• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Auguste Maquet  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Alexandre Dumas, ur. jako Dumas Davy de la Pailleterie (ur. 24 lipca 1802, zm. 5 grudnia 1870) – francuski pisarz i dramaturg, autor Hrabiego Monte Christo i Trzech muszkieterów. Wicehrabia de Bragelonne – trzecia część trylogii Aleksandra Dumasa ojca opowiadająca o przygodach Atosa, Portosa, Aramisa i d’Artagnana (poprzednie części to „Trzej muszkieterowie” i „Dwadzieścia lat później”). Tytułowy bohater – Raul de Bragelonne – to syn hrabiego de La Fère (Atosa) oraz znanej z wcześniejszych części pani de Chevreuse (zwanej Marią Michon).
  Auguste Maquet
  karykatura

  Auguste Maquet (ur. 13 września 1813 w Paryżu, zm. 8 stycznia 1888 w Sainte-Mesme) – francuski pisarz i historyk, współpracownik Aleksandra Dumasa ojca.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Po ukończeniu prestiżowego liceum im. Karola Wielkiego Maquet planował poświęcić się karierze naukowej, zdecydował się jednak ostatecznie na działalność literacką. Był blisko związany artystycznie z Teofilem Gautierem i de Nervalem, z tym ostatnim napisał tom esejów. Również dzięki niemu poznał w 1838 Aleksandra Dumasa. Wspólnie pracowali m.in. przy powieściach Trzej muszkieterowie (oraz jej kontynuacji W dwadzieścia lat później oraz Wicehrabia de Bragelonne, Hrabim Monte Christo, cyklu powieści poświęconych epoce Walezjuszów (Królowa Margot, Czterdziestu pięciu, Dama z Monsoreau), utworach poświęconych rewolucji francuskiej (Naszyjnik królowej, Józef Balsamo, Anioł Pitou i Kawaler de Maison-Rouge). Maquet również poddał Dumasowi temat powieści Kawaler d'Harmental i współpracował przy jej kontynuacji pt. Córka regenta.

  Théophile Gautier, (pol.) Teofil Gautier (ur. 31 sierpnia 1811 w Tarbes, zm. 23 października 1872 w Neuilly-sur-Seine koło Paryża) – francuski pisarz, poeta, dramaturg, krytyk literacki, teatralny i krytyk sztuki; przedstawiciel francuskiego romantyzmu, prekursor parnasizmu.Trzej muszkieterowie (fr. Les Trois Mousquetaires) – pierwsza część trylogii o czterech muszkieterach gwardii – Atosie, Portosie, Aramisie i d’Artagnanie. Kolejne części to W dwadzieścia lat później oraz Wicehrabia de Bragelonne. Akcja jest osadzona w pierwszej połowie XVII wieku we Francji i Anglii.

  W 1861 został odznaczony Legią Honorową IV klasy, był również wieloletnim przewodniczącym Stowarzyszenia Autorów i Dramaturgów. W odróżnieniu od Dumasa zmarł jako człowiek zamożny, we własnej posiadłości wiejskiej.

  Współpraca Maqueta i Dumasa[ | edytuj kod]

  Nie został szczegółowo ustalony tryb, w jakim dwaj pisarze współpracowali przy tworzeniu kolejnych dzieł, a zatem realny wkład Maqueta w twórczość podpisywaną następnie jedynie nazwiskiem Dumasa. Pewne jest, iż to Maquet, jako historyk, czuwał na dokładnością odtwarzania realiów minionych epok, wskazywał również Dumasowi te epizody historii Francji, które mogły posłużyć za tło powieści przygodowych. Najprawdopodobniej Maquet pisał również pierwszy szkic utworu (wykorzystując postacie wykreowane przez Dumasa lub też tworząc własne), który następnie przekazywał Dumasowi do drugiej redakcji. Wielu współczesnych utrzymywało zatem, że Dumas wprowadzał jedynie korekty stylistyczne, nadając dziełom więcej rozmachu, lub też pozostawiał całe ustępy powieści bez żadnych zmian (sam Dumas potwierdzał to jedynie w odniesieniu do sceny śmierci d'Artagnana w powieści Wicehrabia de Bragelonne). Nazwisko Maqueta nigdy nie pojawiło się na stronach tytułowych współtworzonych przez niego utworów, najpewniej z powodu interwencji wydawcy, który uznał, że powieść podpisana jedynie znanym już nazwiskiem Dumasa jest o wiele więcej warta niż utwór przedstawiony jako owoc wspólnej pracy.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Kawaler de Maison-Rouge – powieść historyczna Aleksandra Dumasa ojca opisująca ostatnie miesiące życia królowej Marii Antoniny i nieudany spisek mający na celu jej uwolnienie. Z uwagi na kontynuację losów królowej powieść jest czasami uważana za kontynuację cyklu "Pamiętniki lekarza", jednak poza postaciami historycznymi (m.in. Maria Antonina, Simon) nie występuje w niej żaden z bohaterów "Pamiętników lekarza".

  Współpraca skończyła się gwałtownym sporem o wynagrodzenie Maqueta, który uważał swoją pracę przy kolejnych utworach za niedocenianą. W styczniu 1858 sądownie zażądał nie tylko wyższego wynagrodzenia za wykonane wcześniej prace (poza wypłatą otrzymaną od wydawców dzieł), ale i przywrócenia mu części praw autorskich. Sąd ostatecznie nakazał Dumasowi zapłacić swojemu byłemu już współpracownikowi 145 200 franków w ciągu najbliższych jedenastu lat, oddalił jednak skargę w sprawie autorstwa utworów, uznając, że Maquet zgadzał się dotąd na podpisywanie utworów nazwiskiem Dumasa i tym samym stracił wszystkie potencjalne uprawnienia.

  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Gérard de Nerval, właśc. Gérard Labrunie (ur. 22 maja 1808 w Paryżu, zm. 26 stycznia 1855 tamże), francuski poeta, eseista, krytyk teatralny i tłumacz, przedstawiciel romantyzmu, wolnomularz.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Józef Balsamo – powieść historyczna Aleksandra Dumasa (ojca), stanowiącą pierwszą z pięciu części słynnego cyklu “Pamiętniki lekarza”. Książka wydana w odcinkach w gazecie francuskiej La Presse między 1846 a 1849 rokiem, inspirowana życiem hrabiego Cagliostro (właśc. Giuseppe Balsamo). Opowiada ona o losach masona Józefa Balsamo (i jego dążeniach do obalenia monarchii francuskiej. Prócz tego również opowiada historię rodziny Taverney i ich młodego parobka, Honoriusza Gilberta, późniejszego ucznia Balsamo. Obok wątków fikcyjnych mamy wątki historyczne, jak romans Ludwika XV z hrabiną du Barry oraz początek nieszczęśliwego związku Marii Antoniny z Ludwikiem XVI.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  13 września jest 256. (w latach przestępnych 257.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 109 dni.
  Hrabia Monte Christo (fr. Le Comte de Monte-Cristo) – powieść Aleksandra Dumasa ojca z 1844 roku, uważana za najwybitniejsze dzieło w jego ogromnym dorobku. Akcja toczy się pomiędzy 24 lutego 1815 a 5 października 1838, z przerwą na okres wrzesień 1829 – wiosna 1838. Miejscem akcji są wyspa Monte Christo (Montecristo), Marsylia, Paryż, Rzym oraz inne miejscowości we Francji i Włoszech.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.