• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Atlas Centaur

  Przeczytaj także...
  Atlas Centaur - amerykańska rakieta nośna z rodziny Atlas. Pierwsza wykorzystująca silnik rakietowy produkcji amerykańskiej na ciekłe paliwo wodorowe. Istniały jej dwa warianty: C (tylko jeden, pierwszy start, z członem Centaur C) i D (z członem Centaur D), która wyniosła amerykańskie próbniki Surveyor.Surveyor 1 (z ang. geodeta) – amerykańska bezzałogowa sonda kosmiczna, której celem było wykonanie pierwszego miękkiego lądowania na powierzchni Księżyca oraz wykonanie pomiarów na jego powierzchni.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Start rakiety Atlas Centaur (LV-3C) z sondą Surveyor 1

  Atlas Centaur – podrodzina amerykańskich rakiet nośnych należąca do rodziny rakiet Atlas. Tworzyły ją trzy rakiety, w nawiasach roczne daty użytkowania:

  Sztuczny satelita – satelita wykonany przez człowieka poruszający się po orbicie wokół ciała niebieskiego. Pierwszym sztucznym satelitą był Sputnik 1, wyniesiony na orbitę wokół Ziemi przez Związek Radziecki w 1957.SM-65 Atlas – rodzina pierwszych amerykańskich międzykontynentalnych pocisków balistycznych (ICBM). W latach 1959–1965 w służbie pozostawały pociski Atlas D oraz Atlas E i F. Stacjonujące na naziemnych stanowiskach startowych pociski tych typów miały dwustopniowy napęd z pięcioma silnikami na paliwo ciekłe i przenosiły głowice jądrowe o mocy 1,44 Mt (Atlas D) i 3,75 Mt (Atlas E/F). Do dziś (2008) żaden z typów amerykańskich pocisków ICBM nie dysponował równie wielkim zasięgiem – wynoszącym 14.000 km, jednak z powodu słabej celności pociski te przeznaczone były jedynie do niszczenia wielkich skupisk ludności. Z uwagi na trudności eksploatacyjne oraz ich niewystarczającą skuteczność zastąpiono je pociskami Minuteman I.
 • Atlas Centaur LV-3C (1962-1967)
 • Atlas Centaur SLV-3C (1967-1972)
 • Atlas Centaur SLV-3D (1973-1983)
 • Rakiety Atlas Centaur wyniosły wiele znanych satelitów i sond kosmicznych, np. Surveyor, Mariner, Pioneer.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.