• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Augusto Perez

  Przeczytaj także...
  Gerry Austgarden (ur. 7 stycznia 1964 w Fort St. John) – kanadyjski niepełnosprawny sportowiec, złoty medalista paraolimpijski w curlingu z 2006.IX Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie odbyły się we włoskiej miejscowości Turyn w dniach 10 - 19 marca 2006. Były to pierwsze zimowe igrzyska paraolimpijskie we Włoszech.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Augusto Jiminez Perez (ur. 9 listopada 1972 w Madrycie) – amerykański curler na wózkach i kajakarz hiszpańskiego pochodzenia.

  Madryt (hiszp. Madrid) – stolica i największe miasto Hiszpanii, położony w środkowej części kraju u podnóża Sierra de Guadarrama (Wyżyna Kastylijska) nad rzeką Manzanares.Kim Hak-sung (김학성, ur. 28 lutego 1968 w Pjongczang), koreański curler, wózkarz, srebrny medalista Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich 2010.

  W wyniku 3 nawrotów mięsaka tkanek miękkich w lipcu 2003 Perez stracił lewą nogę. Od października 2005 zaczął grać w curling, po siedmiu tygodniach został dołączony do reprezentacji kraju na Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie 2006. Augusto wystąpił w trzech meczach, dwukrotnie jako drugi i raz jako trzeci. Amerykanie z bilansem 2 wygranych i 5 porażek zajęli wspólnie z Włochami ostatnie – 7. Miejsce.

  Jalle Jungnell (ur. 6 stycznia 1954 w Sztokholmie), szwedzki curler, wózkarz, dwukrotny brązowy medalista paraolimpijski, trener.Mistrzostwa Świata w Curlingu na Wózkach 2008, były to 5. mistrzostwa świata w curlingu na wózkach. Rozegrano je w dniach 1-7 lutego, 3. raz (wcześniej w 2002 i 2004)w szwajcarskim mieście Sursee. W rywalizacji uczestniczyło 10 reprezentacji, z turnieju kwalifikacyjnego dostały się Szwecja i Włochy.

  Rok później Perez grał już na pozycji trzeciego. Amerykanie na MŚ 2007 uplasowali się na 6. miejscu. W 2008 objął rolę skipa jednak pozostał na swojej pozycji. Drużyna awansowała do fazy play-off, przegrała w półfinale z Norwegami (Rune Lorentsen) i ostatecznie zdobyła brązowe medale pokonując 8:1 Kanadę (Gerry Austgarden).

  Curling na wózkach – gra w curling przystosowana dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich. Tą dyscypliną sportu jak i curlingiem dla osób pełnosprawnych zarządza Światowa Federacja Curlingu (WCF), curling na wózkach od 2006 jest dyscypliną paraolimpijską.X Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie odbyły się w Vancouver w Kanadzie w dniach 12 - 21 marca 2010. Były to pierwsze zimowe igrzyska paraolimpijskie rozgrywane w Kanadzie, a po raz drugi w Ameryce Północnej. Główna wioska olimpijska i zawody górskie miały miejsce na terenach olimpijskich w Whistler.

  W 2009 zaczął zagrywać ostatnie kamienie. Na MŚ drużyna ponownie dotarła do małego finału, tym razem Amerykanie przegrali 4:6 na rzecz Niemców (Jens Jäger). W 2010 Perez wystąpił ponownie na Paraolimpiadzie. Amerykanie awansowali do fazy finałowej jednak przegrywając półfinał z Koreą Południową (Kim Hak-sung) i mały finał ze Szwedami (Jalle Jungnell) zajęli 4. miejsce. W MŚ 2011 Amerykanie z bilansem 3 wygranych i 6 porażek uplasowali się na 7. miejscu.

  Mistrzostwa Świata w Curlingu na Wózkach 2007, były to 4. mistrzostwa świata w curlingu na wózkach, rozegrane były w szwedzkim Sollefteå. Zawody rozegrano w dniach 17-24 lutego, rywalizowało ze sobą 10 reprezentacji. W 2006 rozegrano turniej kwalifikacyjny dzięki, któremu wystąpiły drużyny Rosji i Japonii.Mięsak (łac. sarcoma) jest to heterogenna grupa nowotworów złośliwych pochodzenia nienabłonkowego wywodzących się z tkanki łącznej z wyłączeniem układu siateczkowo-śródbłonkowego, neurogleju oraz zrębu narządów wewnętrznych. Grupa obejmuje nowotwory tkanek miękkich, do których zalicza się nienabłonkowe tkanki pozaszkieletowe, oraz nowotwory tkanki kostnej i chrzęstnej. Mięsaki charakteryzuje lokalnie agresywny, naciekający i niszczący wzrost, tendencja do wznowy i zdolność do tworzenia przerzutów. Są klasyfikowane według linii różnicowania do podobnych dojrzałych tkanek. Wyróżnia się ponad 50 różnych typów mięsaków u ludzi.

  W kajakarstwie zdobył złoty medal wraz z Tami Hetke w kategorii C2 - 200 – LTATA na MŚ 2009. Rok wcześniej wywalczył złoty medal w konkurencji canoe outrigger jedynek oraz srebrny medal w dwójkach.

  Perez poza curlingiem i kajakarstwem uprawia wioślarstwo, tenis stołowy i koszykówkę na wózkach. Perez przyjechał do Stanów Zjednoczonych w 1991. Na Le Moyne College uzyskał tytuł bachelor's degree z języka hiszpańskiego. Wraz z żoną, córką i synem mieszka w East Syracuse.

  Drużyna[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. ZIP 2006 w bazie Światowej Federacji Curlingu (ang.)
  2. MŚW 2008 w bazie Światowej Federacji Curlingu (ang.)
  3. MŚW 2009 w bazie Światowej Federacji Curlingu (ang.)
  4. ZIP 2010 w bazie Światowej Federacji Curlingu (ang.)
  5. C2-LTATA-200 - Heat: F - Sun, 14:10
  6. Augusto Perez, Amerykański Komitet Olimpijski [dostęp 2020-03-08] (ang.).

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Augusto Jiminez Perez w bazie Światowej Federacji Curlingu (ang.)
 • Profil w Amerykańskim Związku Curlingu
 • Profil na stronach Arluck Promotions
 • Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.Mistrzostwa Świata w Kajakarstwie 2009 odbyły się w dniach 12-16 sierpnia 2009 w Dartmouth (Kanada). Była to 37. edycja mistrzostw.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kajakarstwo – niegdyś odmiana transportu (wodnego), dziś dyscyplina sportów wodnych, oraz rodzaj turystyki lub rekreacji, wykorzystująca kajaki i kanadyjki.
  Światowa Federacja Curlingu (ang. World Curling Federation, WCF) – mająca za zadanie dbanie o rozwój curlingu i curlingu na wózkach na świecie, organizowanie zawodów, formalizowanie przepisów oraz precyzowanie zasad.
  Mistrzostwa Świata w Curlingu na Wózkach 2011 - 7. mistrzostwa świata w curlingu na wózkach, rozegrane w dniach 22 lutego-1 marca 2011 w czeskiej Pradze, na lodowisku Curling aréna Praha Roztyly.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.