• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Augustyn Dionizy Nézel

  Przeczytaj także...
  Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.17 października jest 290. (w latach przestępnych 291.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 75 dni.
  Męczennicy z Paryża (Męczennicy paryscy) – grupa beatyfikowanych męczenników, zamordowanych w Paryżu we wrześniu 1792 roku w czasie tak zwanych masakr wrześniowych. W czasie rewolucji francuskiej w wyniku antykatolickich prześladowań religijnych, jak się szacuje, zginęło kilkanaście tysięcy ofiar, z których za męczenników Kościół katolicki uznał 16 karmelitanek z Compiègne, 19 osób z Laval, zakonnice z Orange, 64 ofiary deportacji i grupę zakonnic z Valencienne. Największą grupę beatyfikowanych stanowią Męczennicy z Paryża.

  Augustyn Dionizy Nezel (ur. 28 września 1770 w Paryżu, zm. 2 września 1792) – błogosławiony Kościoła katolickiego.

  Biografia[]

  Wstąpił do seminarium duchownego w Paryżu. Był klerykiem. Podczas rewolucji francuskiej został zamordowany w dniu 2 września 1792 roku.

  17 października 1926 roku został beatyfikowany w grupie 191 męczenników z Paryża przez papieża Piusa XI.

  Błogosławiony – w Kościele katolickim osoba zmarła, która za życia odznaczała się szczególnymi cnotami inspirowanymi doświadczeniem religijnym lub też która z powodu swojej religii poniosła śmierć męczeńską.

  Bibliografia[]

 • Blessed August-Denis Nezel Saints.SQPN.com • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.