Augsburg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Augsburg (łac. Augusta Vindelicorum) – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, stolica rejencji Szwabia, regionu Augsburg oraz siedziba powiatu Augsburg. Trzecie najludniejsze miasto Bawarii (po Monachium i Norymberdze). Leży nad rzekami Lech i Wertach, na przedgórzu alpejskim na wysokości 494 m n.p.m. Jedno z najstarszych miast niemieckich, założone przez Rzymian. Historyczna stolica Szwabii.

Powiat (niem. Kreis) – jednostka podziału administracyjnego i samorządu terytorialnego II stopnia w Niemczech. Wyróżnia się dwa rodzaje powiatów Landkreise, czyli powiaty ziemskie i Kreisfreie Städte (Stadtkreise w Badenii-Wirtembergii), czyli miasta na prawach powiatu. Obecnie istnieje 401 powiatów: 294 ziemskich i 107 miast na prawach powiatów. Na powiaty dzielą się wszystkie kraje związkowe Niemiec z wyjątkiem Berlina, Bremy i Hamburga. Większość powiatów ma od 100 000 do 200 000 mieszkańców. Najmniejszy powiat ziemski pod względem powierzchni, Main-Taunus ma 222,39 km², największy zaś, Mecklenburgische Seenplatte jest od niego 25-krotnie większy. Firma KUKA Industrial Robots oraz jej niemiecka spółka macierzysta KUKA to jedni z największych producentów robotów przemysłowych oraz systemów automatyki przemysłowej. Firma posiada ponad 20 spółek-córek na całym świecie, na przykład w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Brazylii, Japonii, Chinach, Korei Południowej, Tajwanie, Indiach oraz w prawie wszystkich krajach europejskich. Spółki te są najczęściej oddziałami zajmującymi się dystrybucją i serwisem.

Historia[ | edytuj kod]

Kalendarium[ | edytuj kod]

 • 15 p.n.e. – miasto założone jako obóz wojskowy Rzymian za czasów cesarza Oktawiana Augusta (Augusta Vindelicorum)
 • rozwinęło się ze względu na położenie na szlaku przez Alpy do Norymbergi
 • od VI wieku – frankońskie miasto Augsburg stał się siedzibą biskupstwa
 • 955 – bitwa nad rzeką Lech w okolicach Augsburga
 • 21 czerwca 1156 – nadanie praw miejskich przez cesarza Fryderyka I Rudobrodego
 • 1251 – nadanie prawa posiadania pieczęci i poboru podatków
 • 1276 – nadanie praw wolnego miasta Rzeszy
 • w okresie XV-XVI wieku – kwitnący ośrodek Niemiec o światowym znaczeniu, między innymi dzięki rodom Welserów i Fuggerów
 • sejmy okresu reformacji w latach 1530, 1548, 1555
 • 1530 – augsburskie wyznanie wiary – jeden z ważniejszych dokumentów luteranizmu
 • 1555 – zawarcie pokoju religijnego przez Ferdynanda I Habsburga
 • 1648 – nadanie statusu miasta parytetowego
 • 1686 – Liga Augsburska
 • 1805 – wcielenie do Bawarii
 • XIX wiek – szybki rozwój przemysłu
 • 26/27 lutego 1944 – zbombardowanie Augsburga przez Amerykanów
 • 28 kwietnia 1945 – wkroczenie do Augsburga 7. Armii Stanów Zjednoczonych
 • Podział administracyjny[ | edytuj kod]

  Miasto dzieli się na 17 dzielnic (Planungsraum), które dzielą się na 42 osiedla (Stadtbezirk).

  Fryderyk I Barbarossa (Rudobrody) (ur. ok. 1125, zm. 10 czerwca 1190) – z dynastii Hohenstaufów, syn księcia Szwabii - Fryderyka II i księżniczki Judyty, córki księcia Bawarii Henryka IX Czarnego (zm. 1126) z rodu Welfów, konkurencyjnego w tamtym okresie wobec Hohenstaufów. Po śmierci ojca (1147) przyjął tytuł księcia Szwabii (jako Fryderyk III), 4 marca 1152 został wybrany na króla niemieckiego, a 18 czerwca 1155 został koronowany na Świętego Cesarza Rzymskiego. W latach 1154–1186 był również królem Włoch. W swych rządach wzorował się na najważniejszych cesarzach, między innymi Justynianie I Wielkim i Karolu Wielkim.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Rejencja Szwabia (niem. Regierungsbezirk Schwaben) - okręg (Bezirk) oraz rejencja w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria. Główny urząd rejencji, zarząd (Regierung), ma siedzibę w Augsburgu. Rejencja stanowi wschodnią część historycznej Szwabii - pozostała należy do Badenii-Wirtembergii.
  Arsenał w Augsburgu (ZEUGHAUS, das Waffenarsenal der Stadt; pol.: zbrojownia, arsenał miejski) – stary arsenał w centrum Augsburga przy Zeughausplatz 4. Obecnie w Zeughaus znajduje się Miejska Szkoła Muzyczna i Wokalna im. Alberta Greinera, restauracja z dużym ogródkiem piwnym – "Zeughausstuben", sala kinowa na poddaszu oraz centrum wystawowe w sali toskańskiej.
  Augsburg Messe – przystanek kolejowy w Augsburgu, w kraju związkowym Bawaria, w Niemczech. Znajdują się tu 2 perony.
  Rotes Tor (dawniej także Spitaltor lub Haunstetter Tor; pol. Czerwona Brama) – jedna z 14 kiedyś istniejących bram miejskich Augsburga, element średniowiecznych murów obronnych tego niemieckiego miasta. Jako jedna z pięciu nie została zburzona podczas rozbiórki murów miejskich w XIX wieku.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Bazylika św. Ulryka i św. Afry ( niem.: Die Basilika St. Ulrich und Afra, Stadtpfarrkirche St. Urlich und Afra) - bazylika mniejsza, kościół parafialny w Augsburgu i cel pielgrzymek do grobów ś.ś. Ulryka, Afry i Simperta. Dawniej kolegiata św. Afry i siedziba klasztoru św. Ulryka i św. Afry (1012-1802), kościół garnizonowy 4 Bawarskiego Regimentu Szwoleżerów „Król” (od 1805).
  Uniwersytet w Augsburgu (niem. Universität Augsburg) – niemiecka uczelnia publiczna w Augsburgu utworzona w 1970 roku. Jest samodzielną organizacją, wspieraną finansowo przez rząd Bawarii.

  Reklama