• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Atheist  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Jupiter - czwarty album studyjny amerykańskiej grupy muzycznej Atheist. Wydawnictwo ukazało się 8 listopada 2010 roku nakładem wytwórni muzycznej Season of Mist. Płytę poprzedził singel do utworu Second to Sun, który ukazał się 11 października tego samego roku.Sadus – amerykańska grupa wykonująca muzykę z pogranicza thrash i death metalu. Powstała 1984 roku w Antioch w stanie Kalifornia.

  Atheistamerykańska grupa wykonująca muzykę z pogranicza thrash i death metalu z wpływami jazz rocka. Zespół powstał 1984 roku początkowo pod nazwą Oblivion, a następnie R.A.V.A.G.E. (Raging Atheists Vowing A Gory End), nazwę Atheist grupa przyjęła około 1988 roku. W 1992 roku zespół na krótko został rozwiązany. Po nagraniu trzeciego albumu w 1994 roku grupa ponownie zakończyła działalność. W 2006 roku – z inicjatywy lidera formacji Kelly’ego Shaefera – Atheist wznowił działalność w odnowionym składzie.

  Piece of Time - pierwszy album studyjny amerykańskiej grupy muzycznej Atheist. Wydawnictwo ukazało się w 1990 roku nakładem wytwórni muzycznej Active Records.Metal Blade Records - niezależna wytwórnia płytowa, powstała 1982 roku z inicjatywy Briana Slagela. Jej biura znajdują się m.in. w USA, Japonii i Niemczech. Dystrybucję wydawnictw w USA prowadzi Sony BMG Music Entertainment/RED Distribution.

  Historia[ | edytuj kod]

  Od lewej: Kelly Shaefer i Tony Choy podczas koncertu na festiwalu Evolution 16 lipca 2006

  Zespół powstał w 1984 roku Sarasota w stanie Floryda pod nazwą Oblivion z inicjatywy gitarzysty Kelly’ego Shaefera i perkusisty o imieniu Mark, którego wkrótce zastąpił Steve Flynn. Jedną z pierwszych kompozycji młodego zespołu był „State Of Oblivion”. Na początku 1985 roku muzycy zmienili nazwę na R.A.V.A.G.E., która stanowiła skrót od Raging Atheists Vowing A Gory End. Do składu dołączył wówczas wokalista Steve „Scrappy” Freid. Wraz z rozszerzonym składem powstały utwory „Undefiled Wisdom” i „On They Slay”, jednakże muzycy wykonywali również interpretacje z repertuaru takich grup jak Anthrax, Exodus i Slayer.

  Slayer (IPA [ˈsleɪə]) – amerykańska grupa muzyczna wykonująca thrash metal, powstała w 1981 roku w Huntington Park (przedmieścia Los Angeles), rozwiązana w 2019 roku. Zespół powstał z inicjatywy gitarzysty Kerry’ego Kinga, który do współpracy zaprosił gitarzystę Jeffa Hannemana, pochodzącego z Kuby perkusistę Dave’a Lombardo oraz basistę i wokalistę Chilijczyka - Toma Arayę. Już w początkowym okresie działalności muzycy rozwinęli własny styl oparty na intensywnych partiach gitar z partiami solowymi wykonywanymi przy użyciu tremola oraz charakterystycznym śpiewie wokalisty zespołu. Watchtower - amerykańska grupa muzyczna wykonująca techniczny thrash metal. Powstała 1982 roku w Austin w stanie Teksas w USA.

  Wkrótce potem grupa nawiązała współpracę z basistą Rogerem Pattersonom, który występował w lokalnym zespole thrash metalowym pod nazwą Aggressor. Wokalizy w wykonaniu Scrappy'ego były zbyt melodyjne, dlatego też jego obowiązki przejął Shaefer. W nowym składzie zespół dał szereg lokalnych koncertów z towarzyszeniem takich grup jak: B.P., Nasty Savage czy Havoc. W sierpniu 1985 roku w Progressive Studios w Tampie muzycy nagrali utwór pt. „Kill Or Be Killed”, która wraz czterema innymi kompozycjami zarejestrowanymi na żywo stanowiła demo zatytułowane Rotting in Hell. Pomimo słabej jakości nagrania wzbudziły zainteresowanie na lokalnej scenie muzycznej.

  Season of Mist – francuska wytwórnia płytowa, mająca również filię w Stanach Zjednoczonych. Season of Mist współpracuje z amerykańską filią EMI Music, która zapewnia dystrybucję wydawnictw wytwórni na terenie Stanów Zjednoczonych.Anthrax (ang. i łac.: dosł. wąglik) – amerykański zespół założony w Nowym Jorku w 1981 roku. Zaliczany obok zespołów Metallica, Slayer i Megadeth do wielkiej czwórki thrash metalu.
  Steve Flynn podczas koncertu na festiwalu Evolution 16 lipca 2006

  W listopadzie 1986 roku do zespołu dołączył drugi gitarzysta - Mark Sczawtsberg. Miesiąc później grupa zarejestrowała w pełni studyjne trzyutworowe demo pt. On They Slay. Wydawnictwo uzyskało pozytywne recenzje na łamach takich czasopism i fanzinów jak Total Thrash, Kerrang!, Nightmare oraz Violent Noize. Borivoj Krgin - ówczesny redaktor Violent Noize - entuzjastycznie zareagował na nagrania formacji i zaproponował R.A.V.A.G.E. udział w splicie. Wydawnictwo zatytułowane Raging Death zostało wydane przez Godly Records zawierało ponadto kompozycje Xecutioner, Lethal Presence, Betrayel oraz Sadus. Przed wydaniem płyty Mark Scwartzberg opuścił grupę na prośbę jego członków, którzy byli niezadowoleni partiami solowymi gitarzysty. Scwartzberga zastąpił muzyk o imieniu Gary, który znalazł się na zdjęciu zespołu w książeczce Raging Death. Wkrótce potem muzycy postanowili przyjąć nazwę Atheist, która bardziej oddawała styl grupy. Muzycy chcieli uniknąć również skojarzeń z lokalnym zespołem który miał podobną nazwę.

  Death metal - gatunek muzyki heavymetalowej, będący pochodną thrash metalu, powstały na początku lat 80. XX wieku. Nazwa "death metal" w dosłownym znaczeniu oznacza "metal śmierci". Za twórcę terminu death metal powszechnie uznawany jest Jeff Becerra, autor utworu o tym samym tytule z albumu Seven Churches grupy Possessed z 1985 roku.Kerrang! – brytyjski tygodnik muzyczny (zawiera informacje dotyczące głównie rocka i metalu). Publikowany przez wydawnictwo Bauer Consumer Media. Organizuje coroczne gale rozdania nagród, przyznawanych w kilkunastu kategoriach. Jest to również nazwa kanału tv prezentującego muzykę rockową i gatunki jej pokrewne.

  W 1987 roku zespół nagrał kolejne demo pt. Hell Halth No Mercy. Na wydawnictwie znalazły się trzy utwory w tym nagrany ponownie On They Slay. W tym czasie grupa dała kilka lokalnym koncertów wraz z Xecutioner i Nasty Savage. Na początku 1988 roku do grupy dołączył drugi gitarzysta - Rand Burkey. W kwietniu w studiu Morrisound Recording muzycy nagrali demo zatytułowane Beyond. Kaseta spotkała się z pozytywnym przyjęciem na łamach zinów Blackthorn, Metal Forces i No Glam Fags. Wzrost popularności formacji umożliwił jej otwierające koncerty przed takimi zespołami jak: Testament, Violence, Death czy Death Angel. Po kilku miesiącach negocjacji Atheist podpisał kontrakt z wytwórnią Mean Machine Records.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Sarasota – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Floryda, nad Zatoką Meksykańską. Około 52,7 tys. mieszkańców.

  W listopadzie 1989 roku w Morrisound Recording we współpracy z producentem muzycznym Scottem Burnsem muzycy nagrali debiutancki album zatytułowany Piece of Time. Wkrótce potem wytwórnia Mean Machine Records zbankrutowała. W międzyczasie muzycy podpisali umowę z brytyjską firmą Active Records. Debiut zespołu ukazał się w 1990 roku w Europie. Z kolei w Stanach Zjednoczonych płyta została wydana na podstawie licencji dzięki Metal Blade Records. Również w 1990 muzycy dali szereg koncertów w swej ojczyźnie wraz z Napalm Death, Morbid Angel, Death Angel, Exodus. Natomiast we wrześniu Atheist odbył swoją pierwszą trasę koncertową jako gwiazda wieczoru. W grudniu zespół po raz pierwszy wystąpił w Europie poprzedzając koncerty Candlemass.

  Morbid Angel (IPA [`mo:bɪd `eɪndʒəl]) – amerykańska grupa muzyczna wykonująca death metal. Grupa należy do najpopularniejszych w gatunku, łączny nakład sprzedanych płyt grupy przekracza 1 000 000 sztuk czyniąc ją najlepiej sprzedającą się grupą w historii death metalu. Do 2011 roku zespół wydał osiem albumów studyjnych pozytywnie ocenianych zarówno przez fanów, jak i krytyków muzycznych. Zespół w swej twórczości nawiązuje do szeroko rozumianego okultyzmu i mitologii Bliskiego Wschodu, korzysta również z motywów biblijnych oraz satanistycznych. W opublikowanym w 2007 roku wydaniu magazynu Decibel Magazine gitarzysta i lider Morbid Angel Trey Azagthoth znalazł się na 1. miejscu listy Top 20 Death Metal Guitarists (ang. "20 najlepszych gitarzystów deathmetalowych"). Obituary – amerykańska grupa muzyczna wykonująca death metal, powstała na Florydzie 1984 roku pod nazwą Executioner, następnie zmienili nazwę na Xecutioner, aż w końcu na Obituary. Już jako Obituary skład grupy tworzyli: John Tardy, Allen West, Trevor Peres, David Tucker i Donald Tardy. Do 2009 roku zespół wydał osiem albumów studyjnych pozytywnie oceniane zarówno przez fanów jak i krytyków muzyznych.
  Sonny Carson podczas koncertu na festiwalu Evolution 16 lipca 2006

  Na początku 1991 roku zespół rozpoczął koncerty w Stanach Zjednoczonych ponownie poprzedzając Candlemass. W drodze powrotnej do domu 12 lutego muzycy mieli wypadek samochodowy w wyniku którego zmarł basista Roger Patterson. Miał 22 lata. Pomimo tragicznego wydarzenia zespół kontynuował działalność. Stanowisko basisty muzycy zaproponowali Dougowi Keyserowi znanego z występów w Watchtower, ten jednakże odmówił. Ostatecznie sesyjnym basistą został Tony Choy z grupy Cynic. W lipcu nowym składzie w Morrisound Recording grupa nagrała kolejny album zatytułowany Unquestionable Presence. W ramach promocji grupa zagrała kilka lokalnych koncertów oraz wystąpiła na Tampa Bay Metal Awards, był to ostatni występ Choya, który dołączył do Pestilence. Stanowisko basisty objął Darren McFarland znany z występów w grupie Blackout.

  Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).Death – amerykańska grupa muzyczna, jeden z prekursorów gatunku death metal. Zespół powstał w 1983 roku z inicjatywy gitarzysty i wokalisty Chucka Schuldinera, pod nazwą Mantas, dopiero w grudniu 1984 r. zmieniono nazwę na Death. Zespół został rozwiązany w 2001 roku wraz ze śmiercią Schuldinera w grudniu tego samego roku. Według danych z 2003 roku wydawnictwa zespołu w samych Stanach Zjednoczonych sprzedały się w nakładzie 368 184 egzemplarzy.

  W styczniu 1991 zespół odbył trasę koncertową w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie poprzedzając grupę Cannibal Corpse. Z kolei wiosną odbyły się koncerty wraz z grupą Deceased. W lipcu 1992 roku grupa już nie funkcjonowała, Kelly Shaefer dołączył do formacji Neurotica, natomiast Steve Flynn powrócił na studia. Shaefer zobowiązany kontraktem opiewającym na nagranie trzeciej płyty Atheist podjął współpracę z gitarzystą Frankiem Emmi, który występował w Gentelmen Death. Do zespołu powrócił Tony Choy, który zakończył współpracę z Cynic oraz Rand Burkey. Nowym perkusistą został Josh Greenbaum, członek Aleka's Attic.

  Cynic – amerykańska grupa wykonująca muzykę z pogranicza death metalu i metalu progresywnego z wpływami jazzu i fusion. Zespół powstał w listopadzie 1987 roku z inicjatywy Paula Masvidala i Seana Reinerta. W 1993 roku ukazał się debiutancki album Cynic zatytułowany Focus. Jesienią 1994 roku zespół został rozwiązany.Scott Burns – amerykański producent muzyczny i inżynier dźwięku. Burns był wieloletnim pracownikiem studia nagraniowego Morrisound Recording w Tampie w stanie Floryda. Wyprodukował szereg albumów z gatunków death i thrash metal zaliczanych dziś do kanonu gatunku.

  W 1993 roku w Pro-media Studios muzycy rozpoczęli nagrania nowego albumu. Realizacji płyty podjął się producent muzyczny Mark Pinske. Efektem nagrań była płyta Elements. Wydawnictwo było promowane podczas trasy koncertowej w Europie wraz z grupą Benediction. W trasie wziął udział perkusista Marcell Dissantos, który zastąpił Greenbauma zobowiązanego sesją nagraniową dla grupy River Phoenix. Występy w Europie okazały się sukcesem jednak grupa odstawała progresywną muzyką od innych death metalowych zespołów. W październiku ze względu na problemy finansowe oraz odejście Choya i Dissantosa formacja uległa rozwiązaniu.

  Cannibal Corpse - amerykańska grupa muzyczna wykonująca death metal. Powstała w 1988 roku w Buffalo w stanie New York. Według danych z 2003 roku wydawnictwa zespołu w samych Stanach Zjednoczonych sprzedały się w nakładzie 558 929 egzemplarzy. Jednym z najsłynniejszych fanów zespołu jest Jim Carrey, dzięki któremu Cannibal Corpse wystąpili w filmie Ace Ventura: Psi detektyw wykonując w nim utwór "Hammer Smashed Face".Napalm Death – angielska grupa muzyczna powstała w 1981 roku w Meriden w pobliżu Coventry. W początkowym okresie działalności zespół wykonywał hardcore punk. W latach późniejszych zawrócił się w stronę takich gatunków jak grindcore i death metal. W swej twórczości zespół poruszył takie zagadnienia jak nienawiść, agresja, polityka czy religia. Z kolei wokalista Mark "Barney" Greenway oraz pozostali członkowie Napalm Death wielokrotnie wyrazili sprzeciw na temat zjawiska rasizmu i wojen.

  19 lipca 2005 roku ukazała się kompilacja nagrań pt. Atheist - The Collection. W 2006 roku zespół wznowił działalność w składzie: Kelly Shaefe, Chris Baker, Sonny Carson, Steve Flynn oraz Tony Choy. W 2009 roku nakładem wytwórni muzycznej Relapse Records ukazał się pierwszy album koncertowy zespołu zatytułowany Unquestionable Presence: Live at Wacken. Tego samego roku muzycy podpisali kontrakt z wytwórnią muzyczną Season of Mist. W sierpniu 2010 roku z zespołu odszedł basista Tony Choy (przyczyną odejścia muzyka były różnice na tle artystycznym). 8 listopada tego samego roku nakładem wytwórni muzycznej Season of Mist ukazał się czwarty album studyjny formacji zatytułowany Jupiter.

  Morrisound Recording – studio nagraniowe zlokalizowano w mieście Tampa w stanie Floryda w USA. Powstało 1981 roku i od samego początku cieszy się duża popularnością i uznaniem grup muzycznych wykonujących thrash oraz death metal. Do najbardziej znanych producentów Morrisound należą właściciel Jim Morris oraz Scott Burns.Anthony "Tony" Choy (ur. 1971 w Hawanie) - amerykański muzyk, wokalista i kompozytor kubańskiego pochodzenia, wirtuoz gitary basowej. W wieku sześciu lat wyemigrował wraz z rodziną do Stanów Zjednoczonych gdzie zamieszał w Miami w stanie Floryda. Tony Choy działalność artystyczną rozpoczął pod koniec lat 80. XX w. w amerykańskiej formacji progmetalowej Cynic. W 1990 i 1991 roku wraz z grupą nagrał dwie kasety demo. Z zespołu odszedł w 1993 roku na krótko przed nagraniami debiutanckiego albumu studyjnego zespołu pt. Focus (1993).


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Elements - trzeci album studyjny amerykańskiej grupy muzycznej Atheist. Wydawnictwo ukazało się 30 sierpnia 1993 roku nakładem wytwórni muzycznych Active Records i Metal Blade Records.
  Testament – amerykańska grupa muzyczna wykonująca thrash metal. Powstała w 1983 roku w San Francisco początkowo pod nazwą Legacy.
  Exodus – amerykańska grupa muzyczna wykonująca thrash metal. Powstała w San Francisco w 1980 roku, zespół z przerwami funkcjonuje do dziś.
  Candlemass – szwedzka grupa muzyczna wykonująca epic doom metal, powstała w 1984 roku. Zespół początkowo występował pod nazwą Nemesis.
  Unquestionable Presence - drugi album studyjny amerykańskiej grupy muzycznej Atheist. Wydawnictwo ukazało się 30 sierpnia 1991 roku nakładem wytwórni muzycznych Active Records i Metal Blade Records.
  Pestilence - holenderska grupa wykonująca muzykę z pogranicza thrash, death i metalu progresywnego. Powstała w 1986 roku w Enschede, została rozwiązana w 1994 roku. W 2008 roku zespół wznowił działalność z inicjatywy Patricka Mameliego.
  Jazz-rock (jazz fusion, fusion) – nurt w muzyce jazzowej i rockowej będący wypadkową elementów tych dwóch koncepcji muzycznych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.042 sek.