• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Atlanta Braves  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  World Series – mecze finałowe ligi MLB, o które walczą zwycięzca National oraz American League. World Series gra się od 1903 , a pierwszym zwycięzcą byli Boston Americans. World Series rozgrywane są najczęściej w październiku, po eliminacjach oraz mistrzostwach obydwu lig. Gra się do 4 wygranych meczów - zasada best of 7 (oprócz lat 1903, 1919, 1920, 1921, gdy grano do 5 zwycięstw). Najczęściej bo aż 27 razy, triumfował zespół New York Yankees.Turner Field – stadion baseballowy w Atlancie w stanie Georgia, na którym swoje mecze rozgrywa zespół Atlanta Braves.
  Stadion Atlanta Braves

  Atlanta Braves – drużyna baseballowa grająca we wschodniej dywizji National League, z siedzibę w Atlancie w stanie Georgia. Braves trzykrotnie wygrali World Series, w 1914 w Bostonie, 1957 w Milwaukee oraz 1995 w Atlancie. Jest to jedyny zespół w historii lig zawodowych, który zdobył mistrzostwo w trzech różnych miastach. Jest najstarszym istniejącym zawodowym klubem w Stanach Zjednoczonych.

  National League (NL) - jedna z dwóch lig będących częściami Major League Baseball. Nazywana czasem Senior Circuit w odróżnieniu od American League (Junior Circuit), ligi powstałej 25 lat później.Doubleheader - w baseballu: dwa mecze tych samych drużyn rozegrane jednego dnia, zazwyczaj przy tej samej publiczności.

  Historia[ | edytuj kod]

  Boston Beaneaters w 1888 roku.
  Johnny Evers zwyciężył w World Series w 1914 roku.
  Hank Aaron – MVP National League w 1957 roku.
  Bobby Cox – trzykrotny Menadżer Roku w National League
  Chipper Jones – MVP National League w 1999 roku.

  Cincinnati Red Stockings, założony w 1869 roku jako pierwszy profesjonalny klub baseballowy został rozwiązany po zakończeniu sezonu 1870. Grający menadżer Harry Wright wraz z bratem George'em oraz dwoma zawodnikami z Cincinnati przeniósł się do Bostonu, gdzie utworzyli klub Boston Red Stockings, który był członkiem-założycielem ligi National Association of Professional Base Ball Players w skrócie National Association. Klub prowadzony przez braci Wright, Rossa Barnesa oraz Alberta Spaldinga wywalczył cztery mistrzostwa ligi w ciągu pięciu sezonów. W roku 1876 był jednym z założycieli National League (nowo powstali Cincinnati Red Stockings także byli członkami tej ligi). W 1883 zespół zmienił nazwę na Beaneaters.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Larry Wayne Jones, Jr. (ur. 24 kwietnia 1972) – amerykański baseballista, który występował na pozycji trzeciobazowego oraz lewozapolowego w Atlanta Braves.

  Beaneaters do końca XIX wieku zwyciężali w National League ośmiokrotnie. W sezonie 1898 zespół wygrał 102 mecze, co było rekordem klubowym przez 95 lat. W 1901 założono nowy klub w Bostonie Americans, który wstąpił w szeregi American League. Do nowo utworzonego zespołu odszedł między innymi grający menadżer i trzeciobazowy Jimmy Collins. W latach 1903–1914 zespół tylko w jednym sezonie osiągnął dodatni bilans zwycięstw i porażek i pięciokrotnie przegrał ponad 100 meczów; w tym samym okresie klub trzykrotnie zmieniał nazwę: na Doves w 1907, Rustlers w 1911 i Braves w 1912.

  Albert Goodwill Spalding (ur. 2 września 1850, zm. 9 września 1915) – amerykański baseballista, który występował na pozycji miotacza, menadżer, działacz sportowy, założyciel firmy Spalding.Trzeciobazowy (ang. third baseman, w skrócie 3B) – w baseballu zawodnik drużyny broniącej, grający w pobliżu trzeciej bazy. W zapisie meczowym trzeciobazowy odnotowywany jest jako numer 5.

  W sezonie 1914 Braves po rozegraniu dwudziestu dwóch spotkań mieli bilans 4–18 i zajmowali ostatnie, ósme miejsce w National League. 4 lipca po przegraniu dwumeczu z Brooklyn Dodgers bilans zwycięstw i porażek zespołu wynosił 26–40 co dawało ostatnie miejsce w tabeli ze stratą 15 meczów do prowadzących New York Giants. Od 5 lipca do 5 września Braves wygrali 41 meczów i przegrali 12. 7 i 8 września w trzech meczach przeciwko New York Giants Braves wygrali dwukrotnie i przesunęli się na pierwsze miejsce w tabeli, co premiowało awansem do World Series. Do końca sezonu Braves wygrali 25 meczów przegrywając sześciokrotnie, podczas gdy Giants osiągnęli wynik 16–16. Zespół pozostaje jedyną do dnia dzisiejszego drużyną, który wygrał ligę będąc na ostatnim miejscu 4 lipca. W World Series Braves w roli gospodarza występowali na Fenway Park, stadionie Boston Red Sox, gdyż obiekt South End Grounds mógł pomieścić tylko 5 tysięcy widzów. W finałach Braves pokonali Philadelphia Athletics 4–0. Po wywalczeniu mistrzostwa właściciel klubu James Gaffney postanowił wybudować nowy stadion, który nazwano Braves Field; był wówczas największym obiektem w kraju, który mógł pomieścić ponad 40 tysięcy widzów. W 1953 siedzibę klubu przeniesiono do Milwaukee. W sezonie 1957 zespół po osiągnięciu bilansu 95–59–1 i zajęciu 1. miejsca w National League, uzyskał awans do World Series, w których pokonał New York Yankees 4–3.

  Jackie Roosevelt Robinson (ur. 31 stycznia 1919, zm. 24 października 1972) – amerykański baseballista, który występował głównie na pozycji drugobazowego. Jako pierwszy afroamerykanin w XX wieku zagrał w amerykańskiej Major League Baseball.Oakland Athletics - drużyna baseballowa grająca w zachodniej dywizji American League, ma siedzibę w Oakland w stanie Kalifornia. Dziewięciokrotny zwycięzca w World Series.

  W 1965 zarząd klubu podjął decyzję o przeniesieniu siedziby do Atlanty i rozgrywaniu meczów na Atlanta–Fulton County Stadium. W sezonie 1995 Braves zdobyli mistrzowski tytuł po raz trzeci w historii klubu; w World Series pokonali Cleveland Indians 4–2. Dwa lata później przenieśli się na nowo powstały obiekt Turner Field, mogący pomieścić 50 096 widzów; koszt jego budowy wyniósł 239 milionów dolarów.

  American League (AL) − jedna z dwóch lig będących częściami Major League Baseball. Nazywana czasem Junior Circuit w odróżnieniu od National League (Senior Circuit), ligi powstałej 25 lat wcześniej.Fenway Park – stadion baseballowy w Bostonie, na którym swoje mecze rozgrywa zespół Boston Red Sox. Jest najstarszym tego typu obiektem w Major League Baseball.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Atlanta – stolica i jednocześnie najbardziej zaludnione miasto amerykańskiego stanu Georgia, z populacją liczącą ok. 420 tysięcy mieszkańców (2010). Atlanta stanowi kulturalne i ekonomiczne centrum obszaru metropolitalnego Atlanta, zamieszkiwanego przez ponad 5 milionów osób, a także najważniejszy komponent rozrastającego się megapolis, znanego jako Piedmont Atlantic Megaregion.
  Boston Red Sox – drużyna baseballowa grająca we wschodniej dywizji American League, ma siedzibę w Bostonie w stanie Massachusetts. Ośmiokrotny zwycięzca w World Series.
  Cleveland Indians - drużyna baseballowa grająca w dywizji centralnej American League, ma siedzibę w Cleveland w stanie Ohio. Dwukrotny zwycięzca w World Series.
  Major League Baseball (MLB) − najważniejsza amerykańska liga baseballu. Uczestniczy w niej 30 drużyn. Składa się z dwóch lig: National League i American League, a każda dzieli się na trzy dywizje (wschodnia, centralna i zachodnia).
  Robert Joseph Cox (ur. 21 maja 1941) – amerykański baseballista, który występował na pozycji trzeciobazowego, menadżer zespołów MLB i menadżer generalny.
  Los Angeles Dodgers – profesjonalna drużyna baseballowa, występująca w zachodniej dywizji National League ligi Major League Baseball. Siedziba drużyny mieści się w Los Angeles w stanie Kalifornia. Sześciokrotny zwycięzca w World Series.
  John Joseph Evers (ur. 21 lipca 1881, zm. 28 marca 1948) – amerykański baseballista, który występował na pozycji drugobazowego przez 18 sezonów w Major League Baseball.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.