• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Atari BASIC  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Atari, właść. Atari Inc. – przedsiębiorstwo branży informatycznej, swojego czasu znaczący uczestnik rynku komputerowego przemysłu rozrywkowego. Tworzyło automaty wideo, domowe konsole wideo i komputery osobiste.Komputer osobisty (ang. personal computer) – mikrokomputer przeznaczony przede wszystkim do użytku osobistego w domu i biurze. Służy głównie do uruchamiania oprogramowania biurowego, dostępu do zasobów Internetu, prezentacji treści multimedialnych (tekst, obrazy, dźwięki, filmy i inne), jak i gier.

  Atari BASIC – język programowania BASIC dla ośmiobitowych komputerów Atari. Rozprowadzany na cartridge z komputerami Atari 400/800/1200XL lub sprzedawany osobno. Wbudowany w komputery serii XL (oprócz 1200XL), XE i XE Game System. Stworzony w 1978 roku przez firmę Shepardson Microsystems na zamówienie Atari Inc. Nie bazuje jak większość mu współczesnych implementacji na Microsoft BASIC.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Atari Microsoft Basic – język programowania BASIC dla ośmiobitowych komputerów Atari bazujący na dialekcie opracowanym przez firmę Microsoft. Dostępny początkowo na dyskietce a później jako Atari Microsoft Basic II na cartridge i dyskietce.

  Charakterystyka[ | edytuj kod]

 • Interpreter, dostępne kompilatory firm trzecich.
 • Edytor umożliwia wprowadzanie kodu programu w dowolnym miejscu na ekranie i jego dowolną edycję. Wprowadzenie nowej linii programu wymaga naciśnięcia klawisza Return.
 • Sprawdzanie składni odbywa się natychmiast po wprowadzeniu linii programu.
 • Program przechowywany jest w pamięci w postaci zakodowanej, słowa kluczowe BASIC zamieniane są na 1 bajtowe znaczniki.
 • Możliwe jest użycie skrótów przy wpisywaniu wszystkich słów kluczowych. Należy wpisać pierwsze kilka liter i zakończyć je kropką, np. zamiast LIST użyć L. lub LI. lub LIS.
 • Słowa kluczowe i zmienne muszą być zapisane dużymi literami.
 • Zmienne przechowujące ciągi znakowe muszą być zadeklarowane przed użyciem.
 • Nie ma konieczności deklarowania zmiennych numerycznych.
 • Wszystkie liczby przechowywane są jako zmiennoprzecinkowe. Nie ma typu całkowitego.
 • Komenda jest wykonywana natychmiast jeśli nie ma numeru linii.
 • Słowo kluczowe LET może być pominięte, np. LET A=10 jest równoznaczne A=10.
 • Nie ma konieczności użycia GOTO w konstrukcji IF THEN. IF A=10 THEN GOTO 200 może być zastąpione przez IF A=10 THEN 200.
 • Możliwe jest użycie zamiennie: GOTO i GO TO oraz PRINT i ?.
 • Można użyć procedur systemu operacyjnego wywołując instrukcję XIO.
 • Po przełączeniu się w inne tryby graficzne niż standardowy tekstowy 40×24 znaków, w dolnej części dostępne jest okno tekstowe 40×4 które umożliwia wprowadzanie komend.
 • Naciśnięcie klawisza Esc a potem kombinacji innych klawiszy powoduje wstawienie znaku specjalnego, np. kasującego ekran.
 • Atari BASIC jest wolniejszy od innych implementacji na komputery 8 bitowe. Spowodowane jest to następującymi czynnikami: wolna systemowa biblioteka liczb zmiennoprzecinkowych, używanie tylko liczb zmiennoprzecinkowych, w celu znalezienia linii skoku dla GOTO przeszukiwany jest cały program, ten sam mechanizm jest używany w przypadku pętli FOR NEXT.
 • Rozpowszechnianie[ | edytuj kod]

  Cartridge z BASIC włożony do slotu Atari 400

  Wydany na cartridge CXL4002. Rozprowadzany wraz z komputerami Atari 400, Atari 800 i Atari 1200XL lub sprzedawany osobno. W późniejszych modelach 600XL, 800XL, serii XE oraz XEGS BASIC był wbudowany w komputer. Po włączeniu zasilania komputer uruchamiał interpreter BASIC. Przytrzymując klawisz  OPTION  przy starcie można wyłączyć BASIC. Dla konsoli gier XEGS jeśli nie wykryto podłączonej klawiatury, BASIC był wyłączany automatycznie.

  PET (Personal Electronic Transactor) – jeden z wczesnych komputerów domowych (osobistych) produkowany przez firmę Commodore International pod koniec lat 70.Apple II – 8-bitowy komputer domowy opracowany w latach 70. XX wieku przez firmę Apple Computer (konstruktorem był Steve Wozniak). Maszyna zawierała procesor MOS 6502 firmy MOS Technology oraz 4 KB pamięci. „Apple II” sprzedawany był od 1977 roku. Jako pierwszy komputer na świecie mógł wyświetlić kolorową grafikę. Komputer był popularny w latach 80. XX wieku, równolegle z zyskującymi rynek komputerami osobistymi typu IBM PC pracującymi pod kontrolą MS-DOS oraz 8-bitowymi komputerami firm Commodore i Atari. Z uwagi na otwartą architekturę (możliwość rozszerzenia możliwości poprzez instalację kart wewnątrz komputera, identycznie jak w IBM PC), Apple II stał się popularny również jako komputer do pracy.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Rodzina 8-bitowych Atari. W roku 1978, po sukcesie konsoli Atari 2600, firma Atari Inc. postanowiła spróbować swych sił na rodzącym się dopiero rynku komputerów domowych. W lutym 1979 roku wypuszczono dwie wersje – tańszą i droższą – tej samej maszyny, zwane Coleen i Candy, a znane szerzej jako Atari 400 i Atari 800.
  Turbo-Basic XL – język programowania BASIC dla 8-bitowych komputerów Atari stworzony przez Franka Ostrowskiego. Kompatybilny z Atari BASIC ale od niego szybszy i oferujący dodatkowe słowa kluczowe rozszerzające obsługę grafiki i dźwięku, umożliwia też programowanie strukturalne. Wymaga 64 KiB RAM, przez co nie może być uruchamiany na komputerach Atari 400/800.
  Internet Archive − instytucja znajdująca się na przedmieściach San Francisco (Kalifornia, Stany Zjednoczone), która zajmuje się gromadzeniem i udostępnianiem archiwum rozmaitych zasobów multimedialnych.
  ALTAIR 8800 – zestaw komputerowy do własnoręcznego montażu, opracowany pod koniec 1974 r. w firmie Micro Instrumentation and Telemetry Systems (skrót MITS, z założycielem Edem Robertsem). Zestaw, kosztujący 400 USD, zawierał 8-bitowy mikroprocesor Intel 8080. W 1975 został uzupełniony o napisany przez malutką wówczas firmę Billa Gatesa i Paula Allena interpreter Microsoft MBasic, znany też jako Altair BASIC. W odróżnieniu od dzisiejszych komputerów Altair nie posiadał klawiatury i monitora. W podstawowej konfiguracji jego obsługa odbywała się poprzez przełączniki na panelu przednim komputera. W bardziej zaawansowanej możliwe było podłączenie terminala szeregowego (najczęściej dalekopisu) co wymagało dodatkowej karty we/wy. Altair 8800 wyposażony był w szynę S-100. Firma zdołała sprzedać ok. 10 tys. egzemplarzy zestawu, co było wielkim sukcesem rynkowym. Maszyna ta jest uznawana jako pierwszy komputer osobisty.
  Niemcy Zachodnie (właściwie Republika Federalna Niemiec) – określenie państwa niemieckiego leżącego w obecnej zachodniej części Niemiec w okresie 1949-1990.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.958 sek.