• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Atrapa

  Przeczytaj także...
  Żukowo (kaszb. Żukòwò, niem. Zuckau, łac. Sucovia) – miasto nad Radunią w powiecie kartuskim w województwie pomorskim. Zaliczane do aglomeracji gdańskiej.Makiety – modele przedstawiające wiernie lub w przybliżeniu obiekty (fabryki, mosty, lotniska, itp.), sprzęt bojowy (czołgi, samoloty, itp.) oraz ludzi, stosowane w wojsku do pozorowania działań, odwrócenia uwagi od rzeczywistych obiektów, ściągnięcia ognia przeciwnika, wprowadzenia w błąd co do wielkości sił, ilości i jakości uzbrojenia lub szkolenia własnych oddziałów.
  Maskowanie – rodzaj zabezpieczenia bojowego obejmujący ogół działań zmierzających do wprowadzenia przeciwnika w błąd lub ukrycia wojsk własnych (gotowości bojowej, ukompletowania, działań), sprzętu bojowego, obiektów fortyfikacyjnych i tyłowych oraz działań i zamiarów dowództwa,.
  Stary Polonez udający patrol policji na drodze Żukowo-Kościerzyna

  Atrapa (fr. attrape) – makieta lub przedmiot służący do oszukania obserwatora, imitacja. Pojęcie odnoszone czasem do pojęć abstrakcyjnych (np. „Władza, która jest tylko atrapą”).

  Grill (potocznie atrapa lub maskownica) – element nadwozia samochodu, który osłania i chroni znajdującą się za nim chłodnicę przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także pełni funkcję estetyczną i ozdobną. Pierwsze samochody miały odsłoniętą chłodnicę, którą następnie schowano i zastąpiono atrapą - stąd wzięła się jej nazwa. Maskownice są zazwyczaj wykonane z plastiku lub lekkich stopów metali.Replika – powtórne wykonanie dzieła sztuki, pojazdu, samolotu itp. z możliwie wiernym odtworzeniem oryginału. Czasem tylko wyglądu albo motywu.

  Przykłady[ | edytuj kod]

 • Plastikowa kiełbasa na wystawie – nie psuje się. Atrapy potraw ustawiane przed wejściem do lokali masowo wykorzystywane są przez japońskich restauratorów.
 • Makieta pojazdu lub broni w wojsku dająca złudzenie obecności dla rozpoznania lotniczego. Często wykorzystywana łącznie z kamuflażem.
 • Atrapa radiowozu – kartonowa lub blaszana makieta pojazdu drogówki lub policjanta służą do zmniejszenia prędkości przez kierowców.
 • Atrapa książki to wykonana książka w drukarni na zamówienie wydawnictwa, na potrzeby weryfikacji przez redaktora technicznego materiałów i technologii jej wykonania, z materiałów które posłużą do wykonania książki. Atrapa nie zawiera treści wydawniczej projektowanej do drukowania książki. Nie należy mylić z makietą książki, gdyż zawiera ona treść wydawniczą przyszłej książki. Makietę wykonuje wydawnictwo z wydrukowanych arkuszy np. techniką kserograficzną lub z próbnych odbitek na potrzeby łamania tekstu tj. formowania kolumn na poszczególnych stronicach dzieła.
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Atrapa chłodnicy
 • Dezinformacja
 • Maskowanie
 • Replika
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Władza, która jest tylko atrapą, przykład z artykułu publicystycznego
  FSO Polonez - samochód osobowy produkowany przez Fabrykę Samochodów Osobowych w Warszawie od 3 maja 1978 roku do 22 kwietnia 2002 roku. Powstał jako następca Polskiego Fiata 125p, który był jednak produkowany równorzędnie aż do 1991 roku. Przez cały okres produkcji samochód przeszedł kilka większych modernizacji, wprowadzano także kolejne odmiany.Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.
  Warto wiedzieć że... beta

  Atrapa radiowozu – ustawiana przy drodze atrapa przypominająca wyglądem policyjny radiowóz, której celem jest odstraszenie kierowców od przekraczania prędkości.
  Kamuflaż – czynność wykonywana przez zwierzęta w celu ukrycia się przed drapieżnikami lub potencjalnymi ofiarami.
  Kościerzyna (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Kòscérzna; niem. Berent, dawniej Bern) – miasto i gmina w północnej Polsce, w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa gdańskiego.
  Rozpoznanie – jest produktem wiedzy dotyczącej działalności i możliwości prowadzenia działań przez aktualnego lub potencjalnego przeciwnika, obszaru prowadzenia działań i warunków hydrometeorologicznych.
  Dezinformacja – zamierzona i konsekwentna formuła przekazu informacji (w tym fałszywych lub zmanipulowanych) i fabrykowanie takiego przekazu poprzez tworzenie różnego rodzaju fałszywych dokumentów, organizacji itd., które wprowadzają w błąd (powodują powstanie obrazu świata niezgodnego z rzeczywistością) i wywołują określone efekty w postaci:

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.73 sek.