• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • August Zieliński

  Przeczytaj także...
  22 września jest 265. (w latach przestępnych 266.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 100 dni.Ekonomia – nauka społeczna analizująca oraz opisująca produkcję, dystrybucję oraz konsumpcję dóbr. Słowo „ekonomia” wywodzi się z języka greckiego i tłumaczy się jako oikos, co znaczy dom i nomos, czyli prawo, reguła. Starożytni Grecy stosowali tę definicję do określania efektywnych zasad funkcjonowania gospodarstwa domowego.
  Szkoła Główna Handlowa w Warszawie (SGH, w latach 1949–1991 Szkoła Główna Planowania i Statystyki, SGPiS) – najstarsza uczelnia ekonomiczna w Polsce, a zarazem jeden z wiodących uniwersytetów ekonomicznych w Europie. Jej siedziba mieści się na warszawskim Mokotowie, przy al. Niepodległości, w bezpośrednim sąsiedztwie stacji metra Pole Mokotowskie.

  August Zieliński (ur. 1861 r. w Warszawie, zm. 22 września 1908) – polski wykładowca korespondencji i buchalterii w Szkole Kronenberga oraz wykładowca i kierownik Wyższych Kursów Handlowych Żeńskich J. Siemiradzkiej i Szkoły Zgromadzenia Kupców.

  August Zieliński urodził się w 1861 roku w rodzinie kupieckiej. Ukończył Szkołę Handlową Leopolda Kronenberga i Wyższą Szkołę Handlową w Lipsku. W sferze zawodowej pracował w instytucjach ubezpieczeniowych, a także jako wykładowca w Szkole Kronenberga i w Wyższych Kursach Handlowych Żeńskich J. Siemiradzkiej oraz w Szkole Zgromadzenia Kupców. Jest założycielem Towarzystwa Wyższych Kursów Handlowych.

  Zabór rosyjski – część terytorium państwowego I Rzeczypospolitej zajęta przez Imperium Rosyjskie w wyniku rozbiorów Polski (1772–1795); obejmował Ziemie Zabrane i Królestwo Polskie.Księgowość (buchalteria) – jest podstawowym elementem składowym rachunkowości. Księgowość stanowi część rejestracyjną rachunkowości.

  W 1905 roku w wyniku liberalizacji stosunków politycznych z zaborem rosyjskim August Zieliński zainicjował utworzenie wyższej szkoły handlowej. W rezultacie 13 października 1906 roku w budynku przy Smolnej w Warszawie otworzył Prywatne Kursy Handlowe Męskie (obecna Szkoła Główna Handlowa w Warszawie). Ich głównym zadaniem było kształcenie polskiej młodzieży na poziomie wyższym w zakresie ekonomii. Wykładał tam arytmetykę handlową.

  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  W wieku 47 lat zmarł na atak serca.

  Bibliografia[]

 • August Zieliński – sylwetka na oficjalnej stronie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.