Atarneus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Atarneus (gr. Ἀταρνεύς) było starożytnym miastem w Eolii w Anatolii. Leży na kontynencie naprzeciwko wyspy Lesbos, na północny wschód od miasta Dikili we współczesnej Turcji.

Lesbos (gr. Λέσβος) – jedna z największych wysp na Morzu Egejskim. Należy do Grecji i wchodzi w skład prefektury Lesbos w regionie administracyjnym Wyspy Egejskie Północne. Wyspa położona jest w Azji (na azjatyckim szelfie kontynentalnym) u wybrzeży Turcji, od Azji Mniejszej oddzielają ją cieśniny Muslim na północy i Lesbijska na wschodzie. W południowo-zachodnie wybrzeże wcina się zatoka Kalonis. Stolicą i największym miastem wyspy i prefektury Lesbos jest Mitylena. W starożytności mieszkała tam Safona.Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

Atarneus rozwinęło się w IV w. p.n.e., kiedy to było siedzibą rządu Hermiasa z Atarneus, panującego na obszarze od Atarneus do Assos. Miasto zostało opuszczone przez mieszkańców w I w. n.e., prawdopodobnie w wyniku wybuchu nieznanej epidemii.

Miasto jest znane z wielu związków z życiem Arystotelesa. Po śmierci ojca Arystotelesem opiekował się i kształcił go Proxenus z Aterneus, który był prawdopodobnie jego wujem. W Akademii Arystoteles zaprzyjaźnił się z Hermiasem, który był późniejszym władcą Atarneus. Po śmierci Platona Arystoteles chciał pozostać z Hermiasem, w wyniku czego poślubił siostrzenicę Hermiasa Pythię.

Turcja (tur. Türkiye, Republika Turcji – Türkiye Cumhuriyeti) – państwo położone w Azji na półwyspie Azja Mniejsza, a częściowo również w Europie, ze stolicą w Ankarze. Część europejska – Tracja – stanowi 3% powierzchni i oddzielona jest od części azjatyckiej morzem Marmara oraz cieśninami Bosfor i Dardanele. Turcję od północy otacza Morze Czarne, od zachodu Morze Egejskie i morze Marmara, a od południa Morze Śródziemne (nazywane w języku tureckim Morzem Białym).Arystoteles (gr. Ἀριστοτέλης, Aristotelēs, ur. 384 p.n.e., zm. 7 marca 322 p.n.e.) – filozof, jeden z trzech, obok Sokratesa i Platona najsławniejszych filozofów starożytnej Grecji. Nazywany też Stagirytą (od miejsca urodzenia), lub po prostu Filozofem (w tekstach średniowiecznych i nowożytnych).

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Foss, C., S. Mitchell, G. Reger, R. Talbert, T. Elliott, S. Gillies: Places: 550470 (Atarneus sub Pitanem) (ang.). Pleiades. [dostęp 2012-03-10].
  • Warto wiedzieć że... beta

    Platon, gr. Πλάτων, Plátōn (ur. 427 p.n.e. prawdopodobnie w Atenach (według niektórych świadectw na wyspie Eginie), zm. 347 p.n.e. w Atenach) (inne źródła podają, że żył 428-348 p.n.e.) – grecki filozof. Był twórcą systemu filozoficznego zwanego obecnie idealizmem platońskim.
    Assos (gr. Άσσος) – starożytne miasto greckie w północno-zachodniej Azji Mniejszej, na terenie Troady, obecnie w tureckiej prowincji Çanakkale. Współcześnie na jego terenie znajduje się wieś Behramkale. Ojczyzna filozofa stoickiego Kleantesa.

    Reklama