• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Auguste Charlois

  Przeczytaj także...
  Planetoida (planeta + gr. eídos postać), asteroida (gr. asteroeidés – gwiaździsty), planetka (ang. minor planet) – ciało niebieskie o małych rozmiarach – od kilku metrów do czasem ponad 1000 km, obiegające Słońce, posiadające stałą powierzchnię skalną lub lodową, bardzo często – przede wszystkim w przypadku planetoid o mniejszych rozmiarach i mało masywnych – o nieregularnym kształcie, często noszącym znamiona kolizji z innymi podobnymi obiektami.Observatoire de Nice (pl. Obserwatorium w Nicei) – obserwatorium astronomiczne zlokalizowane na szczycie góry Mont Gros w Nicei, we Francji. Obserwatorium ufundowane zostało w 1879 roku przez bankiera Raphaëla Bischoffsheima. Architektami byli Charles Garnier i Gustave Eiffel, który stworzył projekt głównej kopuły.
  Prix Jules-Janssen (Nagroda Julesa Janssena) - najwyższa nagroda przyznawana astronomom przez Société astronomique de France (SAF).

  Auguste Honoré Charlois (ur. 26 listopada 1864 w La Cadière-d’Azur, zm. 26 marca 1910 w Nicei) – francuski astronom, odkrył 99 asteroid.

  Od 1881 roku był asystentem w Obserwatorium w Nicei, później został głównym obserwatorem. Jego pierwszą odkrytą asteroidą była (267) Tirza w 1887 roku. Sfotografował planetoidę (433) Eros tej samej nocy, co Gustav Witt (odkrycie tej planetoidy przypisywane jest wyłącznie Wittowi). Rozpoczął poszukiwania asteroid w erze badań wizualnych, od 1892 roku korzystał z astrofotografii, co ułatwiło mu odkrycie wielu planetoid w stosunkowo krótkim czasie.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. (1510) Charlois – planetoida z grupy pasa głównego asteroid okrążająca Słońce w ciągu 4 lat i 133 dni w średniej odległości 2,67 j.a. Została odkryta 22 lutego 1939 roku w Observatoire de Nice przez André Patry. Nazwa planetoidy pochodzi od Auguste Charloisa, francuskiego astronoma odkrywcy 99 asteroid. Przed nadaniem nazwy planetoida nosiła oznaczenie tymczasowe (1510) 1939 DC.
  Dom, w którym urodził się Auguste Charlois

  W wieku 46 lat został zamordowany przez swojego szwagra (brata pierwszej żony), który miał mu za złe to, że powtórnie się ożenił.

  Według innej wersji mordercą był doktor Gabriel Brenguès, mąż siostry pierwszej żony Charloisa, Marie Michel. Był on zazdrosny o to, iż Marie Michel niedługo przed śmiercią w 1906 roku zmieniła testament i na ręcznie zapisanej kartce papieru przyznała część majątku Charloisowi (w oryginalnym testamencie cały majątek przepisała siostrze, czyli żonie Brenguèsa). Brenguès sądził, że było to fałszerstwo, lecz dwukrotnie przegrał proces w tej sprawie, co stało się przyczyną nienawiści do Charloisa. Morderca otrzymał wyrok dożywotnich ciężkich robót (złagodzony później do 20 lat za dobre sprawowanie) i w 1912 roku został zesłany do więzienia w Gujanie Francuskiej, gdzie zmarł w 1926 roku.

  Astrofotografia (astrografia) – dziedzina fotografii, która zajmuje się zdjęciami sfery niebieskiej oraz wszystkich występujących na niej obiektów, takich jak np. planety, galaktyki czy mgławice. Astrofotografię wykorzystuje się często, by ujrzeć obiekty zbyt słabe do oglądania gołym okiem, bądź za pomocą niewielkich teleskopów. Zastosowanie długiego czasu ekspozycji umożliwia zebranie na jednej kliszy fotograficznej lub innym elemencie światłoczułym wszystkich fotonów padających z danego obszaru nieba nawet przez kilka godzin. Utrzymanie bardzo dokładnego ustawienia aparatu (ew. połączonego z teleskopem – zob. astrograf) wymaga użycia solidnego statywu i montażu, połączonego z precyzyjnym napędem zegarowym.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Nagrody i wyróżnienia[ | edytuj kod]

  W 1899 roku przyznano mu nagrodę Prix Jules-Janssen.

  Na jego cześć André Patry jedną z odkrytych przez siebie asteroid nazwał (1510) Charlois.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Jean-François Consigli: Charlois, l’astronome assassiné (fr.). 2015. [dostęp 2016-10-29].
  2. Minor Planet Discoverers (ang.). W: Minor Planet Center [on-line]. Międzynarodowa Unia Astronomiczna, 2016-09-04. [dostęp 2016-10-29].
  3. Lutz D. Schmadel: Dictionary of Minor Planet Names. Springer, 2007, s. 120. ISBN 978-3-540-29925-7.
  4. Stefan Hughes: Catchers of the Light: The Forgotten Lives of the Men and Women Who First Photographed the Heavens. ArtDeCiel Publishing, 2013, s. 443-444. ISBN 978-1-4675-7993-3.
  5. Lutz D. Schmadel: Dictionary of Minor Planet Names. Springer, 2007, s. 50. ISBN 978-3-540-29925-7.
  6. (433) Eros w bazie Minor Planet Center (ang.)
  7. Prix et Médailles décernés par la Société depuis sa fondation. „L'Astronomie”. 93, s. 543, 1979. Bibcode1979LAstr..93..543S (fr.). 

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Jean-François Consigli: Charlois, l’astronome assassiné (fr.). 2015. [dostęp 2016-10-29].
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Gujana Francuska (franc. Guyane) – francuskie terytorium zależne o statusie departamentu zamorskiego, położone w północno-wschodniej części Ameryki Południowej, nad Oceanem Atlantyckim, graniczące na zachodzie z Surinamem, a na południu i południowym wschodzie z Brazylią. Ze względu na swoją zależność Gujana posiada podwójną symbolizację: oficjalną - francuską i narodową (flagę i herb). Gujana Francuska, jako integralna część Francji, należy do Unii Europejskiej.
  Warto wiedzieć że... beta

  Nicea (fr. Nice, wł. Nizza, prow. Niça, Nissa) – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Alpy Nadmorskie.
  26 listopada jest 330. (w latach przestępnych 331.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 35 dni.
  Lutz D. Schmadel (ur. 2 lipca 1942 w Berlinie) – niemiecki astronom, odkrył 233 planetoid (3 samodzielnie oraz 230 wspólnie z innymi astronomami). Jest autorem Słownika znaczeń nazw planetoid (ang. Dictionary of minor planet names, ISBN 3-540-00238-3).
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Minor Planet Center – organizacja działająca pod auspicjami Międzynarodowej Unii Astronomicznej odpowiedzialna za zbieranie danych obserwacyjnych małych ciał Układu Słonecznego (planetoid i komet). Działa przy Smithsonian Astrophysical Observatory (SAO), które jest częścią Center for Astrophysics (CfA) wraz z Harvard College Observatory (HCO).
  Bibcode – identyfikator używany w wielu astronomicznych systemach danych do oznaczania publikacji wymienianych w bibliografii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.047 sek.