• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Atyrau

  Przeczytaj także...
  Obwód atyrauski (kaz. Атырау облысы, ros. Атырауская область) – jeden z 14 obwodów w Republice Kazachstanu. Znajduje się na zachodzie kraju, nad północno-wschodnimi brzegami Morza Kaspijskiego. Stolicą obwodu jest miasto Atyrau, zamieszkane przez 142 500 osób; populacja całego obwodu wynosi zaś 464 699 osoby. Mając powierzchnię 118 600 kilometrów kwadratowych, obwód atyrauski jest przedostatnią pod względem wielkości jednostką administracyjną w kraju (mniejszy jest tylko obwód południowokazachstański). Obwód graniczy z Federacją Rosyjską na zachodzie oraz z obwodami: aktiubińskim na wschodzie, mangystauskim na południu i zachodniokazachstańskim na północy. Spora część obwodu atyrauskiego znajduje się na bogatej w ropę naftową Nizinie Nadkaspijskiej. Przebiega tu też rurociąg z Atyrau do Samary, gdzie łączy się z rosyjskim systemem rurociągowym.Uralsk (kaz. Орал, Orał, ros. Уральск, Uralsk) – miasto w zachodnim Kazachstanie, na rzeką Ural. Ludność: 212,9 tys. (1999). Ośrodek administracyjny obwodu zachodniokazachstańskiego. Kazachowie stanowią 72% ludności miasta.
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.
  Obeliski w Atyrau po wschodniej stronie rzeki Ural, witające w Azji

  Atyrau (kaz. Атырау; do 1991 Gurjew, ros. Гурьев) – miasto w Kazachstanie, ośrodek administracyjny obwodu atyrauskiego. Port nad rzeką Ural, w pobliżu jej ujścia do Morza Kaspijskiego. Miasto położone na granicy dwóch kontynentów: Europy oraz Azji. Wraz z Aktau, największy kazachstański ośrodek miejski nad Morzem Kaspijskim.

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Transport rurociągowy - transport dóbr poprzez rurociągi. Najczęściej przesyłane są ciecze i gazy, ale istniały także pneumatyczne rury mogące transportować ciała stałe z wykorzystaniem powietrza pod ciśnieniem.

  Miasto zostało założone w 1640. Obecnie jest to duży ośrodek przeróbki ropy naftowej (miasto połączone jest rurociągiem naftowym z położonym w odległości 720 km rosyjskim miastem Orsk) i przemysłu rybnego. Poza tym rozwinął się tutaj przemysł maszynowy, spożywczy i materiałów budowlanych. W porcie rzecznym prowadzony jest remont statków.

  Klimat kontynentalny – jeden z podstawowych rodzajów klimatu. Kształtuje się w głębi lądu. Wyróżnia się największą dobową oraz roczną amplitudą temperatury powietrza. Lata są upalne, a zimy surowe, mroźne. Wraz ze zwiększaniem się odległości od morza maleje wilgotność powietrza, przeciętne zachmurzenie nieba oraz ilość opadów. Zwiększone jest za to zapylenie powietrza.Aktobe, także: Aktiubińsk (kaz. Ақтөбе, ros. Актобе) - miasto obwodowe w Kazachstanie, nad rzeką Ilek. Ośrodek administracyjny obwodu aktiubińskiego. Miasto założone w 1869 roku.

  W Atyrau znajduje się muzeum regionalne.

  Religia[ | edytuj kod]

 • Od 1999 jest siedzibą Administratury Apostolskiej Atyrau.
 • W mieście działa rzymskokatolicka Parafia Przemienienia Pańskiego w Atyrau.
 • W mieście czynny jest prawosławny sobór Zaśnięcia Matki Bożej.
 • Transport[ | edytuj kod]

 • Port lotniczy Atyrau
 • Trolejbusy w Atyrau – była linia
 • Sport[ | edytuj kod]

 • Bejbarys Atyrau – klub hokejowy
 • FK Atyrau – klub piłkarski
 • Stadion Munajszy w Atyrau
 • Klimat[ | edytuj kod]

  Miasto leży w strefie klimatu subtropikalnego pustynnego, z wyraźnym wpływem klimatu kontynentalnego. Występują tu zimne zimy (przymrozki występują w dzień i nocy) oraz upalne lata (od czerwca do sierpnia, choć lato tutaj trwa od maja do września). W miesiącach zimowych - grudzień, styczeń, luty - przez 1/3 miesiąca może padać śnieg.

  Morze Kaspijskie (per. دریای خزر, Darja-je Chazar; ros. Каспийское море, Kaspijskoje morie; azer. Xəzər dənizi; kaz. Каспий теңізі, Kaspij tengyzy; turkm. Hazar deňzi) – bezodpływowe słone jezioro reliktowe w Azji i w niewielkiej części w Europie. Jest największym jeziorem świata z powierzchnią wynoszącą ok. 370 tys. km² (zmieniającą się wskutek wahań poziomu wody, w 1930 roku wynosiła ona aż 442 tys. km²). Dla porównania powierzchnia całkowita Polski to ok. 313 tys. km². Maksymalna głębokość to 1025 m. Zasolenie od słodkowodnej części północnej do 10-12‰ w części środkowej i południowej i do bardzo dużego, sięgającego nawet 300‰ w zamkniętej zatoce Kara-Bogaz-Goł. Czas wymiany wód wynosi 250 lat. W starożytności nosiło różne nazwy: Ocean Hyrkański, Morze Azarskie i Morze Kwalijskie. W epoce antycznej i przez znaczną część średniowiecza powszechnie uważano, że Morze Kaspijskie stanowi zatokę wielkiego oceanu północnego (pogląd taki głosili m.in. Eratostenes, Strabon, Pomponiusz Mela, Izydor z Sewilli).Język kazachski (także: język kazaski, kaz. қазақ тілі, қазақша) – język należący do podgrupy kipczacko-nogajskiej, grupy kipczackiej języków tureckich (wraz z z językiem karakałpackim, nogajskim i północnymi dialektami uzbeckiego). Jest on językiem ojczystym dla około 8,3 milionów ludzi. Poza Kazachstanem używa się go między innymi w Chińskiej Republice Ludowej, Uzbekistanie, Rosji i Mongolii. Mniejsze skupiska Kazachów znajdują się także w Afganistanie, Iranie, Turcji i Niemczech.

  Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

 • Kazachstan Aktau, Kazachstan
 • Kazachstan Uralsk, Kazachstan
 • Kazachstan Aktobe, Kazachstan
 • Rosja Astrachań, Rosja
 • Rosja Syktywkar, Rosja
 • Izrael Aszdod, Izrael
 • Wielka Brytania Aberdeen, Wielka Brytania
 • Azerbejdżan Szyrwan, Azerbejdżan
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Ropa naftowa (olej skalny, czarne złoto) – ciekła kopalina, złożona z mieszaniny naturalnych węglowodorów gazowych, ciekłych i stałych (bituminów), z niewielkimi domieszkami azotu, tlenu, siarki i zanieczyszczeń. Ma podstawowe znaczenie dla gospodarki światowej jako surowiec przemysłu chemicznego, a przede wszystkim jako jeden z najważniejszych surowców energetycznych.Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ural (t. Jaik; ros. Урал – Urał) – rzeka w Rosji i Kazachstanie. Długość – 2428 km (trzecia co do długości rzeka Europy po Wołdze i Dunaju).
  Parafia Przemienienia Pańskiego w Atyrau - rzymskokatolicka parafia w Atyrau, w Administraturze Apostolskiej Atyrau (Zachodni Kazachstan), utworzona w 1999 r. Siedziba Administratora Apostolskiego Atyrau ks. biskupa Janusza Kalety.
  Rzymskokatolicka Atyrauska Administratura Apostolska – administratura apostolska dla katolików obrządku łacińskiego w zachodnim Kazachstanie, utworzona 7 lipca 1999 przez Jana Pawła II. Obejmuje terytorium zachodniego Kazachstanu (727,600 km²), które zamieszkuje przeszło 2,2 mln ludzi. Liczbę katolików szacuje się na ponad 2,6 tys. Większość z nich to z pochodzenia Niemcy, Polacy i Koreańczycy a także zatrudnieni w Kazachstanie obcokrajowcy z wielu państw: Amerykanie, Kanadyjczycy, Włosi, Filipińczycy czy Hindusi.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Muzeum – instytucja powołana do gromadzenia, badania oraz opieki nad obiektami posiadającymi pewną wartość historyczną bądź artystyczną. W większych muzeach niewielka część z tych obiektów jest udostępniana publiczności w postaci wystaw stałych lub czasowych, natomiast reszta jest przechowywana w specjalnie do tego przystosowanych magazynach.
  Kazachstan, Republika Kazachstanu (kaz. Қазақстан, Қазақстан Республикасы, trl. Ķazaķstan, Ķazaķstan Respublikasy, trb. Kazakstan, Kazakstan Respublikasy; ros. Казахстан, Республика Казахстан trl. Kazahstan, Respublika Kazahstan, trb. Kazachstan, Riespublika Kazachstan) – państwo leżące częściowo w Azji (88% powierzchni) i częściowo w Europie (12% powierzchni – tereny na zachód od rzeki Emba), powstałe w 1991 w wyniku rozpadu Związku Radzieckiego. Graniczy z następującymi państwami: Chinami (1460 km granicy), Kirgistanem (980 km), Turkmenistanem (380 km), Uzbekistanem (2300 km) oraz Federacją Rosyjską (6467 km). Łączna długość granic Kazachstanu wynosi 12 187 km. Kazachstan ma również dostęp do największego jeziora świata – Morza Kaspijskiego – na długości 2340 km.
  Stadion Munajszy – wielofunkcyjny stadion w Atyrau, w Kazachstanie. Został otwarty 1 maja 1950 roku. Swoje mecze rozgrywa na nim drużyna FK Atyrau. Obiekt może pomieścić 8690 widzów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.051 sek.