• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Atharwan

  Przeczytaj także...
  Atharwaweda – jedna z czterech sanhit (zbiorów) wchodzących w skład Wed, zawiera głównie teksty magiczne (formuły magiczne, zaklęcia i egzorcyzmy) związane przede wszystkim z rytuałami domowymi (głównie odnoszącymi się do ogniska domowego).Dadhići (sanskr. दधीचि,ang. Dadhinchi, również Dadhjańć) - w mitologii indyjskiej mędrzec lub półbóg , syn Atharwana.
  Sanskryt (dewanagari: संस्कृतम् saṃskṛtam; sa.msk.rtaa bhaa.saa, od sa.m+k.r: zestawiać, składać; bhaa.saa: język; język uporządkowany, w przeciwieństwie do języków naturalnych prakrytów, tzn. ludowych o nieuporządkowanej gramatyce) – język literacki starożytnych, średniowiecznych i wczesnonowożytnych Indii. Należy do indoaryjskiej gałęzi indoirańskiej grupy rodziny języków indoeuropejskich. Pomimo powszechnego w Europie przekonania, iż jest językiem martwym, jak łacina, zasadniczo nim nie jest, gdyż nie tylko jest jeszcze stale używany w ceremoniach religijnych hinduizmu, ale także istnieją niewielkie grupy osób deklarujące go jako ich jedyny język ojczysty (według spisów ludności z 1999 roku – ok. 3000 osób na 900 mln ludności Indii). Czynione są też próby rewitalizacji tego języka poprzez tworzenie sanskryckich neologizmów na określenie współczesnych terminów, np. technicznych (np. telewizja, sanskr. duuradarshana). Jest też uznawany od 1949 roku za jeden z 13 konstytucyjnych języków Republiki Indii (obecnie 23 – 2008 r.). Dlatego właściwsze jest określenie go jako język wegetujący niż jako martwy.

  Atharwan (sanskr. अथर्वन्, trl. atharvan, ang. Atharvan) - w mitologii indyjskiej kapłan ognia, zaklinacz, mityczny autor Atharwawedy.

  Występuje jako najstarszy syn Brahmy, który obdarował go boską wiedzą. Przyjaciel bogów, posłużywszy się dwoma kawałkami drewna zrodził ogień, ojciec Dadhjańća, ogólnie protoplasta rodu Atharwanów, półboskiej rodziny mitycznych kapłanów.

  Jako rzeczownik "ātharvan" oznacza kapłana.

  Angiras (dewanagari अंगिरा , trl. Angirā, ang. Angiras) – jeden z synów Brahmy, starożytny natchniony mędrzec indyjski (ryszi – dewanagari ऋषि ,trl. ṛṣi, ang. rishi), protoplasta rodu Angirasów, w którym narodziło się wielu ryszich. Purany zawierają szczegółowy opis jego boskich czynów i nauk.Brahma (dewanagari ब्रह्मा , tamil. பிரம்மா) – w hinduizmie wraz z Wisznu i Śiwą tworzy Trimurti. W każdym z niezliczonej ilości wszechświatów, stwarzanych przez Mahawisznu Brahma jest pierwszą, śmiertelną, żywą istotą, zrodzoną z formy virat - kwiatu lotosu, wyrastającego z jeziora umiejscowionego w pępku Garbhodakaśaji Wisznu, stąd bierze się jego inne imię Aja.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Angiras
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Andrzej M. Kempiński: Słownik mitologii ludów indoeuropejskich. Poznań: KW SAWW, 1993, s. 58. ISBN 83-85066-91-8.
  2. Zagadka czwartej sanithy. W: Andrzej Tokarczyk: Hinduizm. Warszawa: KAW, 1986, s. 26. ISBN 83-03-01610-5.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.656 sek.