• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Auderghem

  Przeczytaj także...
  Metro w Brukseli (franc.: Métro de Bruxelles, nid.: Brusselse metro) – system szybkiej podziemnej kolei miejskiej znajdujący się w Brukseli (Belgia).Tervuren (dawna pisownia: Tervueren) jest zespołem miejskim, położonym w Brabancji Flamandzkiej, we Flandrii, jednym z trzech regionów Belgii. Zespół miejski składa się z miast: Duisburg, właściwego Tervuren, Vossem i Moorsel. 1 stycznia 2006 Tervuren zamieszkiwało 20 636 osób. Całkowity obszar wynosi 32,92 km², przy średniej gęstości zaludnienia 627 mieszkańców na km².
  Demey – stacja metra w Brukseli, na linii 5. Znajduje się w gminie Auderghem. Zlokalizowana jest pomiędzy stacjami Beaulieu i Herrmann-Debroux. Została otwarta 17 czerwca 1977. Do otwarcia rozbudowy trasy do Herrmann-Debroux w 1985 roku, Demey była wschodnią stacją końcową na linii 1A. Ta część linii 1A stał się częścią linii 5 w kwietniu 2009 roku, w wyniku reorganizacji metra.
  Zamek Val-Duchesse

  Auderghem (nid. Oudergem) – jedna z 19 gmin w Regionie Stołecznym Brukseli, w Belgii. 1 stycznia 2015 liczyła 31 985 mieszkańców.

  Historia[ | edytuj kod]

  W 1794 roku żołnierze rewolucji francuskiej postanowili rozdzielić trzy leśne wioski Auderghem, Watermael i Boitsfort-Bosvoorde, które były od wieków jedną jednostką, na trzy różne gminy. W 1811 roku Napoleon postanowił zjednoczyć trzy wsie za pomocą cesarskiego dekretu w jedną jednostkę administracyjną. Ale Auderghem został wycofany z tego związku w akcie królewskim, pozostawiając Watermael-Boitsfort oddzielną gminą. W 1863 roku Auderghem stał się samodzielną gminą z 1600 mieszkańców.

  Vallauris – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Alpy Nadmorskie.Grecja (gr. Ελλάδα Elláda, IPA: [e̞ˈlaða] lub Ελλάς Ellás, IPA: [e̞ˈlas]), Republika Grecka (Ελληνική Δημοκρατία Ellinikí Dimokratía, IPA: [e̞ˌliniˈci ðimo̞kraˈtiˌa]) – kraj położony w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z czterema państwami: Albanią, Macedonią Północną i Bułgarią od północy oraz Turcją od wschodu. Ma dostęp do czterech mórz: Egejskiego i Kreteńskiego od wschodu, Jońskiego od zachodu oraz Śródziemnego od południa. Grecja ma dziesiątą pod względem długości linię brzegową na świecie, o długości 14880 km. Poza częścią kontynentalną, w skład Grecji wchodzi około 2500 wysp, w tym 165 zamieszkałych. Najważniejsze to Kreta, Dodekanez, Cyklady i Wyspy Jońskie. Najwyższym szczytem jest wysoki na 2918 m n.p.m. Mitikas w masywie Olimpu.

  Wraz z budową linii kolejowej łączącej Brukselę i Tervuren, jak również zbudowanymi w 1910 roku Boulevard du Souverain i Vorstlaan nastąpił gwałtowny rozwój gminy a populacja szybko rosła.

  Dużą część gminy zajmuje brukselski las miejski Forêt de Soignes/Zoniënwoud. Na skraju lasu znajduje się założone w 1367 roku opactwo augustianów Rood-Klooster oraz Zamek Val-Duchesse. Zamek ten jest wykorzystywany przez rząd belgijski do spotkań i przyjęć, a w latach 50. XX wieku pracowano tu nad Traktatami rzymskimi.

  Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.Patmos (gr. Πάτμος) − mała grecka wyspa na Morzu Egejskim. Jest najdalej wysuniętą na północ wyspą w archipelagu i nomosie Dodekanez. Najwyższym szczytem wyspy jest Profitis Ilias (269 m n.p.m.). Głównymi osadami Patmosu są Chora (stolica), Skala - jedyny port handlowy oraz pomniejsze Grikou i Kampos. W 1999 roku zabytkowe centrum z klasztorem św. Jana Teologa oraz Grota Apokalipsy zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

  Komunikacja[ | edytuj kod]

  Na terenie gminy swój bieg kończy linia metra nr 5 z pięcioma stacjami na obszarze Auderghem (Hankar, Delta, Beaulieu, Demey i Herrmann-Debroux). Dociera tu również linia tramwajowa nr 94 oraz kilka linii autobusowych.

  Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

 • Francja Vallauris, Francja
 • Grecja Patmos, Grecja
 • Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Język niderlandzki (nid. Nederlandse taal, Nederlands, niekiedy również określany jako język holenderski, język flamandzki) – język indoeuropejski z grupy języków germańskich zaliczany do języków dolnoniemieckich. Językiem niderlandzkim posługuje się ok. 27 milionów ludzi. Dla 23 milionów jest językiem ojczystym (pierwszym) lub językiem kultury i literatury, a dla kolejnych 4 milionów drugim językiem. Większość użytkowników tego języka mieszka na zachodzie Europy. Niderlandzki jest oficjalnym językiem urzędowym w Holandii i Belgii (Flandria), a poza Europą w Surinamie i dawnych Antylach Holenderskich, czyli Bonaire, Curaçao, Sabie, Sint Eustatius, Sint Maarten i Arubie. Niderlandzki jest blisko spokrewniony z językiem niemieckim i wykazuje podobieństwo do angielskiego i duńskiego. Języki o mniejszym zasięgu, które są blisko spokrewnione z niderlandzkim to afrikaans (do 1925 uważany za lokalną odmianę niderlandzkiego) i fryzyjski (w mniejszym stopniu, gdyż nie należy do języków dolnofrankońskich).
  Traktaty rzymskie – ogólna nazwa dwóch umów międzynarodowych, podpisanych przez Francję, Republikę Federalną Niemiec, Włochy, Belgię, Holandię i Luksemburg 25 marca 1957. Uroczystość miała miejsce w sali Horacjuszy i Kuracjuszy w Palazzo dei Conservatori na Kapitolu w Rzymie.
  Hankar – stacja metra w Brukseli, na linii 5. Znajduje się w gminie Auderghem. Zlokalizowana jest pomiędzy stacjami Pétillon i Delta. Została otwarta 20 września 1976. Dawniej znajdowała się na linii 1A, do kwietnia 2009, kiedy miała miejsce roerganizcja metra. Stacja bierze nazwę od Placu Baron Robert Hankar.
  Beaulieu – stacja metra w Brukseli, na linii 5. Znajduje się w gminie Auderghem. Zlokalizowana jest pomiędzy stacjami Delta i Demey. Została otwarta 20 września 1976. Do 1977 roku była wschodnią stacją końcową na linii 1A, gdy została otwarta trasa do stacji Demey. W 1985 roku linia została rozbudowana do stacji Herrmann-Debroux. W kwietniu 2009, po reorganizacji metra roku stała się częścią linii 5.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.