• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • August Horch

  Przeczytaj także...
  Zwickau (pol. hist. Ćwików, czes. Cvikov) — miasto powiatowe we wschodniej części Niemiec, w kraju związkowym Saksonia, w okręgu administracyjnym Chemnitz, stolica powiatu Zwickau, na przedgórzu Rudaw.Saksonia, Wolny Kraj Saksonia (łac. Saxonia; niem. Freistaat Sachsen; górnołuż. Swobodny stat Sakska; dolnołuż. Zwězkowy kraj Sakska) – kraj związkowy w Niemczech graniczący z Polską, Czechami i z następującymi krajami związkowymi: Bawaria, Turyngia, Saksonia-Anhalt i Brandenburgia. Stolicą jest Drezno. Obecnie niewielki skrawek historycznej Saksonii znajduje się w Polsce, w województwie dolnośląskim (okolice Bogatyni). Republika Saksonii jest spółką prawa publicznego. Reprezentuje ją premier Stanislaw Tillich.
  Ingolstadt – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Bawaria, siedziba regionu Ingolstadt. Leży ok. 80 km na północ od Monachium, w dolinie Dunaju, a jego zabytkowe centrum położone jest na lewym brzegu tej rzeki. Miasto o powierzchni 133,35 km² liczy 126 732 mieszkańców (31 grudnia 2011).
  August Horch (1908)
  Pamiątkowa płyta Kolonii w Niemczech

  August Horch (ur. 12 października 1868 w Winningen nad Mozelą, zm. 3 lutego 1951 w Münchbergu w Górnej Frankonii) – niemiecki inżynier budowy maszyn i założyciel przedsiębiorstw samochodowych Horch i Audi.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Studia[ | edytuj kod]

  Od 1888 do 1891 r. studiował w Technikum Mittweida i pracował od 1891 do 1899 jako inżynier budowy maszyn w Rostocku, w Lipsku i u Carla Benza w Mannheim.

  Rostock – miasto na prawach powiatu w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie w północno-wschodnich Niemczech. Miasto to położone jest nad rzeką Warnow, w odległości ok. 12 km od jej ujścia do Zatoki Meklemburskiej na Morzu Bałtyckim. Jest największym miastem zarówno pod względem powierzchni jak i liczby mieszkańców w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. W czasach NRD Rostock był stolicą okręgu.Rada nadzorcza – organ osoby prawnej powołany do wykonywania czynności nadzoru, działający w oparciu o właściwe przepisy regulujące funkcjonowanie osoby prawnej oraz jej statut (bądź umowę – akt założycielski).

  Firma[ | edytuj kod]

  W 1899 założył przedsiębiorstwo Horch & Cie w Köln-Ehrenfeld i zbudował w 1900 swój pierwszy samochód, z silnikiem rozwiniętym przez niego jako silnik bezuderzeniowy.

  Przedsiębiorstwo powiększał się i Horch przeniósł swój zakład w 1902 do Reichenbach im Vogtland. W 1903 przedstawił pierwsze niemieckie auto z silnikiem czterocylindrowym.

  W 1904 przeniósł swój zakład ponownie i założył Horch & Cie. Motorwagen-Werke AG z siedzibą w Zwickau. W 1907 rozwinął tam pierwszy silnik sześciocylindrowy. W 1909 utracił przedsiębiorstwo po kłopotach finansowych i różnicach zdań w radzie nadzorczej.

  Mozela (franc. Moselle, niem. Mosel, luks. Musel) – rzeka, lewy dopływ Renu, położona we Francji, Niemczech i Luksemburgu.Lipsk (niem. Leipzig; górnołuż. Lipsk; czes. Lipsko; łac. Lipsia) – miasto na prawach powiatu, najliczniejszy ośrodek Saksonii i drugi, po Berlinie, Niemiec wschodnich. Miasto należy do aglomeracji Lipsk-Halle, która liczy ok. 996 100 mieszkańców (2009).

  16 lipca 1909 założył August-Horch Automobilwerke GmbH w Zwickau, które po sporze prawnym ze starym August-Horch-Motorwagen AG już w 1910 przemianował na podstawie łacińskiej formy jego nazwiska w Audi Automobilwerke GmbH.

  Horch utracił aktywnie przedsiębiorstwo w 1920 i był jedynie członkiem jego rady nadzorczej. Od 1920 do 1933 pracował jako rzeczoznawca pojazdów mechanicznych. Otrzymał w 1922 tytuł doktora honoris causa na Technicznym Uniwersytecie w Braunschweigu. Po tym jak Audi połączyło się z saksońskimi producentami samochodów Horch, Wanderer, DKW powstało nowe przedsiębiorstwo Auto Union AG w 1932 r., Horch był w nim do 1945 członkiem rady nadzorczej.

  12 października jest 285. (w latach przestępnych 286.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 80 dni.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  Zwickau nadało mu w 1939 tytuł honorowego mieszkańca.

  W czasie II wojny światowej przeniósł swoje mieszkanie do Münchberga w Górnej Frankonii, skąd po zakończeniu wojny po utworzeniu firmy „Auto Union” przeniósł ją w 1948 do Ingolstadt. Miasto Winningen uhonorowało go w 1949 tytułem honorowego mieszkańca.

  Zmarł 3 lutego 1951 w wieku 82 lat.

  Górna Frankonia (niem. Oberfranken) - kraina historyczna w południowych Niemczech, współcześnie okręg (niem. Bezirk) oraz rejencja w kraju związkowym Bawaria. Stolicą Górnej Frankonii jest Bayreuth. Inne większe miasta to Bamberg i Hof. Przez Górną Frankonię przepływa Men. Znajdują się tutaj też góry Smreczany i Szwajcaria Frankońska.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. AUGUST HORCH – ein Sohn unserer Gemeinde, Institut für Geschichtliche Landeskunde an der Universität Mainz e.V. [dostęp 2021-01-25].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • August-Horch-Museum Zwickau
 • Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Audi (łac. audi – "słuchaj") – niemiecka marka samochodów osobowych, należąca do koncernu Volkswagen, produkowana przez spółkę Audi AG z siedzibą w Ingolstadt.
  Uniwersytet Techniczny w Brunszwiku (niem. Technische Universität Braunschweig) – niemiecki uniwersytet techniczny w Brunszwiku, założony w 1745 pod nazwą Collegium Carolinum. Należy do związku niemieckich uniwersytetów technicznych TU9.
  DKW (Dampfkraftwagen - niem. samochód parowy) – niemiecka wytwórnia motocykli i popularnych samochodów osobowych, założona w 1905 r.
  Mannheim – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Karlsruhe, siedziba regionu Rhein-Neckar. Leży u ujścia Neckaru do Renu, na wysokości 97 m n.p.m., ok. 70 km na południe od Frankfurtu nad Menem, naprzeciwko Ludwigshafen am Rhein, z którym między innymi tworzy jeden organizm miejski i przemysłowy. Liczy 315 278 mieszkańców (stan na 30 września 2011), powierzchnia miasta wynosi 144,9 km².
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.