• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • August Moritz

  Przeczytaj także...
  St. Pauli, Hamburg-St. Pauli — dzielnica miasta Hamburg w Niemczech, w okręgu administracyjnym Hamburg-Mitte. Od 1894 w granicach miasta.Sicherheitsdienst des Reichsführers-SS (SD, pol. Służba Bezpieczeństwa Reichsführera SS) – organ wywiadu, kontrwywiadu i służby bezpieczeństwa SS, działający w III Rzeszy w latach 1931–1945.
  Rodan-Alpy (Region Rodano-Alpejski, fr. Rhône-Alpes) – region administracyjny w południowo-wschodniej Francji. Od wschodu graniczy ze Szwajcarią i Włochami, od strony południowo-wschodniej z regionem Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, od południa z Langwedocją-Roussillon, od zachodu z Owernią a od północy z Burgundią i Franche-Comté. Nazwa regionu wywodzi się od nazwy głównej rzeki - Rodanu oraz łańcucha górskiego Alp, który rozciąga się we wschodniej części tego obszaru. Na jego terenie znajdują się dwie historyczne krainy: Lyonnais i Sabaudia, a także Bresse (do XVII wieku w Sabaudii).
  .mw-parser-output table.zolnierz-lotnictwo td.naglowek{color:black!important;background:#95a7b9!important}.mw-parser-output table.zolnierz-marynarka td.naglowek{color:white!important;background:#6082B6!important}.mw-parser-output table.zolnierz-lądowe td.naglowek{color:white!important;background:#556B2F!important}.mw-parser-output table.zolnierz-paramilitarny td.naglowek{color:black!important;background:#b6b3c7!important}

  August Moritz (ur. 11 lutego 1913 w Hanowerze, data śmierci nieznana) – oficer Sicherheitsdienst-Ausland, zbrodniarz wojenny.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.SS (niem. Die Schutzstaffel der NSDAP, pol. "eskadra ochronna NSDAP") – paramilitarna i początkowo elitarna niemiecka formacja nazistowska, podległa Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP).

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Przed wybuchem II wojny światowej wstąpił do SS (legitymacja nr 310 163) i NSDAP (legitymacja nr 7 675 630), po wygranej kampanii francuskiej skierowany do komendantury Sipo-SD w Paryżu jako szef sekcji wywiadu. W 1942 został przeniesiony do Orleanu na stanowisko zastępcy miejscowego komendanta hitlerowskich służb bezpieczeństwa. Tę samą funkcję pełnił w 1943 w Marsylii, wiele dokumentów świadczy, że był jednym z odpowiedzialnych za deportację miejscowych Żydów do obozu w Drancy.

  Orlean (fr. Orléans) – miasto i gmina w środkowej Francji, położone nad Loarą. Stolica Regionu Centralnego i departamentu Loiret. Ważny ośrodek przemysłowy i usługowy. Według danych na rok 2008 gminę zamieszkiwało 116 515 osób, a gęstość zaludnienia wynosiła 4239 osób/km².Hanower (niem. Hannover) – miasto w Niemczech, stolica kraju związkowego Dolna Saksonia (niem. Niedersachsen) oraz związku komunalnego Region Hanower. Leży nad rzeką Leine. Rozwinięty przemysł środków transportu (samochody, lokomotywy, wagony), elektrotechniczny (zakłady Telefunken), chemiczny, włókienniczy, gumowy Continental AG i spożywczy (czekolada). Siedziba Stowarzyszenia Krajowego (Landesverbände) Technisches Hilfswerk obejmującego swym zasięgiem landy Dolna Saksonia oraz Brema.

  Na początku stycznia 1944 został szefem sekcji wywiadu w komendanturze lyońskiej. Razem z SS-Ostubaf Wernerem Knabem (szef Sipo-SD) i SS-Ostuf Klausem Barbie (szef sekcji Gestapo) jest głównym odpowiedzialnym za hitlerowskie represje wobec Francuskich Sił Wewnętrznych i ludności cywilnej w Rodan-Alpy, uczestniczył m.in. w aresztowaniu żydowskiego małżeństwa Hélène i Victora Basch (były prezydent Ligi Praw Człowieka 10 stycznia 1944, był prowodyrem zamordowania osiemdziesięciolatków.

  Sicherheitspolizei (w skrócie Sipo, pol. Policja Bezpieczeństwa) – stosowane w III Rzeszy określenie połączonych Gestapo i Kripo, funkcjonujące w latach 1934-1939.Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotników (niem. Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei, NSDAP) – niemiecka partia polityczna, zwana potocznie nazistowską, sprawująca totalitarną władzę w III Rzeszy w latach 1933–1945 z Adolfem Hitlerem jako kanclerzem Rzeszy (od 30 stycznia 1933), a od sierpnia 1934 Führerem i kanclerzem Rzeszy. Podczas norymberskich procesów korpusu kierownictwa politycznego została uznana za organizację zbrodniczą odpowiedzialną za szereg zbrodni przeciwko ludzkości.

  Po zakończeniu wojny Moritz zaginął. Francuskie sądy w Marsylii (30 stycznia 1954) i w Lyonie (25 listopada 1954) skazały go zaocznie na karę śmierci za zbrodnie przeciwko ludzkości. Na początku lat 70 XX wieku łowcy nazistów Beate i Serge Klarsfeld rozpoczęli poszukiwania Moritza i Barbiego. W 1973 zlokalizowali go w hamburskiej St. Pauli, gdzie w obecności jego żony przeprowadzili z nim wywiad. Nie poczuwał się do bycia zbrodniarzem, zaprzeczył także swojemu udziałowi w mordzie na Baschach. Odrzucił również propozycję Klarsfeldów udowodnienia swojej "niewinności" przed francuskim sądem.

  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.Łowcy nazistów - określenie ludzi, którzy szukają i gromadzą informacje na temat byłych nazistów i członków SS, którzy brali udział w Holokauście, w celu doprowadzenia do ich ukarania za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości.

  Awanse[ | edytuj kod]

 • SS-Untersturmführer - 9 listopada 1939
 • SS-Obersturmführer - 20 kwietnia 1941
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Beate Klarsfeld, Wherever they may be, 1972, p. 280.
  2. Un couple légendaire: Hélène et Victor Basch, enenvor.fr [dostęp 2019-06-25].
  3. Beate Klarsfeld, Wherever they may be, 1972, p. 282-285.
  4. Numery członków SS od 310 000 do 310 999, www.dws-xip.pl [dostęp 2019-06-25] (pol.).
  5. SS-Ostuf. August Moritz - Axis History Forum, forum.axishistory.com [dostęp 2019-06-25] (ang.).

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Beate Klarsfeld, Wherever they may be, Vanguard Press, 1972
 • Klaus Barbie (ur. 25 października 1913, zm. 25 września 1991) – niemiecki zbrodniarz wojenny, szef Gestapo w Lyonie i SS-Hauptsturmführer. W związku ze swoimi zbrodniami w okupowanej przez III Rzeszę Francji zyskał sobie przydomek "Rzeźnik z Lyonu".Serge Klarsfeld (ur. 17 września 1935 roku w Bukareszcie) – historyk, prawnik i pisarz francuski, wieloletni powojenny pogromca nazistów, działacz żydowski we Francji.
  Warto wiedzieć że... beta

  Obersturmführer - w III Rzeszy stopień paramilitarny w Sturmabteilung (SA) i w Schutzstaffeln (SS), który odpowiadał stopniowi Oberleutnant (porucznik) w Wehrmachcie.
  Kampania francuska 1940 (niem. kryptonim Fall Gelb), inaczej zwana bitwą o Francję – niemiecka ofensywa na Francję połączoną z agresją III Rzeszy na Belgię, Holandię i Luksemburg przy złamaniu neutralności tych państw. Ofensywa rozpoczęta 10 maja 1940 roku kończyła definitywnie okres dziwnej wojny na froncie zachodnim. Niemcom skutecznie udało się zrealizować ideę Blitzkriegu, w konsekwencji Francja skapitulowała 22 czerwca. Kampania była walnym zwycięstwem III Rzeszy nad Francją. Doprowadziła do wyłączenia Francji (wraz z koloniami i marynarką wojenną) – poprzez warunki zawieszenia broni – z koalicji antyniemieckiej, czasowej izolacji Wielkiej Brytanii na kontynencie i oddania zasobów materialnych Francji dla potrzeb gospodarki wojennej III Rzeszy.
  Werner Knab (ur. 18 grudnia 1908 w Frankenthal (Pfalz), zm. 15 lutego 1945 w Weißenfels) – oficer Sicherheitspolizei i Sicherheitsdienst, zbrodniarz wojenny.
  Liga Praw Człowieka (oryg. fr. La Ligue française pour la défense des droits de l’homme et du citoyen, później fr. La Ligue des droits de l’homme) – organizacja pozarządowa zajmująca się monitoringiem, ochroną i promowaniem praw człowieka. Liga Praw Człowieka została założona w 1898 roku przez Ludovica Trarieux jako odpowiedź na aferę Dreyfusa. W myśl pierwszego statutu Ligi jej zadaniami było organizowanie akcji, spotkań, publikowanie artykułów edukujących społeczeństwo, kierowanie petycji do rządu, oraz pomoc ofiarom łamania praw człowieka przez administrację państwa w duchu Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela. Jednym ze współzałożycieli Ligi i jej prezesem w latach 1914–1926 był laureat Pokojowej Nagrody Nobla, Ferdinand Buisson.
  Żydzi (dosł. "chwalcy /Jahwe/" lub "czciciele /Jahwe/" z hebr. Jehudim, יהודים, jid. Jidn, ייִדן, ladino ג׳ודיוס Djudios) – naród semicki zamieszkujący w starożytności Palestynę (określany wtedy jako Hebrajczycy albo Izraelici), posługujący się wtedy językiem hebrajskim, a w średniowieczu i czasach nowożytnych mieszkający w diasporze na całym świecie i posługujący się wieloma różnymi językami. Żydzi nie stanowią jednolitej grupy religijnej i etnicznej. Dla żydów ortodoksyjnych Żydem jest tylko osoba, która ma ortodoksyjną matkę lub przeszła konwersję na judaizm. Za Żydów uważa się jednak wiele osób, które nie są żydami ortodoksyjnymi. Kto jest Żydem (hebr.? מיהו יהודי) jest pytaniem, na które nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, gdyż może to być identyfikacja kulturowa, etniczna lub religijna. Wiele osób, które uważają się z jakichś powodów za Żydów, nie są uznawane przez inne grupy lub instytucje. Dotyczy to na przykład żydów reformowanych, którzy nawet pomimo etnicznego pochodzenia żydowskiego czasem nie są uznawani przez żydów ortodoksyjnych. Według prawa izraelskiego Żydem jest osoba, która ma ortodoksyjną żydowską matkę, chociaż prawo do obywatelstwa bez oficjalnego uznania takiej osoby za Żyda ma każda osoba, która ma przynajmniej jednego dziadka, który był ortodoksyjnym Żydem. Stąd wielu Żydów mieszkających w Izraelu czy USA nie ma według prawa tego kraju oficjalnego statusu Żyda.
  Gestapo (niem. Geheime Staatspolizei, Tajna Policja Państwowa) – tajna policja utworzona w nazistowskich Niemczech 26 kwietnia 1933, która w sposób bezwzględny zwalczała wszelkie przejawy oporu, rozwiązana wraz z upadkiem III Rzeszy w 1945 roku.
  SS-Untersturmführer – stopień paramilitarny w III Rzeszy w Schutzstaffel (SS), który w Waffen-SS odpowiadał stopniowi podporucznika (Leutnant) w siłach zbrojnych Rzeszy (Wehrmacht). Jego odpowiednikiem w SA był SA-Sturmführer.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.705 sek.