• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Athinaikos Ateny

  Przeczytaj także...
  Manchester – miasto (city) w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitalnym Greater Manchester. W sensie formalnym stanowi samodzielny dystrykt metropolitalny.Jacek Wojciech Gmoch (ur. 13 stycznia 1939 w Pruszkowie) – polski piłkarz, trener i działacz sportowy. Współautor koncepcji drogi poprawy polskiej piłki nożnej na arenie międzynarodowej we współpracy z mgr Wojciechem Skoczkiem (ukończył Uniwersytet Warszawski) oraz mgr Stanisławem Więckowskim (Szkoła Główna Planowania i Statystyki) w roku 1970. Opracowanie to zostało przekazane za pośrednictwem znanego śląskiego piłkarza do rąk Edwarda Gierka. Członek zarządu PZPN 1971-1975 oraz wiceprezes sekcji młodzieżowej. Od 1971 oddelegowany, jako współpracownik Kazimierza Górskiego (wygrane eliminacje do igrzysk olimpijskich; złoty medal olimpijski 1972 w Monachium, wygrane eliminacje MŚ 1974 i zajęcie 3. miejsca na MŚ 1974 w RFN). Jako działacz i współpracownik pracował społecznie bez żadnego wynagrodzenia. Były selekcjoner reprezentacji Polski.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Athinaikos Ateny (grec. Γυμναστικός Σύλλογος Απόλλων Σμύρνης) – grecki klub piłkarski z siedzibą w Wironas na przedmieściach Aten.

  Superleague Ellada – pierwsza liga grecka dla profesjonalnych klubów piłki nożnej. Liga rozgrywana jest systemem jesień - wiosna, w sezonie 2007/2008 występowało w niej 16 zespołów, grających każdy z każdym dwukrotnie. Na koniec sezonu trzy kluby spadają do Beta Ethniki, zaś trzy najlepsze drugoligowe awansują. Obecnie mistrz Grecji ma zapewniony start w fazie grupowej Ligi Mistrzów, zaś wicemistrz startuje w eliminacjach. Trzy kolejne zespoły w lidze kwalifikują się do Ligi Europejskiej. Ostateczna kolejność na miejscach 2 do 5 ustalana jest w barażach "każdy z każdym". Zwycięzca ma szansę na Ligę Mistrzów. Od sezonu 2013/14 Superleague Ellada liczyć będzie 18 zespołów.Panathinaikós Athlitikós Ómilos (gr. Παναθηναϊκός Αθλητικός Όμιλος, Παναθηναϊκός – pol. Wszechateńscy) – grecki klub sportowy, jeden z najbardziej utytułowanych klubów piłkarskich tego kraju. Klub jest znany także z sekcji koszykówki i siatkówki.

  Historia[]

  PAE Athinaikos Athlitikos Syllogos został założony w 1917. W latach 50. klub przeniósł się na przedmieścia Aten do miasta Wironas, gdzie połączył się z miejscowym klubem Nea Elvetia tworząc Athinaikos Neas Elvetias AS. W 1990 klub awansował do Alpha Ethniki.

  W premierowym sezonie zajął wysokie 6. miejsce. W tym samym sezonie Athinaikos dotarł do finału Pucharu Grecji, gdzie dwukrotnie uległ Panathinaikosowi Ateny. Dzięki temu Athinaikos wystąpił w Pucharze Zdobywców Pucharów. W I rundzie trafił na obrońcę trofeum, słynny Manchester United. W pierwszym meczu w Atenach padł bezbramkowy remis. W rewanżu w Manchesterze przez 90 minut również nie zdołano zdobyć gola. W dogrywce United zdobyli dwie bramki i wygrali 2-0 eliminując grecki klub.

  Puchar Grecji w piłce nożnej, doroczne rozgrywki piłkarskie dla klubów zrzeszonych w HFF, w systemie pucharowym (knock-out), rozgrywane od 1932 roku.Wironas (nwgr. Βύρωνας) – miasto o statusie gminy miejskiej (dimos) w Grecji, w regionie Attyka, w nomarchii Ateny, położone w granicach Wielkich Aten. Populacja miasta wynosi 61 102 mieszkańców, dane te pochodzą ze spisu z 2001 roku.

  W sezonie 1994-1995 trenerem Athinaikosu był Jacek Gmoch, który doprowadził klub do 12. miejsca w lidze. Athinaikos występował w Alpha Ethniki przez osiem sezonów do 1998. W 2000 Athinaikos powrócił do Alpha Ethniki, lecz zajął ostatnie miejsce i został zdegradowany. Potem nastąpił kryzys klubu i kolejne spadki. Obecnie Athinaikos występuje w Delta Ethniki, która jest czwartą klasą rozgrywkową.

  Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.Ateny (nowogr. Αθήνα = Athina, st.gr. Ἀθῆναι = Athenai, łac. Athenae) – stolica i największe miasto Grecji. Jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych Europy z zabytkami kultury antycznej.

  Sukcesy[]

 • finał Pucharu Grecji: 1991.
 • 9 sezonów w Alpha Ethniki: 1990-1998, 2000-2001.
 • Reprezentanci kraju grający w klubie[]

  Trenerzy[]

 • Polska Jacek Gmoch (1994-1995)
 • Sezony w ]

  Linki zewnętrzne[]

 • Strona oficjalna
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.