jako Nazaret lub Nazret) – miasto w środkowej Etiopii; w regionie Oromia; na Wyżynie Abisyńskiej, na wysokości 1720 m; 250 tys. mieszkańców (2008). ośrodek handlowy regionu uprawy trzciny cukrowej, przemysł olejarski, włókienniczy, chemiczny, węzeł drogowy. Trzecie pod względem wielkości miasto kraju.
  Hrabstwo Adams (ang. Adams County) to hrabstwo w stanie Kolorado w Stanach Zjednoczonych. Hrabstwo zajmuje powierzchnię 3 102,05 km². Według szacunków United States Census Bureau w roku 2006 liczyło 414 338 mieszkańców. Siedzibą hrabstwa jest Brighton.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

  Reklama