• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Atari TOS  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5] [6] [7] [8]
  Przeczytaj także...
  Graficzny interfejs użytkownika, środowisko graficzne (ang. Graphical User Interface, GUI) – ogólne określenie sposobu prezentacji informacji przez komputer oraz interakcji z użytkownikiem, polegające na rysowaniu i obsługiwaniu widżetów.Jack Tramiel, właściwie Jacek Trzmiel (ur. 13 grudnia 1928 w Łodzi, zm. 8 kwietnia 2012 w Monte Sereno) – amerykański biznesmen polsko-żydowskiego pochodzenia, założyciel Commodore International, producenta m.in. komputerów Commodore 64 i Amiga, następnie właściciel Atari Corp., współtwórca komputera Atari ST.
  Następcy[ | edytuj kod]

  W okolicach 1992-1993 r., Atari zaczęło rozglądać się za możliwością wprowadzenia wielozadaniowości z wywłaszczeniem do TOSu. W tym celu zaadoptowało projekt MiNT i na jego bazie powstał MultiTOS. Zostało wydane kilka wersji, lecz niestety zanim projekt uzyskał niezbędną stabilność został zarzucony w związku z rezygnacja Atari z segmentu rynku komputerów domowych. Szczęśliwie, źródła systemu zostały wcześniej udostępnione na zasadzie bezpłatnej licencji i są do dziś rozwijane w projekcie FreeMiNT.

  Atari, właść. Atari Inc. – przedsiębiorstwo branży informatycznej, swojego czasu znaczący uczestnik rynku komputerowego przemysłu rozrywkowego. Tworzyło automaty wideo, domowe konsole wideo i komputery osobiste.Renderowanie (od ang. rendering) – przedstawienie informacji zawartych w dokumencie elektronicznym w formie najbardziej właściwej dla danego środowiska (np. wizualnie, w tym na ekranie i w druku, czy dźwiękowo). Mechanizm odpowiedzialny w programie komputerowym za renderowanie nazywa się mechanizmem renderującym (ang. rendering engine, czasem silnik renderujący) lub rendererem (z ang.).

  Komponenty[ | edytuj kod]

  Pierwsza wersja TOSu była dostarczona na dyskietce i wczytywana podczas startu komputera. Następne były dostarczone w pamięci ROM, początkowo o wielkości 192 KB, później 256 KB a ostatecznie 512 KB.

  TOS składa się z następujących elementów:

  ROM[ | edytuj kod]

 • GEMDOS – (GEM Disk Operating System) zapewnia obsługę systemu plików, zarządzania pamięcią oraz procesami,
 • GEM – (Graphical Environment Manager) zapewnia graficzny interfejs użytkownika, składa się z następujących elementów:
 • VDI – (Virtual Device Interface) – zapewnia rysowanie prymitywów graficznych oraz czcionek bitmapowych,
 • AES – (Application Environment Services) zapewnia obsługę okien, przekazywanie komunikatów,
 • GEM Desktop – Menedżer plików, powłoka zapewniająca funkcjonalność biurka po starcie systemu
 • BIOS – zapewnia obsługę urządzeń wejścia/wyjścia
 • XBIOS – (eXtended BIOS) zapewnia obsługę urządzeń zależnych od modelu komputera.
 • LineA – odpowiedzialny za podstawowe operacje graficzne, razem z BIOS oraz XBIOS stanowią najniższą warstwę logiczną systemu TOS (korzystanie z niego jest niezalecane, gdyż do pewnego stopnia koliduje a AESem i powoduje problemy z kompatybilnością)
 • VT-52 – emulator terminala w standardzie VT-52 (opisywany w bazie termcap i terminfo jako atari, atari_st, st52).
 • Wszystkie one znajdowały się w pamięci ROM.

  MiNT ("MiNT is Now TOS") – darmowy alternatywny system operacyjny dla Atari ST i jego następców. Razem z innymi darmowymi komponentami jak fVDI (sterowniki urządzeń), XaAES (widżet GUI) i TeraDesk (menedżer plików), MiNT tworzy darmowy zamiennik systemu operacyjnego TOS z pełną wielozadaniowością.Minix – system plików używany w systemie operacyjnym MINIX oraz w bardzo wczesnych (0.x) wersjach Linuksa. Obecnie stosowany na dyskietkach.

  Doładowywane z dysku[ | edytuj kod]

  Dodatkowo, z czasem stało się możliwe doładowanie z dysku następujących elementów:

 • sterownik AHDI – sterownik Atari Hard Disk Interface, obsługujący dyski twarde,
 • sterownik XHDI – sterownik eXtended Hard Disk Interface, obsługujący dyski twarde,
 • GDOS – zapewnia obsługę drukarek oraz renderowanie czcionek wektorowych,
 • MetaDOS – sterowniki zapewniające obsługę CD-ROMu,
 • Oprogramowanie dostarczane z komputerem[ | edytuj kod]

  Do komputerów Atari wyposażonych w TOS dołączane były specjalne dyskietki. Ilość dyskietek i ich zawartość zmieniała się w zależności od wersji systemu i komputera.

  Jądro monolityczne – rodzaj jądra systemu operacyjnego, w którym większa część funkcji jądra zaimplementowana jest w pojedynczym obrazie pamięci, który ładowany jest na stałe do pamięci komputera przez bootloader. Zdarza się jednak, że do jądra monolitycznego (zwanego wtedy modularnym) dopisywana jest możliwość ładowania modułów, które jednak nie realizują najbardziej podstawowych funkcji jądra.Komputer osobisty (ang. personal computer) – mikrokomputer przeznaczony przede wszystkim do użytku osobistego w domu i biurze. Służy głównie do uruchamiania oprogramowania biurowego, dostępu do zasobów Internetu, prezentacji treści multimedialnych (tekst, obrazy, dźwięki, filmy i inne), jak i gier.
 • Language Disk
 • ST Basic w późniejszym czasie Omikron Basic
 • akcesorium CONTROL.ACC (program typu panel sterowania, podobny nieco do zawartego w systemie Microsoft Windows 3.0,
 • od wersji 2.0, XCONTROL.ACC, eXtended Control Panel – rozbudowana i modularna (umożliwiająca ładowanie modułów w formacie CPX) wersja panelu sterowania wraz z kilkunastoma podstawowymi modułami, przyjęta jako standard, powstało wiele tego typu modułów
 • Atari Advanced Hard Disk Utilities
 • HDX – oprogramowanie do obsługi dysku twardego (sterownik, partycjoner, itp.)
 • GEM (Graphical Environment Manager) system okienkowy stworzony przez Digital Research, Inc. (DRI) do użytku z systemem CP/M na procesory Intel 8088. Późniejsze wersje pracowały pod DOSem.ext2 (ang. Second Extended File System) – drugi rozszerzony system plików dla systemu Linux. Ext2 zastąpił rozszerzony system plików ext. Rozpoznanie uszkodzenia systemu plików (np. po załamaniu się systemu) następuje przy starcie systemu, co pozwala na automatyczne naprawianie szkód za pomocą oddzielnego programu (e2fsck), uszkodzone pliki zapisywane są w katalogu lost+found.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5] [6] [7] [8]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Komputer domowy – mikrokomputer przewidziany do zastosowań domowych (gry komputerowe, multimedia, rozrywka), zazwyczaj o uproszczonej konstrukcji w stosunku do typowego komputera osobistego, ale z dobrymi możliwościami multimedialnymi.
  Consumer Electronics Show (CES) odbywa się co roku w styczniu w Las Vegas w Nevadzie i sponsorowane jest przez Consumer Electronics Association. Na pokazie prezentowane są nowe produkty oraz nowości technologiczne.
  Komputer (z ang. computer od łac. computare – liczyć, sumować; dawne nazwy używane w Polsce: mózg elektronowy, elektroniczna maszyna cyfrowa, maszyna matematyczna) – maszyna elektroniczna przeznaczona do przetwarzania informacji, które da się zapisać w formie ciągu cyfr albo sygnału ciągłego.
  MC68000 – mikroprocesor CISC amerykańskiej firmy Motorola. Rozpoczął on udaną serię M68000 (znaną także jako 68k). Debiutował w roku 1979 i jest produkowany do dziś przez Freescale Semiconductor. Zasilany jest napięciem 5 V. Nazwa procesora 68000 pochodzi od liczby tranzystorów jaką posiadał pierwszy model tego mikroprocesora.
  Menedżer plików (ang. file manager) jest to program komputerowy służący do zarządzania strukturą plików, katalogów i woluminów.
  Shareware to rodzaj licencji programu komputerowego, który jest rozpowszechniany bez opłat z pewnymi ograniczeniami lub z niewielkimi opłatami do wypróbowania przez użytkowników w określonym czasie. Czasami po określonej liczbie dni (wersja trial) lub po określonej liczbie uruchomień (limit uruchomień) za taki program trzeba zapłacić przelewem lub zrezygnować z korzystania z niego, odinstalowując go. Niektóre programy po skończeniu okresu próbnego same się usuwają w czasie pracy.
  FAT (akronim z ang. File Allocation Table) – system plików powstały pod koniec lat 70. Zastosowany w systemach operacyjnych, m.in. DOS i Windows.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.