• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Atari Transputer Workstation

  Przeczytaj także...
  Million Instructions Per Second (MIPS) − miara wydajności jednostki centralnej CPU komputera. Wykorzystywana np. w teście Dhrystone, w którym wyniki porównywane są do minikomputera VAX 11/780 z 1977 r. mającego moc około 1 MIPSa.Atari, właść. Atari Inc. – przedsiębiorstwo branży informatycznej, swojego czasu znaczący uczestnik rynku komputerowego przemysłu rozrywkowego. Tworzyło automaty wideo, domowe konsole wideo i komputery osobiste.
  Urządzenie wejścia-wyjścia, urządzenie we/wy, urządzenie I/O (ang. input/output device) służy do komunikacji systemu komputerowego z jego użytkownikiem lub innym systemem przetwarzania danych. Urządzenie wejścia-wyjścia służy często do zamiany wielkości fizycznych na dane przetwarzane przez system lub odwrotnie. Np. mysz komputerowa przetwarza ruch ręki, odbiornik GPS aktualne położenie geograficzne, a monitor komputera przetwarza dane komputerowe na obraz.
  Atari AWT 800

  Atari Transputer Workstation (znany także jako ATW-800, ATW lub Abaq) – komputer typu stacja robocza produkowany przez firmę Atari w drugiej połowie lat 80. Był oparty na INMOS transputerze, co powodowało, że był to znacznie bardziej wydajny sprzęt od pozostałych dostępnych ówcześnie na rynku.

  AmigaDOS – jeden z głównych modułów systemu AmigaOS, zajmujący się zarządzaniem danymi odczytywanymi i zapisywanymi z dyskietek i dysku twardego.Transputer – mikrokomputer w jednym układzie scalonym. Zaprojektowany specjalnie do obliczeń równoległych (szybka komunikacja i łatwość połączenia z innymi transputerami). Wraz z transputerem opracowany został język programowania równoległego OCCAM.

  Historia[ | edytuj kod]

  W 1986 roku Tim King stracił posadę w MetaComCo, wraz z kilkoma innymi pracownikami, rozpoczął pracę w firmie Perihelion Software znajdującej się w Anglii. Tam rozpoczęli pracę nad nowym systemem operacyjnym opartym na przetwarzaniu równoległym (ang. parallel-processing operating system – rozproszony system operacyjny) znanym jako HeliOS. W tym samym okresie współpracownik założył Perihelion (później Perihelion Hardware), by opracować nową stację roboczą opartą na transputerze, która pozwoli uruchomić HeliOS.

  Płyta główna (ang. motherboard, mainboard) – obwód drukowany urządzenia elektronicznego, na którym montuje się najważniejsze elementy, umożliwiając komunikację wszystkim pozostałym komponentom i modułom.System operacyjny (ang. Operating System, skrót OS) – oprogramowanie zarządzające systemem komputerowym, tworzące środowisko do uruchamiania i kontroli zadań użytkownika.

  Za czasów Metacomco wielu pracowników zespołu Perihelion Software współpracowało zarówno z Atari, jak i z Commodore International, produkując ST BASIC oraz AmigaDOS. Kierownictwo pozostawało w kontakcie z obiema firmami. Commodore wyrażał pewne zainteresowanie tym nowym systemem oraz prezentował jego demonstracje na karcie rozszerzeń pracującej z komputerem Amiga 2000. Następnie firma straciła swe zainteresowanie tym produktem.

  Procesor (ang. processor), także CPU (ang. Central Processing Unit) – urządzenie cyfrowe sekwencyjne, które pobiera dane z pamięci, interpretuje je i wykonuje jako rozkazy. Wykonuje on ciąg prostych operacji (rozkazów) wybranych ze zbioru operacji podstawowych określonych zazwyczaj przez producenta procesora jako lista rozkazów procesora.W popularnym znaczeniu stacja robocza to każdy komputer przeznaczony do bezpośredniej pracy (w odróżnieniu od serwera, który tylko udostępnia zdalnie jakieś usługi i zasoby). W szczególności w sieciach komputerowych mianem tym określa się każdy komputer, który jest do tej sieci podłączony, a który nie służy wyłącznie do jej obsługi. W tym znaczeniu pokrywa się to z terminem komputer osobisty.

  W tym momencie Atari spotkało się z Perihelion oraz rozpoczęło pracę, która ostatecznie przeobraziła system w ATW.

  Sprzęt został po raz pierwszy zaprezentowany w listopadzie 1987 roku na targach COMDEX pod szyldem Abaq.

  Opis[ | edytuj kod]

  System ATW składa się z trzech głównych elementów:

  1. Płyta główna (właściwa) zawierająca transputer T800-20 oraz 4MB RAM (rozszerzalne do 16 MB)
  2. Kompletny zminiaturyzowany model Mega ST spełniający rolę jednostki we/wy wyposażoną w 512 kB RAM
  3. System video Blossom wraz z 1 MB dwuportowej pamięci RAM

  Wszystkie były połączone za pomocą transputerowych połączeń 20 Mbit/s. Ponadto płyta główna zawiera cztery gniazda przeznaczone na dodatkowe karty (ang. farm cards) wyposażone w cztery transputery każda, co oznacza, że w pełni rozszerzona stacja ATW zawierać mogła 17 transputerów. Każdy pracował z zegarem 20 MHz (to jest to „20” w nazwie transputera), co przekładało się na wydajność rzędu 10 MIPS (dla każdego z nich). Szyna danych była również dostępna na zewnątrz, co umożliwiało podłączenie następnych stacji ATW tworzących jedną dużą farmę. Płyta główna posiadała także oddzielne gniazdo dla pojedynczego przełącznika krzyżowego INMOS (ang. INMOS crossbar switches), który usprawniał wydajność sieci przesyłającej dane między poszczególnymi procesorami.

  Pamięci dwu portowe - to specjalne pamięci RAM, które umożliwiają dwóm niezależnym procesom (kontrolerom pamięci) dostęp do wspólnych danych. Pamięć ta ma dwa oddzielne zestawy linii adresowych, danych i sterujących. Jeżeli jeden port zapisuje do danej komórki pamięci to drugi nie może adresować tej samej komórki (zarówno w celach zapisu jak i odczytu).Amiga 2000 – komputer wyprodukowany przez firmę Commodore International, wprowadzony na rynek w marcu 1987 roku. W Wielkiej Brytanii model ten kosztował 2000 funtów. Produkcję zakończono w 1990 roku

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • wieloprocesorowość symetryczna (SMP), obliczenia rozproszone
 • Atari – ogólne informacje o firmie Atari
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • emulator transputera – emuluje pojedynczy transputer T414 (tj. bez FPU oraz instrukcji blittowania) oraz jest wyposażony w typowe usługi we/wy zwykle dostępne w komputerze sterującym.
 • Obliczenia rozproszone (ang. distributed computing) – obliczenia, umożliwiające współdzielenie zasobów obliczeniowych, często rozproszonych geograficznie.Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.
  Warto wiedzieć że... beta

  Rozproszony system operacyjny, to system operacyjny, który cechuje podział (czasem tylko potencjalny) zasobów i procesów pomiędzy wiele odrębnych komputerów. Przykładem takiego systemu operacyjnego jest Amoeba.
  RAM (ang. Random Access Memory – pamięć o dostępie swobodnym) – podstawowy rodzaj pamięci cyfrowej. Choć nazwa sugeruje, że oznacza to każdą pamięć o bezpośrednim dostępie do dowolnej komórki pamięci (w przeciwieństwie do pamięci o dostępie sekwencyjnym, np. rejestrów przesuwnych), ze względów historycznych określa ona tylko te rodzaje pamięci o bezpośrednim dostępie, w których możliwy jest wielokrotny i łatwy zapis, a wyklucza pamięci ROM (tylko do odczytu) i EEPROM których zapis trwa znacznie dłużej niż odczyt, pomimo iż w ich przypadku również występuje swobodny dostęp do zawartości.
  Commodore International – przedsiębiorstwo, które odegrało czołową rolę w rozwoju komputerów domowych w latach 80. i 90. Przedsiębiorstwo zbankrutowało w 1994 roku; od tego czasu kilkakrotnie próbowano wznowić rozwój systemu Amiga.
  COMDEX (Computer Dealer’s Exhibition) – targi komputerowe organizowane corocznie w listopadzie w latach 1979–2003 w Las Vegas, w stanie Nevada, w Stanach Zjednoczonych.
  SMP (ang. Symmetric Multiprocessing, przetwarzanie symetryczne) - architektura komputerowa, która pozwala na znaczne zwiększenie mocy obliczeniowej systemu komputerowego poprzez wykorzystanie 2 lub więcej procesorów do jednoczesnego wykonywania zadań.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.882 sek.