• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Atlas II  Podstrony: [1] [2] 3
  Przeczytaj także...
  9 października jest 282. (w latach przestępnych 283.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 83 dni.Eutelsat 48A - należący do konsorcjum Eutelsat satelita telekomunikacyjny z serii Hot Bird, wyniesiony na orbitę 21 listopada 1996 pod nazwą Hot Bird 2.
  Rozwój technologiczny[]
  Ewolucja rakiet Atlas
   Osobny artykuł: Atlas III.
   Osobny artykuł: Atlas V.

  Rakiety Atlas II były ostatnimi rakietami tej serii wykorzystującymi technologię „dwuipółstopniową”. Późniejsze rakiety Atlas III i Atlas V wykorzystywały zamiast zastosowanych w rakietach Atlas II 3 silników serii RS-56 (w tym 2 odłączanych) 1 dwukomorowy silnik RD-180 produkowany przez rosyjskie przedsiębiorstwo NPO Energomasz. Dodatkowo Atlas V ma zmienioną konstrukcję pierwszego członu na CCB.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.6 października jest 279. (w latach przestępnych 280.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 86 dni.

  Bibliografia[]

 • Encyclopedia Astronautica: Atlas II (ang.)
 • Encyclopedia Astronautica: Atlas IIA (ang.)
 • Encyclopedia Astronautica: Atlas IIAS (ang.)


 • Podstrony: [1] [2] 3  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  2 lipca jest 183. (w latach przestępnych 184.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 182 dni. Jest to środkowy dzień roku zwyczajnego. O godzinie 12.00 tego dnia mija połowa roku.
  Atlas V – najmłodsza rakieta nośna z rodziny Atlas. Konstrukcyjnie zbliżona do rakiet Titan, wykorzystuje jednak technologie zapożyczone z rakiet Atlas II i Atlas III. Dawniej obsługiwana przez firmę Lockheed Martin, obecnie jest eksploatowana przez United Launch Alliance (ULA) – przedsiębiorstwo joint venture firm Lockheed Martin i Boeing. Rakiety typu Atlas V i Atlas III w członie napędowym pierwszego stopnia wykorzystują skonstruowany przez NPO Energomasz silnik rakietowy RD-180.
  Common Core Booster (CCB): modułowy stopień główny rakiet nośnych Atlas V produkowany przez United Launch Alliance, powstały w celu zastąpienia stalowych członów głównych wykorzystywanych w rakietach Atlas od 1957 roku. Jako drugi główny stopień rakiet serii Atlas wykorzystuje silnik RD-180 produkowany przez zakład NPO Energomasz w Moskwie.
  Eutelsat 25A – satelita telekomunikacyjny wyniesiony na orbitę 9 października 1998, należący do konsorcjum Eutelsat.
  18 września jest 261. (w latach przestępnych 262.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 104 dni.
  5 października jest 278. (w latach przestępnych 279.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 87 dni.
  22 października jest 295. (w latach przestępnych 296.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 70 dni.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.046 sek.