• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Atlantic City

  Przeczytaj także...
  Filadelfia (ang. Philadelphia wymowa: /ˌfɪləˈdɛlfiə/) – miasto na północno-wschodnim wybrzeżu USA, w stanie Pensylwania, u ujścia rzeki Delaware do Atlantyku. Największe pod względem liczby ludności miasto w Pensylwanii i szóste w kraju.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Kąpielisko – oznakowany fragment wód powierzchniowych, wykorzystywany przez dużą liczbę osób kąpiących się. Najczęściej znajdują się na brzegu jeziora, morza lub rzeki. Na strzeżonych kąpieliskach o bezpieczeństwo osób kąpiących się dbają ratownicy.

  Atlantic City – miasto w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych, w hrabstwie Atlantic, w stanie New Jersey, nad Atlantykiem. Obecnie kąpielisko morskie; ośrodek przemysłu elektronicznego i elektrotechnicznego; centrum hazardu na wschodnim wybrzeżu USA.

  Ocean Atlantycki (Atlantyk) – drugi pod względem wielkości ocean na Ziemi pokrywający około jednej piątej jej powierzchni. Nazwa wywodzi się z mitologii greckiej i oznacza „Morze Atlasa”. Jak napisał Hezjod w swym eposie Prace i dni: „Ojciec Zeus utworzył, na krańcach zamieszkałego świata, gdzie nie docierają ludzie i nie mieszkają bogowie nieśmiertelni, otoczone pełnym głębokich wirów oceanem Wyspy Błogosławione, gdzie życie toczy się bez mozołu i smutku”. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Atlantycki.Elektrotechnika (inżynieria elektryczna) - dziedzina techniki i nauki, która zajmuje się zagadnieniami związanymi z wytwarzaniem, przetwarzaniem (przekształcaniem), przesyłaniem, rozdziałem, magazynowaniem i użytkowaniem energii elektrycznej.

  Historia[]

  Miasto zostało założone w 1854 r. jako ośrodek wypoczynkowy. W 1870 r. została w nim zbudowana pierwsza w USA nadmorska promenada. Początkowo było ośrodkiem zaplanowanym z myślą o najbogatszych przyjezdnych, jednak z czasem stała się miejscem wypoczynku robotników z szybko rozbudowującej się Filadelfii. W latach 1920. miasto zaczęło się szybko rozbudowywać, a wielkie hotele zaczęły powstawać w miejsce dawnych pensjonatów. Na początku lat 1930. Atlantic City zamieszkiwało 66.000 mieszkańców i jest to najwyższa liczba w historii miasta. W okresie prohibicji władze miasta tolerowały handel nielegalnym alkoholem, dzięki czemu miasto zyskało na popularności. Po zakończeniu II wojny światowej miasto zaczęło podupadać, a turyści z aglomeracji północno-wschodniego wybrzeża zaczęli wybierać Florydę. W drugiej połowie lat 1960. spora część hoteli stała pusta, w związku z czym część z nich przebudowano na mieszkania.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Północ (symbol N, ang. north; polski skrót płn.) – jedna z czterech stron świata, odnosi się do kierunku, w którym znajduje się północny biegun geograficzny Ziemi.

  W 1974 r. w New Jersey odrzucono w referendum propozycję legalizacji hazardu w stanie, jednak dwa lata później odbyło się referendum w sprawie legalizacji tego przemysłu w samym Atlantic City i tym razem mieszkańcy stanu wyrazili zgodę na zmiany. W drugiej połowie dekady w mieście zaczęły powstawać liczne kasyna – pierwsze zainaugurowało działalność 26 maja 1978 r. Na początku lat 1990. w hazardzie pracowało w mieście ok. 38.000 ludzi. Jednym z inwestorów stawiających kasyna w mieście był Donald Trump (właściciel czterech kasyn, otwartych w 1984 r., 1985 r., 1990 r., 1996 r.).

  Kasyno – budynek przeznaczony do legalnego uprawiania hazardu. Zwykle gra odbywa się na specjalne żetony, które grający powinien zakupić przy wejściu. Ewentualna wygrana również jest w żetonach, które przy wyjściu obsługa kasyna wymienia na pieniądze.Hrabstwo – tym mianem określa się jednostkę podziału administracyjnego, najczęściej odpowiadającą polskiemu powiatowi. Podział terytorialny na hrabstwa przetrwał do dziś w krajach anglosaskich (ang. shire); m.in. w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Stanach Zjednoczonych i na Węgrzech (komitat – węg. megye).

  Z czasem miasto zaczęło tracić na znaczeniu, gdy biznes hazardowy zaczął podupadać. Upadły także kasyna D. Trumpa (1991 r., 1992 r., 1999 r., 2009 r.). Przez ostatnie lata miasto powoli traciło swój unikatowy charakter, w miarę jak różne formy legalnego hazardu stają się stopniowo coraz bardziej dostępne na całym obszarze Stanów Zjednoczonych. W 2014 r. nastąpiło zamknięcie czterech z dwunastu kasyn, co spowodowało zwolnienie 8.000 ludzi i zmniejszyło wpływy z podatków do kasy miasta. W lutym 2015 r. stopa bezrobocia osiągnęła rekordowe 12,5%, a dwa miesiące później miastu groziła niewypłacalność.

  Referendum (głosowanie ludowe) – forma głosowania o charakterze powszechnym, najbliższa ideałowi demokracji bezpośredniej, w której udział mogą brać wszyscy obywatele uprawnieni do głosowania (tj. mający czynne prawo wyborcze). W czasie referendum obywatele całego państwa lub jego części wyrażają swoją opinię w kwestii poddawanej głosowaniu.Niewypłacalność – w ujęciu finansowo-ekonomicznym stan, w którym majątek dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie wszystkich zobowiązań dłużnika wobec wierzycieli. Tak rozumianą niewypłacalność należy odróżnić od braku płynności finansowej tj. stanu w którym dłużnik nie posiada płynnych środków finansowych na bieżącą zapłatę zobowiązań. Brak płynności jest z reguły przejściowy – a zobowiązania mogą zostać zaspokojone ze środków uzyskanych ze zbycia środków trwałych wchodzących w skład majątku dłużnika.

  Media[]

  Prasa[]

 • The Press of Atlantic City
 • Atlantic City Weekly
 • The Courier-Post
 • The Philadelphia Daily News
 • The Philadelphia Inquirer
 • The Star Ledger
 • The Trenton Times
 • The Trentonian
 • Radio[]

 • WAJM Radio 88.9FM, Atlantic City
 • WILW Radio 94.3FM Avalon
 • WAYV Radio 95.1FM Atlantic City
 • WFPG Radio 96.9FM Atlantic City
 • TKU Radio 98.3FM Ocean City
 • WZXL Radio 100.7 FM Wildwood
 • WIXM Radio 97.3FM Millville
 • WJSE-FM Radio 102.7FM Petersburg
 • WKXW Radio 1450am Atlantic City
 • WMGM Radio 103.7FM Atlantic City
 • WNJN Radio 89.7FM Atlantic City
 • WOND Radio 1400am/1580am Pleasantville
 • WPUR Radio 107.3FM Atlantic City
 • WSJO Radio 104.9FM Egg Harbor City
 • WXXY Radio 88.7FM Port Republic/Atlantic City
 • Telewizja[]

 • WQAV-TV Channel 13 Atlantic City
 • WMGM-TV Channel 40 Atlantic City
 • WMCN-TV Channel 53 Atlantic City
 • W60CX-TV Channel 60 Atlantic City
 • WWSI-TV Channel 62 Atlantic City
 • Przypisy

  1. Donald Trump pogrąża Atlantic City, Onet Biznes, 6 maja 2016 [dostęp 2016-05-10] (pol.).

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona miasta
 • Elektronika – dziedzina techniki i nauki zajmująca się obwodami elektrycznymi zawierającymi, obok elementów elektronicznych biernych, elementy aktywne takie jak lampy próżniowe, tranzystory i diody. W obwodach takich można wzmacniać słabe sygnały dzięki nieliniowym charakterystykom elementów czynnych (i ich możliwościom sterowania przepływem elektronów). Podobnie możliwość pracy urządzeń jako przełączniki pozwala na przetwarzanie sygnałów cyfrowych.Hrabstwo Atlantic – hrabstwo (ang. county) w stanie New Jersey w USA. Populacja wynosi 252 552 mieszkańców (stan według spisu z 2000 r.).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Wschód (symbol E, od ang. east) – jedna z czterech głównych stron świata. Odnosi się do punktu horyzontu, w którym wschodzi Słońce w dniu równonocy.
  Donald John Trump (ur. 14 czerwca 1946 w Queens) – amerykański przedsiębiorca, miliarder; najbardziej znany jako właściciel nieruchomości w USA, kierownik, założyciel oraz CEO (chief executive officer) Trump Organization. Prowadzi również bardzo popularny w USA show – The Apprentice.
  Prohibicja w Stanach Zjednoczonych, znana także jako The Noble Experiment ("Szlachetny Eksperyment") trwała od 1919 do 1933 roku. W okresie tym sprzedaż, produkcja oraz transport alkoholu była zakazana na terenie całego kraju. Prohibicję wprowadzała 18. poprawka do Konstytucji Stanów Zjednoczonych
  Hazard – wszystkie gry pieniężne, w których o wygranej w mniejszym lub większym stopniu decyduje przypadek. Słowo "hazard" pochodzi z języka arabskiego: "az-zahr" znaczy "kostka", "gra w kości". W języku angielskim dosłownie przetłumaczone oznacza "niebezpieczeństwo", "ryzyko".

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.