• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Augustów - gmina wiejska

  Przeczytaj także...
  Gmina Sztabin – gmina wiejska w województwie podlaskim, w powiecie augustowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie suwalskim.Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).
  Gmina Bargłów Kościelny to gmina wiejska w województwie podlaskim, w powiecie augustowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie suwalskim.

  Augustówgmina wiejska w województwie podlaskim, w powiecie augustowskim. Siedzibą władz gminy jest Augustów (nie należy jednak do gminy i tworzy osobną gminę miejską). Według danych z 30 czerwca 2008 gminę zamieszkiwało 6576 osób.

  Białobrzegi – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie augustowskim, w gminie Augustów na zachodnim skraju Puszczy Augustowskiej przy drodze krajowej nr 8 i nad rzeką Nettą i Kanałem Augustowskim. Znajduje się tu śluza Białobrzegi umożliwiająca dalszą żeglugę w kierunku Augustowa lub jeziora Sajno.Twardy Róg – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie augustowskim, w gminie Augustów na zachodnim krańcu Puszczy Augustowskiej. Twardy Róg leży w pobliżu zachodniego brzegu objętego rezerwatem jeziora Kolno. Wieś powstała w 1757 roku, jako osada strzelecka (źródło Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie) założona przez Jana Koronkiewicza

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Augustów ma obszar 266,52 km², w tym:

 • użytki rolne: 59%
 • użytki leśne: 31%
 • Gmina stanowi 16,07% powierzchni powiatu.

  Demografia[]

  Dane z 30 czerwca 2008:

  Augustów – miasto na prawach gminy w województwie podlaskim, siedziba powiatu augustowskiego i gminy wiejskiej Augustów.Gmina Kalinowo – gmina wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ełckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie suwalskim.
 • Piramida wieku mieszkańców gminy Augustów w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Augustow.png

  Sołectwa[]

  Białobrzegi, Biernatki, Bór, Chomontowo, Czarnucha, Gabowe Grądy, Gliniski, Grabowo-Kolonie, Grabowo-Wieś, Jabłońskie, Janówka, Jeziorki, Kolnica, Komaszówka, Mazurki, Mikołajówek, Netta I, Netta II, Netta-Folwark, Osowy Grąd, Ponizie, Posielanie, Promiski, Pruska Mała, Pruska Wielka, Rutki Nowe, Rutki Stare, Rzepiski, Świderek, Topiłówka, Turówka, Uścianki, Żarnowo I, Żarnowo II, Żarnowo III

  Rutki Nowe – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie augustowskim, w gminie Augustów przy drodze krajowej nr. 16.Gmina Raczki (do 1954 gmina Dowspuda) – gmina wiejska w województwie podlaskim, w powiecie suwalskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie suwalskim.

  Miejscowości bez statusu sołectwa[]

  Czerkiesy, Góry, Naddawki, Obuchowizna, Stuczanka, Topiłówka (osada leśna), Twardy Róg, Zielone

  Sąsiednie gminy[]

  Bargłów Kościelny, Kalinowo, Nowinka, Płaska, Raczki, Sztabin,

  Przypisy

  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.Gmina Płaska - gmina wiejska w województwie podlaskim, w powiecie augustowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie suwalskim.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Województwo podlaskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw. Położone jest w północno-wschodniej części kraju, w geograficznym środku Europy. Przez jego środek przepływa Narew. Stolicą jest Białystok.
  Topiłówka – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie augustowskim, w gminie Augustów. Wieś leży w pobliżu Doliny Rospudy. Liczy około 400 mieszkańców.
  Obuchowizna – przysiółek w Polsce położony w województwie podlaskim, w powiecie augustowskim, w gminie Augustów na zachodnim krańcu Puszczy Augustowskiej. Na wschód od Obuchowizny znajduje się jezioro Kolno.
  Zielone – kolonia w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie augustowskim, w gminie Augustów przy drodze krajowej nr. 8.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Jeziorki – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie augustowskim, w gminie Augustów przy drodze krajowej nr. 16.
  Gmina Nowinka (do 1954 gmina Szczebro-Olszanka) - gmina wiejska w województwie podlaskim, w powiecie augustowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie suwalskim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.057 sek.