• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Auguste Charlois

  Przeczytaj także...
  Planetoida (planeta + gr. eídos postać), asteroida (gr. asteroeidés – gwiaździsty), planetka (ang. minor planet) – ciało niebieskie o małych rozmiarach – od kilku metrów do czasem ponad 1000 km, obiegające Słońce, posiadające stałą powierzchnię skalną lub lodową, bardzo często – przede wszystkim w przypadku planetoid o mniejszych rozmiarach i mało masywnych – o nieregularnym kształcie, często noszącym znamiona kolizji z innymi podobnymi obiektami.Prix Jules-Janssen (Nagroda Julesa Janssena) - najwyższa nagroda przyznawana astronomom przez Société astronomique de France (SAF).
  (1510) Charlois – planetoida z grupy pasa głównego asteroid okrążająca Słońce w ciągu 4 lat i 133 dni w średniej odległości 2,67 j.a. Została odkryta 22 lutego 1939 roku w Observatoire de Nice przez André Patry. Nazwa planetoidy pochodzi od Auguste Charloisa, francuskiego astronoma odkrywcy 99 asteroid. Przed nadaniem nazwy planetoida nosiła oznaczenie tymczasowe (1510) 1939 DC.

  Auguste Honoré Charlois (ur. 26 listopada 1864, zm. 26 marca 1910) – francuski astronom, odkrył 99 asteroid.

  Jego pierwszą odkrytą asteroidą była (267) Tirza w 1887. Sfotografował planetoidę (433) Eros tej samej nocy, co Gustav Witt (odkrycie tej planetoidy przypisywane jest wyłącznie Wittowi). Rozpoczął poszukiwania asteroid w erze badań wizualnych, w późniejszej pracy korzystał z astrofotografii, co ułatwiło mu odkrycie wielu planetoid w stosunkowo krótkim czasie.

  Astrofotografia (astrografia) – dziedzina fotografii, która zajmuje się zdjęciami sfery niebieskiej oraz wszystkich występujących na niej obiektów, takich jak np. planety, galaktyki czy mgławice. Astrofotografię wykorzystuje się często, by ujrzeć obiekty zbyt słabe do oglądania gołym okiem, bądź za pomocą niewielkich teleskopów. Zastosowanie długiego czasu ekspozycji umożliwia zebranie na jednej kliszy fotograficznej lub innym elemencie światłoczułym wszystkich fotonów padających z danego obszaru nieba nawet przez kilka godzin. Utrzymanie bardzo dokładnego ustawienia aparatu (ew. połączonego z teleskopem – zob. astrograf) wymaga użycia solidnego statywu i montażu, połączonego z precyzyjnym napędem zegarowym.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  W wieku 46 lat został zamordowany przez swojego szwagra (brata pierwszej żony), który miał mu za złe to, że powtórnie się ożenił.

  W 1899 roku przyznano mu nagrodę Prix Jules-Janssen.

  André Patry jedną z odkrytych asteroid nazwał (1510) Charlois na cześć Auguste Charlois.

  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.