Athlon 64 FX

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Athlon 64 FX to mikroprocesor produkowany przez firmę AMD należący do rodziny procesorów K8, ma 64-bitową architekturę i obsługuje zbiór instrukcji x86 i AMD64. Posiada 1024 KB cache L2, i dwukanałowy kontroler pamięci DDR(1), taktowany jest zegarem od 2,2 GHz, oraz posiada odblokowany mnożnik. Podobnie jak inne procesory serii K8 posiada magistralę HyperTransport (800 MHz, późniejsze wersje 1000 MHz). Seria procesorów Athlon FX jest przeznaczona dla użytkowników wymagających najwyższej wydajności i overclockerów.

Radeon "R520" (o nazwie kodowej Fudo) – linia procesorów graficznych firmy ATI zgodnych z DirectX 9.0c i OpenGL 2.0. Jest następcą rdzenia "R300" zoptymalizowanym do obsługi Shader Model 3.0. Seria została wprowadzona do produkcji 5 października 2005. Następcą jest rdzeń R600 wprowadzony do produkcji w roku 2007. Rdzeń ten zawierały modele kart od X1300, aż do najmocniejszych wersji X1950.Procesor graficzny, inaczej GPU (ang. Graphics Processing Unit) – jest główną jednostką obliczeniową znajdującą się w nowych kartach graficznych.

W początkowym okresie procesor wymagał podstawki socket 940, przeznaczonej dla procesorów Opteron z serii 2xx i 8xx i pamięci Registered-DDR. Spowodowane to było niedopracowaniem kontrolera pamięci zintegrowanego z procesorem. Teraz Athlony FX występują tylko w wersji dla socket 939. Obecnie produkowane są w wersjach jednordzeniowych FX-55 i FX-57 oraz dwurdzeniowych FX-60 i dwurdzeniowych na platformę AMD Quad FX (podstawka dual socket F).

HyperTransport (HT) – łącze typu punkt-punkt (P2P) umożliwiające połączenie ze sobą dwóch urządzeń opracowane przez HyperTransport Consortium. Sieć łączy HT wykorzystywana jest do szybkiej transmisji danych z niskimi opóźnieniami. Stosowane w procesorach między rdzeniami i koprocesorami, między procesorami w wieloprocesorowych komputerach, między procesorami a innymi urządzeniami obsługującymi technologię HT, między urządzeniami HT a kartami HT oraz do łączenia komputerów w wielokomputerowe klastry.Radeon R300 – trzecia generacja procesorów graficznych Radeon firmy ATI Technologies wprowadzona w sierpniu 2002 roku. Seria wykorzystuje możliwości bibliotek Direct3D 9.0 oraz OpenGL 2.x. R300 był jednym z pierwszych chipsetów graficznych wykorzystujących w pełni możliwości Direct3D 9.

Modele[ | edytuj kod]

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • AMD K8
 • AMD K9
 • AMD Quad FX
 • Lista procesorów AMD
 • Warto wiedzieć że... beta

  AMD64 (x86-64 lub x64) to 64-bitowa architektura procesorów firmy AMD, przeznaczona dla komputerów osobistych (procesory AMD Athlon 64, Athlon 64 FX, Athlon 64 X2, Phenom, oraz ostatnie wersje procesorów Sempron), komputerów przenośnych (Sempron, Turion 64, Turion 64 X2) oraz serwerów i wydajnych stacji obliczeniowych (AMD Opteron). Jest ona rozszerzeniem architektury x86 głównie o 64-bitowe rozkazy oraz rejestry. Umożliwia także bezpośrednie wykonywanie 16- i 32-bitowego kodu x86.
  Advanced Micro Devices, Inc., AMD (NYSE; AMD) – amerykańskie przedsiębiorstwo produkujące procesory wraz z technologią towarzyszącą dla użytkowników domowych i firm. Do głównych produktów firmy należą mikroprocesory, chipsety do płyt głównych, systemy wbudowane oraz procesory graficzne dla serwerów, stacji roboczych i komputerów PC.
  Socket 940 jest podstawką dla procesorów AMD Athlon 64 FX oraz Opteron typu PGA-ZIF. Została zaprojektowana i pierwotnie przeznaczona dla procesorów serwerowych Opteron, używały jej jednak również pierwsze 2 modele procesorów Athlon 64 FX (FX-51 i FX-53). Socket 940 wymaga zastosowania pamięci DDR ECC-Registered (tzw. rejestrowanych) oraz 6-warstwowej płyty głównej (w odróżnieniu od 4-warstwowych płyt głównych do komputerów PC). Linia procesorów Athlon 64 FX została potem przeniesiona na podstawkę Socket 939, ze względu na większą przystępność dla teoretycznych odbiorców procesorów FX (gracze i entuzjaści), którzy woleli mieć płytę główną i pamięć RAM kompatybilne zarówno z procesorami Athlon 64 FX jak i Athlon 64. Dodatkowo pamięci ECC-Registered oraz płyty główne na 6-warstwowym laminacie są dużo droższe od ich odpowiedników dla podstawki Socket 939. Ponieważ pamięci ECC-Registered oraz płyty główne 6-warstwowe są potrzebne w obszarach zastosowań procesorów Opteron (głównie serwery), ta linia procesorów wciąż korzysta z podstawki Socket 940.
  Herc (Hz) – jednostka miary częstotliwości w układzie SI (jednostka pochodna układu SI) i w wielu innych, np. CGS, MKS i MKSA. Definiuje się ją jako liczbę cykli na sekundę.
  AMD Quad FX - platforma sprzętowa firmy AMD, na którą składają się dwa procesory dwurdzeniowe Athlon 64 FX z serii 7xx lub Opteron serii 22xx, połączone na jednej płycie głównej, wyposażonej w gniazdo dual socket F (LGA 1207).
  Pamięć podręczna (ang. cache) – mechanizm, w którym część spośród danych zgromadzonych w źródłach o długim czasie dostępu i niższej przepustowości jest dodatkowo przechowywana w pamięci o lepszych parametrach. Ma to na celu poprawę szybkości dostępu do tych informacji, które przypuszczalnie będą potrzebne w najbliższej przyszłości.
  64-bitowe – słowa, adresy i inne dane to takie informacje, które mieszczą się na 64 bitach pamięci, co jest równe 8 oktetów. 64-bitowe architektury CPU czy ALU są architekturami używającymi takiej właśnie wielkości rejestrów, szyny adresowej, szyny danych.

  Reklama